Plyn čili LPG

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: amaize, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
killimanjaro
*
Příspěvky: 48
Registrován: 28 lis 2009, 18:46
Bydliště: Banská Bystrica

Plyn čili LPG

Příspěvek od killimanjaro »

Rad by som vedel, ak uz niekto mate skusenost, ako je na tom i20 a plyn?
Spravia to aj v servise Hyundai a ostane zaruka alebo si nemozem namotnovat plyn 5 rokov?
A ako sa sprava motor s CVVT s plynom. Nasiel som ponuky roznych firiem ktore to maju specialne na Hyundai/KIA motory s CVVT ale nikde som nenasiel nejaku skusenost zakaznika. Cize ak o tomo nieco viete, sem s tym. Ja nad tym pri stale stupajucich cenach benzinu zacinam vazne rozmyslat. Len do toho urcite nechcem ist prvy [-X
i20 Style 1.4
www.autosvet.sk
Reklama
 

Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Plyn

Příspěvek od Hardcam »

Myslis, ze s i20 budes prvni, malo blaznu si dava do maloobjemovyho motoruo plyn... :roll:

https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... 94&start=0
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Tatoo
Příspěvky: 3
Registrován: 06 zář 2010, 18:39

Re: Plyn

Příspěvek od Tatoo »

Tak ja som jeden z tých bláznov a jazdím na plyn malolitrážnikom, Forman 1,3 a plná spokojnosť, ale chceme dať LPG do priateľkiného i20, tak zisťujeme čo to obnáša. V autorizovanom servise na Vajnorskej ul. v Bratislave nám technik povedal, že nielen stratíme záruku, ale nás nebudú ani servisovať, nakoľko vozidlá s LPG nemajú povolený vjazd do budovy. Viete mi poradiť solídny servis v BA, kde mi spravia pravidelnú "záručnú" prehliadku, aj s LPG ?
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Plyn

Příspěvek od koloman.brutus »

Ja som na tom tiez uvazoval nakolko najazdim cca 30000km rocne. Na motore 1.2 Kappa. Napisal som do Flavie v Kosiciach a odpoved je takato

Dobrý deň.

Podľa kódu motora Vaše auto nie je retrofitne schválené v našich splyňovacích systémoch, preto ak sa rozhodnete o prestavbu ,musí byť individuálne schválené a prihlásené (viď príloha).
Prestavba Vášho vozidla stojí 1000 Eur – práca + materiál. Montujeme zariadenia Zenit a Magic.
V prípade záujmu o prestavbu je potrebné uhradiť zálohu 100Eur a dohodnúť podmienky a konkrétny termín
Doba prestavby vozidla na plyn je cca 2 pracovné dni.
Ďalšie informácie uvádzame na http://www.lpg-flavia.sk


POPLATKY INDIVIDUÁLNEJ PRESTAVBY

Žiadosť o schválenie systému ...........................kolok 50€

Žiadosť o povolenie prestavby ..........................kolok 20€

Skúšobňa protokol o systéme ....................poplatok 33€

Skúšobňa protokol o skúškach ....................poplatok 120€

Emisná kontrola .........................................poplatok 20€

Žiadosť o schválenie prestavby .........................kolok 56€

Zápis prestavby do systému .............................kolok 40€

Spolu ............................................................ 339€


Takze ak dobre ratam tak to je cca 1350€.

Ako by to dopadlo keby nikto nechcel byt prvy? Hadzali by sme po sebe ostep a kopali jamy pre chytanie zvierat :lol:

A ako pise Tatoo v mojom servise mi tiez povedali, ze stracam zaruku na motor.
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
Tatoo
Příspěvky: 3
Registrován: 06 zář 2010, 18:39

Re: Plyn

Příspěvek od Tatoo »

Podľa mechanika zo servisu, ktorý robí aj i20, to nie je dobrá voľba, dať prerobiť malolitrážne auto na LPG. Má skúsenosť s tým, že po čase odídu vstrekovacie trysky za 1300 € a návratnosť LPG je v ...
A tak isto je nutné prejazdiť dve nádrže plynu a jednu nádrž benzínu kvôli vstrekovacím tryskám. Montáž je podľa neho rentabilná iba pre veľkolitrážne autá a na staršie káry, ako je môj Forman.
Ale je ochotný nám to servisovať aj po prestavbe, ak sa rozhodneme pre LPG.
Tak sme sa rozhodli naďalej páliť iba benzín.
A Radička ide zvýšiť LPG o 0,19 € na liter :-((
Uživatelský avatar
amaize
Moderátor
Příspěvky: 1299
Registrován: 20 úno 2009, 19:35
Bydliště: Albrechtice u ČT

