Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Moderátoři: Lukino, Moderátoři

Odpovědět
8832
*
Příspěvky: 51
Registrován: 18 črc 2010, 15:40
Bydliště: Bratislava

Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od 8832 »

Tak po kúpe mojej Sonáty 2,4 16V NF v júli tohto roku sa objavila prvá chyba.
Na ceste z Bulharska sa riadne ochladilo a v noci som zistil, že auto vôbec nekúri, takže som počas cesty riadne prechladol.
Dosť ma to vytočilo, tak som doma po odpočinku začal nad tým dumať.
Najprv ma napadlo že je to nejak zavzdušnené ale to som zavrhol hned ako som zistil, že obe hadice k radiatoru kurenia su horuce takže voda cirkuluje.
Mam verziu s dig. klimou a všetko okrem kurenia fungovalo normalne.
Keďže som ešte pred dovolenkou našiel servisný manuál na nete tak som si včera mohol naštudovať schému zapojenia ako to tam vlastne je.
Tento system ma 3 akčné členy čo sa týka smerovania vzduchu.
Jeden otáča klapkami ktorými sa určuje kade bude vzduch fúkať volbou tlačítka mode (či na nohy, na čelné sklo alebo cez mriežky pripadne kombinovane).
Tento akčný člen sa nachádza na strane vodiča nad pedálmi ale keďže to mi fungovalo tak som hľadal ďalej.
Potom je tam akčný člen na ovládanie či bude vnútorný obeh vzduchu alebo bude prichádzať aj vonkajší, kde sa presne nachádza neviem ale aj ten mi chodí tak som to ďalej neriešil.

A teraz ten tretí čo volí či vzduch pojde cez radiator kurenia alebo cez vyparnik klimy pripadne cez oboje a v akom pomere.
Tento sa nachádza na strane spolujazdca, po demontovaní krytu oproti podlahe, je hore približne za panelom klimy a stredovými mriežkami.
Zistil som že tento sa nehýbe nikdy aj ked nastavim akukolvek nizku alebo vysokú teplotu.
Podla toho že klima chladila dobre som predpokladal, že ostal stat v polohe keď vzduch cez radiátor kúrenia necirkuloval.
Prístup k nemu nič moc ale s trochou sebazaprenia a krátkymi krížovým šrobovakom to nakoniec po polhodine išlo vybrať von.

Všetky tieto akčné členy tvoria 12V DC motorčeky s prevodovkou a s potenciometrom na prevodovke ktorý určuje polohu natočenia a informáciu ako spätnú väzbu odovzdáva RJ klimy takže su to v podstate servomotory.

Našťastie je možné toto servo bez problémov rozlúpnuť a tak som nakoniec zistil že motorček je v mojom prípad skratovaný.
Ako som neskôr zistil RJ klimy ten skrat prežila bez následkov.
Motorček je typ Mabuchi RF-370CB 11670 valcový o priemere 24mm a dĺžke 30mm + dĺžka hriadeľa cca 16mm s priemerom 2mm.
Teda som ten motorček rozobral ale mal tak spálené zberače, že to nemalo zmysel opravovať a tak som začal hľadať náhradu.
Nemal som taký na nete som vygooglil že niečo podobné sa používa v niektorých VHS vídeach na mechanizmus zasunutia/vysunutia kazety nuž ale žiadne staré video poruke nebolo. Kedže bol už večer, tak obchody s pre modelárov už boli zavreté, tak som použil nakoniec jeden menší obdlžníkový čo som našiel tunak v rárohách na vyhodenie a vypodložil som ho v kryte tak aby tam pevne sedel.
Ak budete hladat náhradu tak treba zachovať priemer 24mm a dlžku motora 30mm alebo niečo menšie inak sa do krytu nevojde. Našiel som niekde v ponuke motorčeky MIG 280 rovnakých rozmerov ale nič na 12V a podla datasheetu originalneho mabuchi majú tie modelarske MIG280 šialene vysoké otáčky až 4násobné a už pri 7V.
Samozrejme treba skontrolovať polaritu - smer otáčania toho čo tam chcete dať aby sa to netočilo naopak.
Otáčky originálu RF-370CB pri 12V bez zátaže sú 3100/min takže pokial máte na výber zvolte skôr nižšie okolo 2000-3000ot/min.

