oprava predneho okna - prasknute lanko

1994 - 2005

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět
FiFo
*
Příspěvky: 14
Registrován: 27 srp 2009, 20:30

oprava predneho okna - prasknute lanko

Příspěvek od FiFo »

Ahoj mate niekto s tymto druhom opravy skusenosti ? Prasklo mi lanko na prednom lavom (elektrickom) okne a mam nahradny mechanizmus (len neviem ci je na elektricke alebo mechanicke) a neviem ako nato vyzera to dost zlozito a mam taky pocit ze ked to rozoberem uz to nedam do povodneho stavu..... tak ak ste to uz niekto robili napiste Dakujem
Reklama
 

Uživatelský avatar
draceq
**
Příspěvky: 487
Registrován: 23 úno 2006, 11:31
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava predneho okna - prasknute lanko

Příspěvek od draceq »

Dělal jsem to, roztřepilo se mi lanko ve dveřích spolujezdce a zakouslo se do mechanismu - takže s oknem nešlo hnout - mám tam taktéž elektrické stahování.

Takže postup byl: odmontovat okno od mechanismu - je tam plastový držák, který je nalepený na okno a přišroubovaný 2 šrouby s sáňkám, které jezdí po liště - takže povolit ty 2 šrouby a oddělat držák od sáněk, NESNAŽIT SE ODLEPIT DRŽÁK OD OKNA!! - to by nejspíš stejně šlo dost těžko ( a nejlépe ihned okno i s držákem vysadit ven, aby se mu neublížilo)

Celý mechanismus i lištou, po které jezdí okno, vymontovat ven (jde to celkem bez problémů, 2 šrouby nahoře, 2 dole a pak jen vymanévrovat ven ze dveří), odstřihnout a vymotat lanko. Celé jsem si to předtím vyfotil, abych to pak zase správně složil :)

Pak jsem koupil 2 brzdové lanka Shimano k zadní brzdě na kole a koncové zarážky na lankách jsem umístil do plastového kolečka, na které se navíjí lanko, tam, kde byly zarážky původního lanka a lanka protáhl podle původního umístění - jedno se nechalo jen 0,5 otáčky namotané na kolečku, druhé ten zbytek otáček - chodí to proti sobě, zatímco se jedno navíjí, druhé se odvíjí. Spoj lanek jsem provedl obyčejnou kovovou sponou z elektrikářské čokolády (ořeže se ten plast okolo a nechá jen ten kov se 2 šroubky). Tento spojn zároveň slouží jako zarážka, o kterou se opírají sáňky okna (původně tam bylo nědo podobného, jen to bylo našroubované na průbežném lanku, nebyl tam spoj). Je potřeba dát pozor kam se dává zarážka pro sáňky okna (a spoj lanek), aby to bylo v souladu se směrem navíjení a tedy pohybem okna - je-li LANKO PRO POSUN NAHORU ODMOTANÉ z navijáku jen na tu 0,5 otáčku, pak budou sáňky na liště DOLE (logicky - lanko se začne navíjet a okno jede nahoru) a naopak.

Zatím to funguje 1,5 roku bez problémů...

Celé by to šlo udělat i koupí jednoho delšího kusu lanka (tuším, že tam je průměr 1,5 mm, ale ruku do ohně bych za to nedal) někde v železářství, aby se nemusel dělat spoj, ale jednak by se do místa spoje stejně musela šroubovat zarážka pro držák okna a navíc by se musely dodělat ty koncové zarážky - brzdové lanka mají už je mají hotové, takže o starost méně.

Prakticky vzato není potřeba při prasklém lanku měnit celý mechanismus, ale pokud máš už náhradní, je to jednodušší. Jen by měl být opět původně elektrický, nejsem si jistý, jestli na manuální půjde dát motorek (už si nepamatuju, jak to tam bylo, jestli je prostě jen místo osy na kličku strčená do navijáku osa motorku, nebo je to nějak vcelku dle systému stahování)
Dříve: Accent 1.3i 12 V, 1998, 3dv., green metal, sem tam lehce něco jinak, než jak to bylo originál :mrgreen:
Nyní: Citroën C5 II generace, 1.6 HDI
FiFo
*
Příspěvky: 14
Registrován: 27 srp 2009, 20:30

Re: oprava predneho okna - prasknute lanko

Příspěvek od FiFo »

Dakujem hned cez vikend sa dotoho pustim...
Uživatelský avatar
draceq
**
Příspěvky: 487
Registrován: 23 úno 2006, 11:31
Bydliště: Havířov
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava predneho okna - prasknute lanko

Příspěvek od draceq »

Tak ať se dílko podaří... Ještě jsem si vzpoměl, že tam bude pár šroubů, co drží na místě naviják, ale to už uvidíš podle situace - kde to bude držet, povolit :)
Dříve: Accent 1.3i 12 V, 1998, 3dv., green metal, sem tam lehce něco jinak, než jak to bylo originál :mrgreen:
Nyní: Citroën C5 II generace, 1.6 HDI
Odpovědět

Zpět na „ACCENT“