nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Moderátoři: miooo, Moderátoři

drizek
*
Příspěvky: 16
Registrován: 06 říj 2010, 18:57

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od drizek »

auto bylo celý ve vzduchu a točil se jen předek.Jestli se točil kardan to nevim :oops:
Reklama
 

Uživatelský avatar
vitak
**
Příspěvky: 148
Registrován: 03 lis 2008, 23:12

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od vitak »

Včera jsem měnil kola za zimní a tak jsem vyzkoušel, co to auto umí. Nejdříve jsem udělal několik zkoušek v kopci na blátě - pravou stranu jsem si nahrával na kameru, abych mohl posoudit, jak se všechna kola točí v určitém okamžiku. Po počátečním krátkém rozjezdu začala kola prokluzovat - většinou hrabala 3 kola a 1 stálo, střídavě podle toho, jak se měnily adhézní podmínky. Nakonec to vždy skončilo zastavením auta s prokluzujícími se 3 koly.
Pak jsem zajel na dvůr a zvedl zadní nápravu, pravé přední kolo a nechal jsem zařazenou rychlost (auto stálo na levém předním kole s vypnutým motorem, takže se zablokovala celá levá strana diferenciálu) - tak jsem vyzkoušel funkci pravé strany diferenciálu a přídavné převodovky včetně viskózní spojky - otáčel jsem ručně pravým předním kolem - šlo to dost těžko, měl jsem s tím co dělat (VS měla dost velký odpor) - zadní náprava se otáčela v protisměru. Drizku, tuhle zkoušku Ti doporučuji, pokud se Ti nebude zadní náprava točit (může to být jen jedno kolo), máš vážný problém - nemáš mechanicky spojenou zadní nápravu s dvojitým diferenciálem. V tomto případě VS funguje jenom jako brzda.
Další pokus - zvedl jsem jen 1 zadní kolo - při protáčení nekladl zadní diferenciál větší odpor, z čehož jsem usoudil, že nemám zadní diferenciál s omezenou svorností (LSD), nebo je nefunkčí. Při stejné konstalaci jsem zapnul motor a pomalu pouštěl spojku - zadní kolo se sice trhaně otáčelo, ale auto mělo snahu seskočit ze zvedáku, tak jsem toho včas nechal.
Při další zkoušce jsem zvedl pravé přední kolo, ostatní kola na zemi - po nastartování a spuštění spojky se kolo rozpočilo s lehkým náznakem pohybu vpřed, nic výrazného. Nakonec jsem totéž opakoval s levým předním kolem, tentokrát se kolo vesele otáčelo bez náznaku nějakého zátahu.
Ponaučení: pokud zapadnu a začne se protáčet některé přední kolo, bez toho, abych na něm zvýšil adhezi (podložil, podsypal) nemám šanci se vlastní silou vozu z toho dostat - můžu akorát tak zkur..t auto.
Naposledy upravil(a) vitak dne 24 lis 2010, 17:20, celkem upraveno 2 x.
Santa Fe 2.0 CRDi, 4x4, r.2004
Uživatelský avatar
vitak
**
Příspěvky: 148
Registrován: 03 lis 2008, 23:12

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od vitak »

A když se na to díváš točí se ti aspoň kardan ? nebo stojí ? když zatočíš zadním kolem točí se kardan ?

Kardan se určitě netočí, protože se to protáčí v zadním diferenciálu.
Santa Fe 2.0 CRDi, 4x4, r.2004
drizek
*
Příspěvky: 16
Registrován: 06 říj 2010, 18:57

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od drizek »

chlapi tak já nevím,když jedu po zasněžený silnici a dám tmm dvojku,vytočím motor aby hrabal předek,tak mám pocit jak kdyby do mě někdo zezadu strčil,ale jen občas!!!!!!Tak já už fakt netuším,jestli to šlape nebo ne :oops: :oops: :oops: :hyu:
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od Richard555 »

Tohle dělá mě taky, ale já mám tu el.magnetickou spojku v okamžiku kdy začne nějaké přední kolo prokluzovat automaticky se připojí zadek a to auto jakoby vyrazí dopředu....... pokud jedu po sněhu a vím že budu někam šplhat, zapnu si 4WD LOOK, ale pokud máš ten stálý pohon tak ten by měl rozdělovat 60 -40 mezi předek a zadek.....
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Uživatelský avatar
vitak
**
Příspěvky: 148
Registrován: 03 lis 2008, 23:12

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od vitak »

