Zakonna vs rozsirena zaruka

Vše o garančkách a Vašich zkušenostech se servisy.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

ulthar
**
Příspěvky: 393
Registrován: 02 čer 2015, 15:15
Bydliště: Novy Jicin

Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od ulthar »

Dneska jsem se byl objednat v aut. servisu na 3. garancku s tim, ze bych si chtel donest vlastni olej. Odpovedi, ktere se mi dostalo me celkem zaskocila a proto bych Vas chtel pozadat jestli uz jste se s necim takovy setkali a jestli to je opravdu takto uplatnitelne, protoze by to pro me (a urcite pro mnoho dalsich) celkem dulezite nasledky.

Odpoved, kterou jsem dostal od vedouciho technika:
"Klidne si vlastni olej prinest muzete, ale pocitejte s tim, ze prijdete o zaruku na motor."

Kdyz jsem na nej vyvalil oci at mi vysvetli proc bych mel prijit o zaruku na motor, chvili jsme si navzajem argumentovali o puvodu daneho oleje. Nakonec me zazdil timhle argumentem: "Auto mate 3. rok, coz znamena je auto uz je mimo zakonou zaruku. Ted jej mate v rozsirene zaruce a v rozsirene zaruce si Hyundai muze diktovat podminky." (Coz v mem pripade znamena, ze olej musim vzit od nich.) Pri dotazu, kde to najdu napsane me odkazal na prostudovani zakoniku (proste me odpalkoval). Dal jsem s nim o tom nediskutoval.

Po ceste do prace jsem nad tim jeho prohlasenim premyslel a pokud toho jeho prohlaseni je odpodstatnene (opravdu nekde zakotveno), melo by to celkem dalekosahle dusledky v tom, ze cokoliv bych na aute nechal udelat mimo autorizovany servis (od 3. roku vlastnictvi auta), potazmo pokud si donesu jakykoliv vlastni nahradni dil, automaticky prichazim o zaruku na tu danou vec/cast.

Osobne se mi to jeho prohlaseni moc nezda, ale uplne zcestne mi taky neprijde. Spis asi zalezi na tom, jestli to ma oporu nekde v zakone.

Setkali jste se s tim uz nekdo?

Diky za odpovedi.

P.S.: S takovym pristupem jsem v danem servisu asi skoncil.
i30 WG 1.6 GDI, New weekend, Cool red, MY 2015
Reklama
 

Uživatelský avatar
Tudy
****
Příspěvky: 1257
Registrován: 13 dub 2009, 10:10

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od Tudy »

zavolej sem: 800 800 900 a polož svůj dotaz, chtěj oficiální písemnou odpověď. Udělal jsem to samé v Seatu a tam mi potvdili, že NENÍ NUTNÉ navštěvovat pouze autorizovaný servis při garančních prohlídkám, ale že si vše musím nechat podrobně popsat do servisní knížky a používat pouze doporučený olej. Už jsem to tu někde popisoval, pro info zde ofiko odpověď od Seatí centrály:

záruka výrobce není podmíněna garančními prohlídkami v autorizovaném servisu, když budete mít doklady o koupi (použití) výrobcem doporučených náplní a materiálů a budete schopen doložit servisní údržbu vozu.
V případě, že by došlo k poruše, která by byla v přímé souvislosti se zásahem neautorizovaného servisního partnera, nemohla by být odstraněna bezplatně, na náklady výrobce.
Seat Leon 5F FR 1.8 TSi 162 kW
i30 II combi 1.6 GDi 99 kW (2013)
___________
i30 III 1.4 T-GDi 103 kW
i 30 I 1,4 l CVVT 80 kW crashed
Ford Focus combi 1,6 74 kW crashed
Suzuki Swift 1,3 50 kW
Suzuki Wagon 1,3 56 kW
Škoda 120 L, LPG
ulthar
**
Příspěvky: 393
Registrován: 02 čer 2015, 15:15
Bydliště: Novy Jicin

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od ulthar »

diky za tip. Kam se dovolam na tom cisle?
i30 WG 1.6 GDI, New weekend, Cool red, MY 2015
ulthar
**
Příspěvky: 393
Registrován: 02 čer 2015, 15:15
Bydliště: Novy Jicin

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od ulthar »

Sice je to trochu starsi clanek, ale vicemene tam popisuji to, co mi rekl ten technik:
http://www.auto.cz/nadstandardni-zaruky ... kate-95861

