Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od bony »

Dotaz na nějakého znalce - ptal se dnes kolega jaký má dát olej do svého i30 1,6 MPI 88 kW, tak aby dodržel předpis v knížce.

Má předepsán 5W40 API SL/SM, ACAE A5 nebo vyšší.
Dle všeho minulý majitel tam měl dáno od servisu Shell helix ultra 5W40 API SN/CF; ACEA A3/B3, A3/B4; MB approval 229.5, 226.5, Porche A40; BMW LongLife 01; Ferrari, Renault RN0700, RN710, PSA B71 2296, meets FIAT spec 9.55535-Z2, Chrysler MS-10725.

Může v tom být problém, pokud by nadále používal Shell helix ultra 5W40 API SN/CF; ACEA A3/B3?
Reklama
 

jjenda
**
Příspěvky: 257
Registrován: 27 bře 2014, 10:44

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od jjenda »

Předešlý majitel dal motoru to nejlepší co mohl, pokračoval bych v tom samém oleji Shell helix ultra 5W40 API SN/CF; ACEA A3/B3.
Na normu A5 se dívej jako na ekoterorizmus v honbě za nižší spotřebou = méně emisí, skoro neměřitelný rozdíl , ale se slabším olejovým filmem na kluzných plochách. Stále platí staré pravidla, že objem ničím nenahradíš a kdo maže ten jede. :mrgreen: Jo, a ještě že nafta patří do kamen. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: To bude pozdvižení od dehtomilů. :P
I 30, 1,6 CVVT 88 kW HB, Trikolor + Paket Parking + 16", Sleek Silver
Renault Thalia 1.2 silver
Š Felicia 1.3 MPI GL
ex:Mitsubishi Lancer Wagon
Š 1000 MB
Uživatelský avatar
Neo-Mike
****
Příspěvky: 1251
Registrován: 12 kvě 2016, 15:07

Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od Neo-Mike »

Radši dát olej s normou A3. Rozdíl ve spotřebě oproti A5 by stejně nepoznal a více prospěje motoru s A3. Jinak dodržet viskozitu co má předepsanou. Vždy je tam uvedený nějaký rozsah. Tebe, nebo spíše kolegu zajímá akorát ACEA a API normy. Ostatní jsou normy automobilek a Hyundai žádnou svoji speciální nemá.
Hyundai i30 kombi, 1.6 CRDi 81 kW, TRIKOLOR KOMFORT, Ultimate Red
Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od bony »

Neo-Mike píše:Radši dát olej s normou A3. Rozdíl ve spotřebě oproti A5 by stejně nepoznal a více prospěje motoru s A3. Jinak dodržet viskozitu co má předepsanou. Vždy je tam uvedený nějaký rozsah. Tebe, nebo spíše kolegu zajímá akorát ACEA a API normy. Ostatní jsou normy automobilek a Hyundai žádnou svoji speciální nemá.
No právě, aby zrovna v tom nebyl problém.

Má předepsán 5W40 API SL/SM, ACAE A5 nebo vyšší.

A to co tam je momentálně a to co tam chce zase dát je Shell helix ultra 5W40 API SN/CF; ACEA A3/B3.

Tzn. předepsáno je ACAE A5, API SL/SM on bude dávat ACAE A3, API SN/CF. Potom nedodrží ani jedno, když pominu, že ACAE je jak píšete jen eko záležitost...
Nemůže být tedy problém?
Uživatelský avatar
Neo-Mike
****
Příspěvky: 1251
Registrován: 12 kvě 2016, 15:07

Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od Neo-Mike »

API dodrží, dá tam vyšší. Potom je otázka co s ACEA normou. Jak je to auto auto staré a kolik má najeto? Většinou v servisní knížce bývají uvedeny obě normy A3 a A5. Většina uživatelů to zde tak má. Akorát jeden zde psal, že má taky vyloženě A5, ale už nevím kdo to byl.
Hyundai i30 kombi, 1.6 CRDi 81 kW, TRIKOLOR KOMFORT, Ultimate Red
Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od bony »