Re: Plyn

Příspěvek od amaize »

no nevím soudruzi , ale plyn do i20 , je už asi hodně velká blbost,vždyť s tím nikdo ani nezásobuje obchody, tak prosímVás proč , jen kvůli dotazům na hyundaiclub :-k
i20 1,2/57kW comfort - 3/2009 do 11/2018 ~89007 km
R_Mégane 1,4/51kW/1997;ŠKODA 125 /1989 & Spartak /1959
momentálně Honda Jazz 11/2018
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Plyn

Příspěvek od koloman.brutus »

tak myslienka plynu oziva. i20 je konecne typizovana

http://www.autogas.sk/115hyundai.htm

takze sa trochu usetri za individualnu prestavbu

ostava vyriesit 100x rozoberanu rentabilnost investicie

[-X vs. :D/ = :-k

a este dielne na SVK

http://www.lpg.szm.com/montdielne_75.pdf
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
severtom
***
Příspěvky: 731
Registrován: 21 pro 2010, 11:25

Re: Plyn

Příspěvek od severtom »

To máte tedy na Slovači blbé, pokud se schvalují konkrétní motory, u nás to je takto: http://www.gasauto.cz/schvaleni-lpg/
Jsou uvedeny jen značky aut a do každého můžeš hodit LPG systém. Absolvoval jsem to loni 2 měsíce po koupi auta.
Nádrž benzínu zůstane původní, LPG se přidá, nemusíš vozit rezervu (u všech aut od r. 2009, u starších jen pokud to povolí výrobce), nový techničák je v ČR za 50 Kč, naskýtá se tedy otázka, proč si nekoupit auto v ČR a zde i přestavět. Slovenští motorkáři k nám jezdí pro motorky, protože se prý na Slovensku čeká na techničák, dovozci ho k autu nemají, dokud ho neprodají. To by bylo podobné jako v Holansku, tam čekáš na přihlášení nové mašiny 3-4 týdny a stojí to ranec peněz.

Dealer, kde jsem kupoval i30, dealuje i Fiaty. Fiat drží záruku na vozy s LPG "z výroby", přitom do ČR se vozí auta na benzín a zde se předělávají. Žádné úpravy na motorech nejsou a platí záruka původního výrobce. Schválně si zjistěte, ve kterých zemích Hyundai nabízí vozy "z výroby" na LPG, dále jistě víte, že už od loňska má Blue Hybrid na LPG...
I 30 CW Plus 1,4 CVVT LPG 08/2010
Netvrďte, že jdu za každou cenu proti proudu, myslete si, že si rád udělám vlastní názor :-)
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Plyn

Příspěvek od koloman.brutus »

a este nejaka i20 ktora jazdi na plyn od 2009

http://www.spritmonitor.de/en/detail/42 ... ?cdetail=1
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Plyn

Příspěvek od caruser »

LPG sekvenčné vstrekovanie som mal namontované v predchádzajúcom aute. Najazdil som na LPG 100.000 km. Samozrejme, že po montáži tohto systému zákazník stráca záruku na všetky komponenty vozidla, ktoré sa prestavby týkajú.
V súčastnosti sa montujú len systémy so sekvenčným vstrekovaním, dokonca v zahraničí už ponúkajú aj systémy s priamym strekovaním. Čo sa týka vplyvu prestavby LPG na motory Hyundai/Kia, tak jediný rozdiel je v tom, že sa vyslovene odporúča domontovať primazávanie sediel ventilov, pretože ázijský výrobcovia používajú materiál, ktorý vyžaduje toto primazávanie. V dielni, kde mi prerábali predchádzajúce auto prerábali na LPG Ceed v motorizácii 1,4 CVVT a boli veľmi spokojný podľa slov montážnika. Čo sa týka systémov, k špičke na našom trhu patrí BRC a Teleflex (ale ten je dosť drahý).
Ak má niekto otázky týkajúce sa prevádzky na LPG kľudne sa pýtajte, rád poradím.
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Plyn

Příspěvek od koloman.brutus »

Existuje mnoho nazorov na montaz plynu do maloobjemovych agregatov.