Vynatek z toho clanku:
Hyundai

Záruky pro spotřebitele: Hyundai poskytuje pětiletou záruku bez omezení kilometrů. Nutnost jezdit na předepsané servisní prohlídky do autorizovaného servisu platí ve třetím až pátém roce. V prvních dvou letech stačí zajistit dodržování servisního plánu. Nelze si připlatit za další rozšíření záruky.
i30 WG 1.6 GDI, New weekend, Cool red, MY 2015
Uživatelský avatar
t0x!n
****
Příspěvky: 1333
Registrován: 01 říj 2013, 21:37
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od t0x!n »

ulthar píše:Sice je to trochu starsi clanek, ale vicemene tam popisuji to, co mi rekl ten technik:
http://www.auto.cz/nadstandardni-zaruky ... kate-95861

Vynatek z toho clanku:
Hyundai

Záruky pro spotřebitele: Hyundai poskytuje pětiletou záruku bez omezení kilometrů. Nutnost jezdit na předepsané servisní prohlídky do autorizovaného servisu platí ve třetím až pátém roce. V prvních dvou letech stačí zajistit dodržování servisního plánu. Nelze si připlatit za další rozšíření záruky.
jzs hlavne nic prukaznyho nebrat z tohoto bulvar webu, jednoduchy, jelikoz se porad meni podminky, delky servisek atd., pro tebe je stanovujici jedina vec a to garancni knizka vyrobce, pokud v ni mas doslova napsano, ze naplne od 3. roku musi byt dodany autorizovanym servisem jinak pada zaruka na konkterni dil automobilu, tak pak OK technik ma pravdu, pokud ne, tak nazdar odpalkoval bych ho tvoji garancni knizkou, protoze ta jedina je predepisujici zaruku na tvoje vozidlo a ne jeho "chytra" makovice :wink: a co neni pisemne zakazano = je povoleno

vec druha jsou servisy, ktere ti nevezmou behem servisu tvuj olej, je pak tva volba jestli u nich servisovat nebo ne, dale po 6m. od koupe, tzn. jiz pri 1. garancce, kdyz si doneses svuj olej a auto se nasledne posere, tak je na tobe, aby si dokazal, ze zavada byla zpusobena ne olejem, ale jinou ne tvoji zavinujici veci, takze tak jako tak, kdyz se vyrobce bude chtit zprostit zaruky, udela to a dokazovani je pak stejne na tobe, je to proste zvoleni kazdeho, zda-li bude brat naplne a vse od servisu v ramci toho, ze mu pri reklamaci pak vyjdou trosku lepe vstric a hned ho neposlou nekam, kazdopadne pokud se to eskaluje na vyrobce a je to drazsi vec coz motor je, tak je ve finale opravdu jedno, zda-li ten olej je od tebe ci od servisu, protoze pokud reklamaci zamitnou, stejne to musis dokazovat ty... proste to technik okecal na zaruku, ale ve finale je to proto, ze si nechtel nechat vydelat servisu (neobhajuju je, protoze si olej vozim svuj taky, ale ne z duvodu ceny, tu bych jeste prekousl po tom roce, ale proto, ze tam servis leje shell, ktery proste v aute nechci)
Kia Ceed 2015 1.6 GDI TOP - bílá WD
i30 II 1.4 CVVT 73kW - "původní" Komfort - prodáno
Obrázek
Uživatelský avatar
shawt
******
Příspěvky: 3754
Registrován: 08 bře 2015, 23:23

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od shawt »

To je zvlastni odpoved, protoze ja mel za to, ze dukazni bremeno je na nich (dokonce nekolikrat psano zde na foru pravnikem). Prece nemuze nekdo od stolu rict, protoze jsi mel vlastni olej, tak je to chyba oleje a nemas zaruku na motor...takze jak pises, nic prukazneho na tomto bulvar webu ](*,)
VW Passat Variant B8 2020 110kW TDI EVO
Hyundai i30 kombi 1.6 GDI Czech Edition Festival (08/2016 - 4/2023) :(
Ford Mondeo 2004 2.0 TDCI Ghia 5dv (UK)
Fiat Stilo 1.6 16V 5dv / 1.9 JTD 3dv (UK) / MW 1.6 16V (ČR)
Fiat Punto 1.2 8V 3dv (UK)
Uživatelský avatar
Mirus30
*****
Příspěvky: 1801
Registrován: 04 úno 2013, 19:53
Bydliště: Litoměřice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od Mirus30 »

Presne tak, pokud oni reknou ze zavada motoru byla zpusobena tvym dodanym olejem, tak je dukazni bremeno na servisu, ne na tobe....
i30N Performance Sport, DCT 2023
Kia Proceed GT 2021
Škoda Scala MC 1.5TSI 2020
Kia Proceed GT 2019
i40 kombi 2,0GDI 2018
i30 kombi FL 2017
i30 kombi FL 2015
i30 1,6GDI 2012
Accent 1,3 2006
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od Chasnik »

Dříve jsem v garančních knížkách viděl rozepsanou záruku jako 2+2 nebo 2+3, v Hyundai garanční knížce nic takového není. Je tady jasně uvedeno "5 let bez omezení počtu ujetých kilometrů", mimo H-1 a H350, ty mají rozdílné podmínky, stejně jako taxikáři, půjčovny a autoškoly.