Neo-Mike píše:API dodrží, dá tam vyšší. Potom je otázka co s ACEA normou. Jak je to auto auto staré a kolik má najeto? Většinou v servisní knížce bývají uvedeny obě normy A3 a A5. Většina uživatelů to zde tak má. Akorát jeden zde psal, že má taky vyloženě A5, ale už nevím kdo to byl.
Teď jsem se díval do jeho knížky k auto a má tam to stejné co já, je tam pouze ACEA 5 nebo vyšší. Auto má staré 4 roky a najeto 39.000 km ;-)
Je to zvláštní v knížce klasifikace API SL/SM, ACEA A5 nebo vyšší a v doporučených olejích má Shell helix ultra 5W-40, který má normu API SN/CF; ACEA A3/B3.
Tak se potom v tom vyznej... a Shell helix ultra 5W-40 s ACEA A5 jsem nikde nenašel.
Zlicka
**
Příspěvky: 113
Registrován: 13 led 2015, 19:35

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od Zlicka »

Myslím, že ani žádný olej 5w-40 s A5 neexistuje. To stejné co řeší kolega jsem řešil taky. Mám stejný motor a v návodu mám předepsano API SL/SM, ACEA A5 nebo vyšší. Řešil jsem to přímo s Hyundai Motor Czech viz vlákno:

https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... 98#p490398

Po delším vysvětlování jsem z nich dostal potvrzení, že olej Shell Helix Ultra 5w-40 můžu pro svůj motor použít.
Hyundai i30 combi weekend 1,6 MPI, D-CVVT
Uživatelský avatar
Neo-Mike
****
Příspěvky: 1251
Registrován: 12 kvě 2016, 15:07

Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od Neo-Mike »

A3 by tomu neměla vůbec vadit. Ostatně ji tam dávali i v servisu. Zkus počkat třeba na Alfa, ten se v těch olejích vyzná víc.
Hyundai i30 kombi, 1.6 CRDi 81 kW, TRIKOLOR KOMFORT, Ultimate Red
Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od bony »

Zlicka píše:Myslím, že ani žádný olej 5w-40 s A5 neexistuje. To stejné co řeší kolega jsem řešil taky. Mám stejný motor a v návodu mám předepsano API SL/SM, ACEA A5 nebo vyšší. Řešil jsem to přímo s Hyundai Motor Czech viz vlákno:

https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... 98#p490398

Po delším vysvětlování jsem z nich dostal potvrzení, že olej Shell Helix Ultra 5w-40 můžu pro svůj motor použít.
Super děkuji, já se teď dívám, že mám úplně to stejné, a nikdy jsem to neřešil, servis mi ten olej doporučil tak jsem si ho nosil ;-)
A ty to máš ještě posvěceno od Hyundai tak je to potom o.k.
Uživatelský avatar
bony
******
Příspěvky: 3409
Registrován: 14 říj 2012, 00:03

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od bony »

Neo-Mike píše:A3 by tomu neměla vůbec vadit. Ostatně ji tam dávali i v servisu. Zkus počkat třeba na Alfa, ten se v těch olejích vyzná víc.
O.k. počkám, na Alfa. Ten jak ho znám teď využije krásného počasí, naleští a pojede na projížďku. Já jsem byl v šoku, když jsem přišel k auto na letišti a bylo zaparkováno vedle řepkového pole a po lesku nebyla ani památka. ;-)
ulthar
**
Příspěvky: 393
Registrován: 02 čer 2015, 15:15
Bydliště: Novy Jicin

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od ulthar »

Taky se drzim toho, ze kdyz je v servisce mezi doporucenymi oleji olej ACEA A3, muzu bez obav pouzit jakykoliv A3 olej. Kdyz jsem se o tom bavil s technikem v Hyu servisu, tak mi rikal, ze by to nemel byt pri reklamaci problem. Maximalne si pry vyzadaji technicky list oleje.

Momentalne jezdim na Mobil One New Life 0w-40, coz by mel byt olej se syntetickym zakladem a ne aditivovany hydrokrak...
i30 WG 1.6 GDI, New weekend, Cool red, MY 2015
Uživatelský avatar
airwaves
****
Příspěvky: 1053
Registrován: 30 pro 2010, 08:21
Bydliště: Vysočina

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od airwaves »

Mazací plán Sunoco doporučuje pro motory 1,6 CVVt pouze olej: SUNOCO SYNTURO DYNAMIC 5w30. V popisu se vychvalují o super ochraně proti opotřebení, o super tepelné stabilitě a i provoz na LPG je uveden.