Tvoj nazor? Kedze si mal s prevadzkou LPG prakticke skusenosti.
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Plyn

Příspěvek od caruser »

Vprvom rade by som reagoval na názor niektorých mechanikov, ktorí tvrdia, že vykonať prestavbu motora na LPG sa nevypláca. Zväčša sú to tvrdenia mechanikov, ktorí vozidlo s LPG neservisovali vôbec, resp. ak už servis vykonávali jednalo sa o neodbornú prestavbu. Pri spaľovaní LPG vznikajú vyššie teploty ako pri benzíne, ktorý má výrazne nižšie oktánové číslo ako LPG. Vplyvom týchto vyšších teplôt dochádza k intenzívnejšiemu spotrebovávaniu oleja zo sediel ventilov, čo môže spôsobiť podpálenie týchto sediel. Z tohto dôvodu sa montuje zariadenie, ktoré slúži na dodatočné primazávanie. Odporúča sa toto primazávanie u všetkých ázijských výrobcov, keďže používajú iné materiály ako napr. v mojom prípade VW, kde som toto primazávanie nepotreboval. Čo sa týka problému so vstrekovačmi benzínu odporúča sa v určitých intervaloch po jazde na LPG zopár kilometrov odjazdiť na benzín, avšak nemusí to byť každá tretia nádrž ako tu bolo spomínané. Ja som napr. každých 3000 - 4000 km na LPG odjazdil 200 km na benzín. Treba si uvedomiť, že vstrekovače benzínu sa používajú pri každom štartovaní a taktiež kým sa chladiaca kvapalina nezohreje na cca. 40 C motor stále beží na benzín. Takže pri normálnom jazdení, ak sa použije to primazávanie a motor sa nebude neustále vytáčať k max. otáčkam netreba sa podpálenia sediel ventilov obávať.

Čo sa týka samotnej prestavby na LPG ja som mal holandský systém AG Teleflex (je najdrahší, ale zrejme aj jeden z najkvalitnejších), k najlepším na našom trhu patrí BRC a Teleflex. Tieto systémy sú zrejme aj najdrahšie, existujú aj poľský výrobcovia avšak ako sú na tom s kvalitou to už netuším. LPG som montoval do auta keď malo cca. 11.000 km, ako to je so zárukou v Hyundai netuším, vo VW som strácal záruku na všetky komponenty, ktoré súviseli s prestavbou na LPG. Nádrž som mal toroidnú 42 L, avšak do každej nádrže sa natankuje max. 80 % objemu. Keďže i20ka má ln dojazdovku zvýši sa podlaha batožinového priestoru. Ja som v kufri vozil rezervu naďalej, nie je to povinné ak je vozdlo vybavené sadou na opravu defektu. Po prestavbe na LPG treba rátať so znížením celkovej hmotnosti vozidla, celé LPG zariadenie váži aj s nádržou cca. 50 - 60 kg podľa verzie. V súčastnosti sa montuje už len systémy so sekvenčným vstrekovaním, prípadne v zahraničí už aj s priamym vstrekovaním. V minulosti vo Favoritoch, Feliciach to boli podtlakové systémy. Prepínanie medzi LPG a benzínom je nepostrehnuteľné, výkon klesne minimálne je to cítiť len pri jazde s plne naloženým autom, resp. pri jazde v kopcoch. Rozdiel v spotrebe je cca. 20 -25 % podľa pomeru propánu a butánu, v zime je to navýšenie nižšie. Servis som vykonával každých 15.000 km alebo po roku, kontroluje sa tam netesnosť systému a podľa potreby sa mení filter. Nádrž má životnosť 10 rokov, u Teleflexu sa mali robiť repasy membrán po 100.000 km ale to tiež závisí od kvality tankovaného paliva. Čo sa týka kvality LPG, tak je to podobné asi ako s naftou na Slovensku. Taký priemer je Slovnaft, najlepší je Tomegas, ktorý vozia z Nemecka.

LPG v maloobjemových motoroch by som sa neobával, stačí si len všimnúť množstvo motorov 1,2 HTP, ktoré jazdia na LPG. Dokonca samotná Kia teraz predstavila Picanto 1,0, ktoré je priamo z výroby prestavané na LPG.

