Zadní kotouče

Tlumiče, nápravy, brzdy.

Moderátoři: Farrael, Lhoty, Moderátoři

Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od mirpie »

sloto:
žádná záludnost..sundáš kolo, sundáš třmen s deskami a vyvěsíš za háček za pružinu (aby to neviselo za hadici), odpáčíš ten středový klobouček, sundáš podložku, povolíš matici, stáhneš náboj i s kotoučem, přehodíš kotouč a složíš. Největší pozor jako všemu ostatnímu, věnuj ale zejména dotažení nazpět té středové matici. Má předepsaný moment, ten dodrž, je to důležitý.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Reklama
 

sloto
**
Příspěvky: 105
Registrován: 15 srp 2008, 14:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od sloto »

mirpie píše:sloto:
žádná záludnost..sundáš kolo, sundáš třmen s deskami a vyvěsíš za háček za pružinu (aby to neviselo za hadici), odpáčíš ten středový klobouček, sundáš podložku, povolíš matici, stáhneš náboj i s kotoučem, přehodíš kotouč a složíš. Největší pozor jako všemu ostatnímu, věnuj ale zejména dotažení nazpět té středové matici. Má předepsaný moment, ten dodrž, je to důležitý.
DAKUJEM


vies mi prosim ta z hlavy povedat aky by to mohol byt rozmer tej matice a rovnako aky je to moment, vzal by som si z roboty MOMENTAK a nejake orechy, len nech neberiem cele naradie, osobne typujem nieco viac ako 22 metrickych, vsak?
Lantra 1.6 16v DOHC G4GR 84kW 11/95
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od mirpie »

na předku na poloose je M22x1,5, na ořech 32, tohle tady pálím z hlavy co si pamatuju. A mám silný dojem, že vzadu je ten rozměr stejný. A moment bych viděl na 220Nm, ale tady si už tak jistej nejsem, zkus pohledat. Jinak, já to dotahoval bez momentáku, chce to aspon metrovou trubku a cit. Když to dotáhneš hodně natvrdo, odrovnáš ložisko a kolo se neotáčí volně ale s určitým odporem, to je špatně. Naopak když to dotáhneš málo, kolo se sice bude otáčet volně, ale bude to mít vůli a ložisko odrovnáš taky, navíc jízda je hodn nebezpečná. Takže pokud nemášk dispozici momenták, chce to opravdu cit. A ta podložka má na sobě myslim jazýček co zapdá do matice se zářezi rpoti polovolení, tak na to taky pozor. Nebo si vem fix a označ si polohu matici vůči šroubu, na jednu otáčku nahrubo to dotáhneš a pak ti to může pomoci. Ale doporučuju momentak a zjistit ten utahovací moment.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Uživatelský avatar
Lhoty
Moderátor
Příspěvky: 1197
Registrován: 02 říj 2007, 10:32
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od Lhoty »

já jsem teď řešil přední ložiska a našel jsem že předek se dotahuje na 270N, což mi bylo řečeno asi 3 automechanikama, že je to vzít trubku na golu a utáhnout vší silou, v žádným případě nepovolovat, povolovaly se prý jen kuželový ložiska a ty lantra nemá...

btw. proč chcete kuli zadním kotoučům povolovat matici? mě drži kotouč jen na šteftech a pak ho přidržuje asi 6 šroubek na křížový šroubovák...
Lantra 1.8 J2 Wagon 1996
4 x Trabant 601 1970 - 1991
sloto
**
Příspěvky: 105
Registrován: 15 srp 2008, 14:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od sloto »

Lhoty píše:já jsem teď řešil přední ložiska a našel jsem že předek se dotahuje na 270N, což mi bylo řečeno asi 3 automechanikama, že je to vzít trubku na golu a utáhnout vší silou, v žádným případě nepovolovat, povolovaly se prý jen kuželový ložiska a ty lantra nemá...

btw. proč chcete kuli zadním kotoučům povolovat matici? mě drži kotouč jen na šteftech a pak ho přidržuje asi 6 šroubek na křížový šroubovák...

nooooooooooooo, ja mam tiez ale iba dva krizove, neviem sice na co su , ale mam pocit, teda ked som to videl aj dnes, ze tie urcite nedrzia kotuc na svojom mieste, alebo sa mylim? o to by to bolo potom jednoduchsie. snad by sa mohol vyjadrit niekto kto to na J1cke robil.
Lantra 1.6 16v DOHC G4GR 84kW 11/95
Uživatelský avatar
Lhoty
Moderátor
Příspěvky: 1197
Registrován: 02 říj 2007, 10:32
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od Lhoty »

aha, J1, tak to se omlouvám, já to mam na J2, ale zkusim mrknout do manuálnu na J1, mmnt
Lantra 1.8 J2 Wagon 1996
4 x Trabant 601 1970 - 1991
Uživatelský avatar
Lhoty
Moderátor
Příspěvky: 1197
Registrován: 02 říj 2007, 10:32
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od Lhoty »