No takže som to nejako zbúchal a beží to. Auto kúri aj chladí podla toho čo si nastavím.
Predpokladám že nové originál servo od Hyundai môže stát aj 100-200€ takže som si docela ušetril výdaje...
Myslím že v tých ostatných servách je ten istý typ motorčeku a aj rovnaký konektor, takže sa tento navod určite časom niekomu bude hodit a nielen pre Sonátu.
Hyundai Sonata r.v. 2006 2,4 G4KC.
Spomínam na:
Peugeot 406 r.v. 1996 2,0i 16V
Citroen Xantia r.v. 1994 2,0i
Škoda Felicia r.v. 1998 1,3 MPi
Škoda Favorit 135L r.v. 1991 1,3B
Citroen BX r.v. 1985 1,4B
Chrysler 180GC r.v. 1976 1,8B
Reklama
 

Uživatelský avatar
David PLEVA
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 22 lis 2005, 18:35
Bydliště: Ostrava-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od David PLEVA »

Krááása =D> =D> =D> =D> =D> . Víš, kolik jsi mi ušetřil práce a bádání. Já totiž potřebuji dostat ven úplně stejný motorek, jelikož mám stejný problém. Ale motorek mám originál, stojí cca 3000Kč. Ještě jednou díky za pdrobný návod, moc jsi mě potěšil, už jsem myslel, že budu muset rozebírat celou palubní desku.
NOW:
Hyundai Azera TG'07 3.8V6 LIMITED US
Hyundai Grandeur TG'09 3.3V6
HISTORY:
Hyundai Elantra XD'01 2.0GLS
Hyundai Sonata NF´05 2.4i ELEGANCE LPG
Hyundai Sonata Y-3B´96 2.0i 16V GLS
Hyundai Lantra J2 ´97 1.6 16V
8832
*
Příspěvky: 51
Registrován: 18 črc 2010, 15:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od 8832 »

To ma teší ale nečakal som že už dnes to niekomu pomôže. Hold ako sa zozimuje, tak treba kúriť. To nové servo nie je až tak brutálne drahé ale predsa vymeniť samotný motorček za pár euro je levnejší :)
Hyundai Sonata r.v. 2006 2,4 G4KC.
Spomínam na:
Peugeot 406 r.v. 1996 2,0i 16V
Citroen Xantia r.v. 1994 2,0i
Škoda Felicia r.v. 1998 1,3 MPi
Škoda Favorit 135L r.v. 1991 1,3B
Citroen BX r.v. 1985 1,4B
Chrysler 180GC r.v. 1976 1,8B
Uživatelský avatar
David PLEVA
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 22 lis 2005, 18:35
Bydliště: Ostrava-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od David PLEVA »

Jsem už druhý majitel Sonaty NF v Ostravě, komu to servo odešlo, první byl můj kamarád a člen tohoto fora LAX, který si Sonatu NF koupil týden po mně. Oba máme 2,4i ale já mám manuál a on automat (viz tenhle topic: https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.php?t=9746). A proto, když mi říkal, co tomu bylo, hned jsem preventivně to servo objednal.
NOW:
Hyundai Azera TG'07 3.8V6 LIMITED US
Hyundai Grandeur TG'09 3.3V6
HISTORY:
Hyundai Elantra XD'01 2.0GLS
Hyundai Sonata NF´05 2.4i ELEGANCE LPG
Hyundai Sonata Y-3B´96 2.0i 16V GLS
Hyundai Lantra J2 ´97 1.6 16V
Uživatelský avatar
M.Z.
*
Příspěvky: 65
Registrován: 06 črc 2010, 15:17

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od M.Z. »

Tak tomu se říká- kdo je připraven, není překvapen! =D>
Uživatelský avatar
David PLEVA
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 22 lis 2005, 18:35
Bydliště: Ostrava-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od David PLEVA »

To M.Z.: Nediv se, topení nejčastěji odchází v zimě a já potřebuji auto hlavně kvůli naší roční dceři. Takže jsem chtěl, aby odpadly řeči typu: "My to objednáme a až to bude u nás, tak se vám ozveme." Škoda, že jsem si takhle do zásoby nekoupil motorky centrálního zamykání. Ale zase na druhou stranu vzhledem ke kvalitě ostravských cest už mám v zásobě pro jistotu kosti stabilizátorů.
NOW:
Hyundai Azera TG'07 3.8V6 LIMITED US
Hyundai Grandeur TG'09 3.3V6
HISTORY:
Hyundai Elantra XD'01 2.0GLS
Hyundai Sonata NF´05 2.4i ELEGANCE LPG
Hyundai Sonata Y-3B´96 2.0i 16V GLS
Hyundai Lantra J2 ´97 1.6 16V
Uživatelský avatar
M.Z.
*
Příspěvky: 65
Registrován: 06 črc 2010, 15:17