Tak dúfam, že aspoň trochu som poradil. Pri prestavbe na LPG si treba spočítať návratnosť a predovšetkým nájsť kvalitnú dielňu. ;-)
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Plyn

Příspěvek od koloman.brutus »

Podla mnozstva textu som sa potesil, ze to bude dobre citanie a zhodnotenie skusenosti. No nakoniec som sa dopracoval k jednej vete :lol:

Vsetko si opisal vseobecne problemy a uskalia, ktore si vazny zaujemca pred realizaciou prestavby na LPG zisti a je s nimi oboznameni. Mna skor zaujimaly konkretne pripady ludi, ktory jazdia na 1.0 a 1.2 a ake starosti su s tym spata. Ci to odporucaju alebo nie. Kedze tieto nazory su od ludi diametralne odlisne tak len z velkej vzorky tychto nazorov sa da stanovit nejake rozhodnutie. Plyn som riesil cez zimu a zistoval som kade tade. No drviva vacsina boli ludia s velkymi objemami. Co sa tyka aut z vyroby s pohonom na LPG tak predpokladam, ze vyrobca niektore suciastky dimenzoval na jazdu plynom resp. hladal kompromis medzi vlastnostnami metarialov pre jazdu aj na plyn. Kdezto pri benzinaku su tieto suciastky dimenzovane na benzin a slape to roky. Aj ked to nie je pravidlo, je to tak. Napr. motory s variabilnym casovanim ventilov (sacich aj vyfukovych Suzuki Swift) maju problemy s prestavbou na plyn. Riadiaca jednotka sa nastavuje zlozitejsie.

Navratnost u mna je cca 2 roky, co zbehne ako voda.
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
Uživatelský avatar
koloman.brutus
**
Příspěvky: 358
Registrován: 24 dub 2009, 16:39
Bydliště: Prešov

Re: Plyn

Příspěvek od koloman.brutus »

A co sa tyka oleja tak na ten su tiez rozne pohlady. Montaznici tvrdia, ze zivotnost oleja sa predlzuje. Velakrat je ich argument, ze olej je cisty. No to, ze plyn ma ine vlastnosti ako benzin a na olej vplyva inymi chemickymi procesmi nerauguju. Podla inych sa vlastnoti oleja zhorsuju a je potrebne ho menit po 10 000km.

Detto sviecky. Treba menit castejsie alebo kupit specialne pre jazdu na plyn.

Skor ma zaujimaju taketo skryte prevadzkove naklady.
R.I.P. Opel ASCONA 1,6D 40kW (r.v 1985)
HAIL to new Hyundai i20 1,2 DOHC 57kW/77HP (model Kappa) - Berry Red
58 000km - motoricka porucha ziadna
Uživatelský avatar
caruser
****
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 led 2011, 15:39
Bydliště: Slovenská republika

Re: Plyn

Příspěvek od caruser »

To: koloman.brutus

Presne tak vážne som to bral aj ja keď som hľadal informácie pred prestavbou. Ako som písal vyššie, vo firme kde vykonali moju prerábku montovali LPG do Ceedov CVVT bez nejakých veľkých komplikácií. Dokonca som čítal aj pozitívne skúsenosti s motážou LPG do Yarisa 1,0 VVTi. Osobnú skúsenosť nemám s prevádzkou motora CVVT na LPG. Aj keď nechápem prečo tá zvedavosť, keďže naše i20ky 1,2 nemajú variabilné časovanie. Je to klasický 16V motor. Čo sa týka sviečok určite ich nemeniť za špeciálne určené pre LPG, ale zostať pri tých ktorá tam montuje výrobca z výroby. Interval výmeny som nemenil, bol rovnaký ako pri benzíne, samozrejme môže sa skrátiť, ale podľa mňa zbytočne. Taktiež olej som ponechal ten, ktorý bol určený na prevádzku benzínom, interval možno zachovať alebo skrátiť, určite nie predĺžiť. Ale nechápem aký je rozdiel v prevádzke na LPG medzi 1,6 a 1,2. Ak je to klasický 16V tak je tam naozaj len rozdiel v ojemoch a použitých materiáloch. Ja o prestavbe i20 na LPG neuvažujem, ikeď by sa mi to relatívne rýchlo vrátilo. i20ka má nízku spotrebu 5 l/100 km myslím nie je veľa a v zahraničí je v niektorých krajinách problém natankovať LPG. Ak si ešte spomeniem na to, čo che EÚ od roku 2013 vykonať so spotrebnou daňou na LPG tak asi nie. Týmto nechcem nikoho odrádzať od prestavby LPG, určite nie, len ako som spomínal kvalitná dielňa je základ, inak tam budeš chodiť ako na hodiny klavíru.

Edit: na niektoré otázky, ktoré tu píšeš nemajú odpoveď ani samotní mechanici, ktorí robia prestavby
Hyundai i20 1,2 LPG BRC 02/2011 ice blue metallic 100.000 km
Odpovědět

Zpět na „i20 Motor a převodovka“