zadní brzdy
podle obrázku bych řekl že je to stejné
Přílohy
zadekJ1.jpg
zadekJ1.jpg (36.28 KiB) Zobrazeno 1688 x
Lantra 1.8 J2 Wagon 1996
4 x Trabant 601 1970 - 1991
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od mirpie »

jo, omlouvám se za dezorinetaci. Ano, sundej jen brzdový třmen, pak ty dva malé šroubky na kříž. šroubovák a je to, na matici nesahej. Já ted nedávno dělal s kotouči i zadní náboje, tak mi to nedošlo.....
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
sloto
**
Příspěvky: 105
Registrován: 15 srp 2008, 14:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od sloto »

mirpie píše:jo, omlouvám se za dezorinetaci. Ano, sundej jen brzdový třmen, pak ty dva malé šroubky na kříž. šroubovák a je to, na matici nesahej. Já ted nedávno dělal s kotouči i zadní náboje, tak mi to nedošlo.....

diky diky, robota sa razom zmenila z 2 normohodin na par minut :-D.

ale dam si na tom zalezat nech z toho tecie vazelina šrégom ked ide ta zima, kolicky atd..............
Lantra 1.6 16v DOHC G4GR 84kW 11/95
Uživatelský avatar
Davidos
***
Příspěvky: 666
Registrován: 28 čer 2010, 20:07
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od Davidos »

Ahoj tak opravdu včera jsem měnil pneu a zjistil jsem ,že mi zadek nebrzdí.....kotouče jsou OK maj ten 1cm.... ale nehejbou se mi vůbec desky...ten píst či co to je :-( co stím?... bude stačit koupit tohle?....jestli to je ono?...a nějak to rozhejbat?..díky moc http://www.automatejcek.cz/nahradni-dil ... en/301181/
Hyundai i30 combi 2gen. 1.6 mpi r.v.2015
Škoda Octavia combi 1.9 tdi r.v. 2000
Hyundai Lantra 1.6 16V r.v. 1999
Uživatelský avatar
adam221
****
Příspěvky: 1449
Registrován: 12 pro 2007, 23:24
Bydliště: Bratislava

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od adam221 »

Najprv vyskusaj rozhibat, pricom ked to budes mat dole tak uvidis ci ju gumicky popraskane, pripadne piestik hrdzavy..
Ak je piestik hrdzavy tak kup opravnu sadu a piestik jemnym smirglom prejdi, aby si ho ocistil, pripadne kup novy..
Ak by to aj tak neslo, tak treba ist postupne po hadickach, ci nieje daka zvnutra rozpadnuta, tym padom neprejde cez nu brzdovka v dostatocnej sile a mnozstve aby to fungovalo.
Naposledy upravil(a) adam221 dne 05 lis 2010, 14:22, celkem upraveno 1 x.
Opel Astra H 1,6
Renault Clio RS
Hyundai I30 1.4CVVT 2011 - 2012 - predane
Accent MC CRDi 2007 - 2011 - predane
Accent MC CRDi 2009 - 2021 - ekologika likvidacia
Ak si myslíte že poznáte Hyundai, zamyslite sa znova!
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od mirpie »

o čem tu celou dobu asi píšu....Koupit pístky, gumičky (opravná sada), obrousit vodící čepy...Někde jsem se o tom rozepsal podrobněji. Pomocí tlačítka hledat to možná najdeš. Znova se mi to psát nechce.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Uživatelský avatar
Davidos
***
Příspěvky: 666
Registrován: 28 čer 2010, 20:07
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od Davidos »

Zdravím....OK tak já to zkusím zprovoznit :-) ....snad to půjde.... :(
Hyundai i30 combi 2gen. 1.6 mpi r.v.2015
Škoda Octavia combi 1.9 tdi r.v. 2000
Hyundai Lantra 1.6 16V r.v. 1999
Uživatelský avatar
Davidos
***
Příspěvky: 666
Registrován: 28 čer 2010, 20:07
Bydliště: Česká Lípa

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od Davidos »

Ještě dotaz....ty desky jsou KO ...to je jasný ,ale zabírají asi na 1 cm ploše kotouče....tím pádem by to všechno nemuselo být zatuhlý...Né??? ...díky :D
Hyundai i30 combi 2gen. 1.6 mpi r.v.2015
Škoda Octavia combi 1.9 tdi r.v. 2000
Hyundai Lantra 1.6 16V r.v. 1999
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Zadní kotouče

Příspěvek od mirpie »

to nevíš jestli zabírají. Desky vyhod, oprav ty třmeny (vytáhnout vodící čepy, obrousit, namazat, vyhodit starý gumičky a dat nové, vyhodit starý pístky a dat nové + gumičky), dej nový kotouče, desky, odvzdušni to a používej pak ruční brzdu, semtam, jako prevenci.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Odpovědět

Zpět na „Lantra - Podvozek a řízení“