U provozních náplní se garanční knížka odkazuje na návod k obsluze, kde jsou v tabulce uvedeny specifikace olejů a potom DOPORUČENÍ (nikoli nutnost) používat oleje Shell. Mimochodem, v mojí verzi návodu jsou doporučené oleje uvedeny na více místech a doporučení nejsou vždy shodná :)

Žvást nějakého servisáka, že použitím vlastního oleje, který splňuje požadované specifikace výrobce motoru, automaticky přichází zákazník o záruku, je zhovadilost, které by se správně mělo posuzovat jako klamavá obchodní praktika. Ve skutečnosti jde o to, prodat zakošovi předražený suďák!

Na druhou stranu je pravda, že při reklamaci se řešení problému může protahovat a od zákazníka jsou pak potřeba ostřejší lokty. To, že je v právu, bohužel automaticky neznamená úspěšné vyřešení situace.

Jak už tady psal tox!n, ve finále nejde ani tak o ty peníze - na 100 tisíc km je rozdíl mezi vlastním olejem a tím zázračným "hjundajáckým šelem" cca 5000 Kč u 1.6 CRDI a cca 3000-3500 Kč u MPI/GDI. Problém je v tom, že oni sami často ukazují, že těm olejům tak moc nerozumí (lze vysledovat i zde na fóru) a nemám dobrý pocit z toho, že mi bude do motoru nějaký rádobyodborník lít něco jenom proto, že to má zrovna načaté v sudu ](*,)
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
Tudy
****
Příspěvky: 1257
Registrován: 13 dub 2009, 10:10

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od Tudy »

Při výměně oleje s intervalem 10 tis km je při 100 tis km nájezdu rozdíl již 35 tis. kč ! vlastní vs sudový olej v autorizáku (Seat) a to je sakra drahá záruka...
Seat Leon 5F FR 1.8 TSi 162 kW
i30 II combi 1.6 GDi 99 kW (2013)
___________
i30 III 1.4 T-GDi 103 kW
i 30 I 1,4 l CVVT 80 kW crashed
Ford Focus combi 1,6 74 kW crashed
Suzuki Swift 1,3 50 kW
Suzuki Wagon 1,3 56 kW
Škoda 120 L, LPG
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od Chasnik »

Beru to tak, že výměny mimo stanovené intervaly v servisní knížce (u mého auta 30 tkm) si provádím sám, tudíž mi nevzniká rozdíl mezi běžnou a servisáckou cenou oleje.

Takže pokud bych akceptoval Hyundai/Shell olej při pravidelných prohlídkách, tak bych ho platil na 100 tkm třikrát (30, 60, 90). U jiných modelů to může být jinak, v závislosti na četnosti prohlídek.

Tudy: kolik si účtují za olej v Seatu?
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Georges
**
Příspěvky: 339
Registrován: 05 bře 2009, 15:16

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od Georges »

Pokud přinesený olej splňuje specifikaci předepsanou výrobcem, měl by ho servis použít. To, že by mohla padnout záruka na motor, to je jen žvást.
Já jsem si zjistil, jaký olej při garančce dávají a přinesl jsem si naprosto tentýž, od stejného výrobce, v originálním balení. Cenový rozdíl mezi mým přineseným a jejich sudovým byl 1200 Kč. Ty jsem ušetřil ...
Uživatelský avatar
Tudy
****
Příspěvky: 1257
Registrován: 13 dub 2009, 10:10

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od Tudy »

Chasnik: 650-800 Kč,-/l. A je toho cca 5,5 l na 1.8 TSi motor.
Seat Leon 5F FR 1.8 TSi 162 kW
i30 II combi 1.6 GDi 99 kW (2013)
___________
i30 III 1.4 T-GDi 103 kW
i 30 I 1,4 l CVVT 80 kW crashed
Ford Focus combi 1,6 74 kW crashed
Suzuki Swift 1,3 50 kW
Suzuki Wagon 1,3 56 kW
Škoda 120 L, LPG
ulthar
**
Příspěvky: 393
Registrován: 02 čer 2015, 15:15
Bydliště: Novy Jicin