SYNTURO DYNAMIC 5W30, API SL/CF; ACEA A5/B5; FORD WSS-M2C913-C; Renault RN0700

Unikátní, pečlivě sestavený olej, šetřící palivo, „nízkoviskózitní“ typ motorového oleje pro benzinové, naftové i LPG motory osobních aut a lehkých užitkových vozů, pro celoroční použití. Pro poslední generaci benzinových a naftových motorů FORD, dokonale použitelný a vhodný pro motory vyžadující specifikace ACEA A5/B5.

Nic jiného žádná jiná možnost??? Co s tím? Právě mi došel Synturo Gold,

SYNTURO GOLD 5W40, API SN/SM/CF; ACEA A3/B4; BMW LL-98; MB 229.3; VW 502.00/505.00; PSA B71 2296; PORSCHE A40; RN 710/700

Plně syntetický mazací olej pro většinu vyskytujících se pracovních podmínek motorů během všech ročních období. Synturo Gold je vhodný pro všechny typy benzínových, LPG a naftových motorů, s nebo bez přeplňování u nejmodernějších generací osobních automobilů (včetně víceventilových), zvláště vhodný pro chladnější klimatické podmínky.Používejte všude, kde jsou vyžadovány specifické požadavky na motorový olej, jako jsou uvedeny výše.

Co koupit??? Já nevím, laboratoř nemám, ani motory na testování :D
ix20 1,6 LPG a i30 1,6 LPG
iwi
*
Příspěvky: 24
Registrován: 10 lis 2015, 12:50
Bydliště: Kyjov

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od iwi »

Dovolím si znovu rozvášnit téma na olej. Při jedné z posledních prohlídek mi v autorizovaném servise dali do auta Castrol Edge A5 5W-30. Následnou výměnu jsem si dovezl vlastní olej Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30. Vzhledem k tomu, že auto je minimálně používáno, roční nájezde je někde kolem 2.000km a to většinou couračky po městě a vzhledem k minimálně letošnímu létu je na snadě otázka zda ponechat olej co se tam dával nebo to vyměnit za něco jiného dle specifikace. Auto je ještě v záruce.
i30wg, 1,6i Trikolor M2016 + packety Komfort + Weekend

Renault Megane II Combi 1,5dci - prodáno
jjenda
**
Příspěvky: 257
Registrován: 27 bře 2014, 10:44

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od jjenda »

Zdravím
Poslední větou jsi si odpověděl. Takže měnit bez ohledu na najeté km. Dodržovat servisní intervaly podle návodu k vozidlu a řádně do servisní knížky nechávat zapisovat garanční prohlídky. Schovávat si protokoly od provedených garančních prohlídek i oprav, (při reklamacích závad nestačí řádně vedená servisní knížka!!!). Po skončení záruky při tak malém proběhu km i odborníci připouští dva roky, více však ne, pro vlastní degradaci aditiv v oleji. Jakou značku oleje tam při garančce dal servis bych se netrápil, dal ho tam autorizovaný servis a tak za to zodpovídá.
Můžete mít jiný názor, můžete nesouhlasit, to je ale tak všechno co s tím naděláte. :D
I 30, 1,6 CVVT 88 kW HB, Trikolor + Paket Parking + 16", Sleek Silver
Renault Thalia 1.2 silver
Š Felicia 1.3 MPI GL
ex:Mitsubishi Lancer Wagon
Š 1000 MB
iwi
*
Příspěvky: 24
Registrován: 10 lis 2015, 12:50
Bydliště: Kyjov

Re: Olej pro i30 1.6 MPI 88 kW

Příspěvek od iwi »

Ok. takže zase objednám ten Shell co jsem dával posledně a vyřízeno. Šlo mi spíš o to jestli nepřejít na olej 5w-40, předpokládám že opět by musel splnit specifikaci A5.
i30wg, 1,6i Trikolor M2016 + packety Komfort + Weekend

Renault Megane II Combi 1,5dci - prodáno
Odpovědět

Zpět na „i30 2012- Motor a převodovka“