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od M.Z. »

Jestli máš auto z GMP MIX, tak v období 2001-2002 co jsem k nim jezdil, mám spoustu hrůzostrašných historek, skoro na román ](*,)
Vše se jim povedlo objednat, nebo opravit už napotřetí a kolikrát ještě držkovali, zvlášť jejich přijímací technik tuším p.Černý, byl velmi výživný :mrgreen:
Jen namátkou:
výměna levého zrcátka -4 pokusy (různě jim praskalo při lakování apod.)
objednat a nakódovat ztracený klíč - 3 pokusy
pokazili při výměně pojistky zapalovače nezávislé topení, odmítli uznat chybu, u aut. servisu Webasto našel technik vytažený kabel z konektoru ovládání, který byl ručně zamotaný a strčený mezi ostatní kabely :shock:
prostě mechanik při vytahování pojistky zavadil o drát, vytáhl konektor a protože nevěděl kam patřil, tak ho smotal a strčil mezi kabely.
Když jsem požadoval osobní konfrontaci, technik :hyu: mě velice arogantně odbyl, že má práci a nemá na blbosti čas. Trval jsem na svém, laskavě zašel aspoň na dílnu, kde mechanik uznal chybu a omluvil se.
:hyu: se na mě otočil a řekl: tak co, už jste konečně spokojen?! :-&
Na to konto jsem začal servisovat v Novém Jičíně, kde jsem koupil za rok další auto.
Uživatelský avatar
David PLEVA
****
Příspěvky: 1414
Registrován: 22 lis 2005, 18:35
Bydliště: Ostrava-Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od David PLEVA »

Slyšel jsem, že v NJ jsou u p. Lípy šikovní mechanici. Já sice mám z GMP MIXem velice nadstandartní vztahy, ale servis u nich nevyužívám, pouze jednou jsem potřeboval vyměnit vodu v chladícím okruhu. Servis mi zajišťuje Automima Opava, dělají servis :hyu: a KIA, kde mám mezi majitely velice dobré kamarády.
NOW:
Hyundai Azera TG'07 3.8V6 LIMITED US
Hyundai Grandeur TG'09 3.3V6
HISTORY:
Hyundai Elantra XD'01 2.0GLS
Hyundai Sonata NF´05 2.4i ELEGANCE LPG
Hyundai Sonata Y-3B´96 2.0i 16V GLS
Hyundai Lantra J2 ´97 1.6 16V
petr.gr
**
Příspěvky: 219
Registrován: 29 pro 2016, 20:01
Bydliště: Šternberk

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od petr.gr »

pepino17
*
Příspěvky: 15
Registrován: 21 říj 2017, 21:56
Bydliště: Tisovec

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od pepino17 »

Vďaka za radu tiež mám tento problém na ix35 aspoň som vedel kde to hladat.Aj som to našiel rozobral,motorček v poriadku tak už ostáva ten potenciometer,myslel som že nejde impulz s RJ ale dal som si námahu a zhodil som servo so spolujazdcovej strany a len pripojil na konektor, odskušal a fungovalo to. len su tieto serva pravé a lavé.tak som to dal pozriet známemu a dufam že sa to nejak podarí opravit.Ešte raz vďaka za príspevok dost to pomohlo :D
petr.gr
**
Příspěvky: 219
Registrován: 29 pro 2016, 20:01
Bydliště: Šternberk

Re: Sonata NF nešlo kúrenie - vyriešené

Příspěvek od petr.gr »

Dnes jsem to také opravil a přikládám fotky. Ta klapka je to bílé vlevo dole, na druhé fotce je otevřené servo.
servo.jpg
servo.jpg (121.64 KiB) Zobrazeno 4237 x
Přílohy
ovládání tepla.jpg
ovládání tepla.jpg (72.24 KiB) Zobrazeno 4237 x
Odpovědět

Zpět na „SONATA“