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od ulthar »

Georges píše:Pokud přinesený olej splňuje specifikaci předepsanou výrobcem, měl by ho servis použít. To, že by mohla padnout záruka na motor, to je jen žvást.
Já jsem si zjistil, jaký olej při garančce dávají a přinesl jsem si naprosto tentýž, od stejného výrobce, v originálním balení. Cenový rozdíl mezi mým přineseným a jejich sudovým byl 1200 Kč. Ty jsem ušetřil ...
tohle byl take muj argument, ze to bude original zabaleny olej s dokladem o koupi a klidne i typovym listem. Na to zareagoval zhruba tak, ze pancovane oleje jsou dneska i v original balenich a ze mu nejsem schopny dokazat puvod oleje. Kdyz jsem mu rekl, ze oni me taky nejsou schopni dokazat puvod toho oleje, dosly mu argumenty a vytasil na me to s tou rozsirenou vs zakonnou zarukou.

Znovu jsem si precetl Garancni knizku a opravdu je tam uvedeno pouze, ze mam 5let zaruky bez omezeni poctu najetych km. A k nahradnim dilum je tam napsano, ze musim pouzit originalni nahradni dil nebo dil stejne kvality (dil vyrobeny jinym vyrobcem, ktery dosahuje kvalitou a technickymi parametry pamarametrum predepsanym vyrobcem). Coz vyvraci tvrzeni toho technika.

Nicmene zacal jsem nad tim premyslet z jineho pohledu - asi radeji obetuju ty penize (1300 neni zase tak moc), abych mel klid a uchranil se pripadnych zbytecnych starosti a problemu.
i30 WG 1.6 GDI, New weekend, Cool red, MY 2015
dibarbora
*****
Příspěvky: 2105
Registrován: 05 úno 2018, 14:53
Bydliště: Žilina

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od dibarbora »

Tieto diskusie sú celkom zaujímavé. Z pohľadu sedliackeho rozumu/práva by mala byť situácia jasná ale ... .
Z môjho pohľadu je záruka to isté čo poisťovníctvo - celé postavené na matematickej pravdepodobnosti a štatistike.
Keď treba plniť záruku, tak sa na 100% budú na prvom mieste hľadať cestičky ako sa z toho importér/servis/výrobca dokáže vyvliecť.
Ten vlastný olej môže byť veľmi dobrá zámienka - vyhlásenie, že olej bol pančovaný napr. .
"Dôkazné bremeno je na strane servisu" je tiež veľmi relatívne oni prehlásia "že olej bol príčinou" a zákazník môže začať súdne ťahanice .... s neistým výsledkom ale celkom dobre vypočítateľnými (nie malými) nákladmi na súdny spor.
Vo finále to bude hra nervov - kto vydrží viac - importér/servis alebo zákazník...

Potom to už je to na každom majiteľovi, či ušetrené peniaze stoja za možné problémy.
Ako rozumný sa mi zdá kompromis zneužiť proti nim LL servis pokiaľ teda je použitý - po 15tkm meniť vo vlastnej réžii po 30tkm v autorizaku atď. ... .


PS: v auto biznise nepracujem, aby to nevyznelo ako prihrievanie polievky , ale viem v akom štáte žijem .... .
Hyundai Tucson NX4 Shine+, 1,6TGDi, 110,1kW, 2WD MT6 bez náznaku hybridu
ex.Hyundai i30 kombi PDe Family 1.4 T-GDI 6st.
Uživatelský avatar
petzl62
*******
Příspěvky: 5100
Registrován: 03 pro 2011, 17:09
Bydliště: Opava

Re: Zakonna vs rozsirena zaruka

Příspěvek od petzl62 »

ulthar píše: Nicmene zacal jsem nad tim premyslet z jineho pohledu - asi radeji obetuju ty penize (1300 neni zase tak moc), abych mel klid a uchranil se pripadnych zbytecnych starosti a problemu.
... a přesně na tuhle strunu se v tomto případě hraje :!:
A jsem naprosto skálopevně přesvědčen,že 99% procent zákazníků,díky tomuto jednání vyměkne :oops: :-k
Bohužel :roll: :(
KIA XCeed 1,5T-GDi 118kW 7°DCT - GT line
Dlouhodobá spotřeba od 8/9/2023 - 6,68 l/100km-dle tankování. Dle PP 6,0l/100km
Aktuálně 36500 km
palivo: EO N95,pokud možno bez biosložky.
Odpovědět

Zpět na „i30 2012- Garanční prohlídky, servis“