Ten náš systém pohonu 4x4 (dvojitý diferenciál s VS)nejlépe funguje, pokud žádné kolo neprokluzuje, nebo jen občas prohrábne. To je na tom právě to skvělé, že tlačí všechna 4 kola a ani o tom nevíš. Nejlépe to poznáš v extrémních podmínkách v místech, kde bys s dvoukolkou neprojel, SF projede jako nic. Horší je, když se na některém předním kole ztratí adheze, pak všechno závisí na viskózní spojce a ta moc kroutícího momentu nepřenese.
Santa Fe 2.0 CRDi, 4x4, r.2004
s.f.loupeznik
Příspěvky: 7
Registrován: 08 črc 2008, 08:42
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od s.f.loupeznik »

Zdravím vás pánové.Nechci se tady dohadovat jak na válcích a na zvedáku.Mám stejný problém.Zadek nestrká.Teď jsem měl problém vyjet od garáže s vozíkem.Hrabalo přední pravé kolo a auto se zastavilo.Mám takové pocity i do kopce na přišlápnutí plynu.Je mi jasný,že se musí točit kardan,aby se točila i zadní kola.Vím,že musím na zvedák.Co ale nevím a nikde jsem se tady nedočetl,jaké jsou možné příčiny.Málo oleje v převodovce...Prasklého něco...Nemáte nikdo zkušenost???Poslední dobou mě občas ukápne olej z odvzdušnění převodovky na výfuk a pěkně to smrdí.To je taky super nápad-udělat ho přímo nad výfukem...Mám i dílenský manuál,ale je dost nepřehledný,hlavně co se výkrasů týká.Asi nezbyde,než se podívat na to,co se opravdu při zvednutí točí,že?
drizek
*
Příspěvky: 16
Registrován: 06 říj 2010, 18:57

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od drizek »

Tak dej vědět,jak to dopadlo na zvedáku,já si třeba furt nejsem jistej jestli to šlape nebo ne.Ale na zvedáku se mi zvesela protáčel předek a zadek ani ťuk.Přitom na sněhu,když zahrabu,tak mám někdy pocit,jak kdyby to zapnulo.A je fakt,že příčinu tu nikdo neuvedl,teda kromě toho oleje :roll:
Uživatelský avatar
vitak
**
Příspěvky: 148
Registrován: 03 lis 2008, 23:12

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od vitak »

Drízku, už jsi vyzkoušel, co jsem Ti radil výše ohledně odzkoušení funkce pohonu zadní nápravy? Pokud bys to udělal, měl bys jasno. Pokud máš hever a dva špalky pro podložení zadní nápravy (pod ramena), máš to odzkoušené za půl hodiny.
Santa Fe 2.0 CRDi, 4x4, r.2004
Uživatelský avatar
vitak
**
Příspěvky: 148
Registrován: 03 lis 2008, 23:12

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od vitak »

Hrabalo přední pravé kolo a auto se zastavilo.
Uvědomte si, že mezinápravový diferenciál funguje obdobně jako diferenciál na kterékoliv nápravě. Pokud je dobrá adheze, táhnou obě (u stálého pohonu 4x4 čtyři) kola. Pokud některé kolo adhezi ztratí, začne prokluzovat a ostatní kola mohou přenášet jen takový kroutící moment, jaký přenáší na vozovku prokluzující se kolo - což je skoro nic. Jediný mechanizmus, který tomu má trochu pomoci je viskózní spojka, ta ale moc kroutícího momentu není schopna přenést - pokud provedeš pokus se zvednutou pravou stranou vozu a zablokovanou převodovkou, při otáčení pravého předního kola si uděláš představu, kolik je toho schopna přenést.
Pokud někdo neví, jak ta viskózní spojka funguje - skládá se z hnacích a hnaných lamel, zalitých viskózní kapalinou, lamely se vzájemně nedotýkají, takže kroutící moment je přenášen jen třením uvnitř viskózní kapaliny.
Santa Fe 2.0 CRDi, 4x4, r.2004
s.f.loupeznik
Příspěvky: 7
Registrován: 08 črc 2008, 08:42
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od s.f.loupeznik »

Na zvedák to nedopadlo.Mám u domečku celkem slušný polygon díky tání a čerstvému sněhu.Zadek bere.Je to jen jakýsi pomocník přesně podle předchozích článků.Když se předek neklouže,nebo jen málo,je schopen se klouznout i zadek.Jen ten mezinápravový diferenciál tam není.Nahrazuje ho totiž ta vizkózní spojka.Mezinápravový diferenciál je u typů,kde se dá ten zadek připnout přes elmg.spojku.Funkci vizkózní spojky znám.Pokud totiž mají obě nápravy stejné otáčky,nepřenáší žádný moment.Díky tomu,že vpředu není samosvorný dif.a může se kterékoliv kolo proklouznout,přenáší v tom případě moment rovnající se průměru momentu obou kol a ještě mínus účinnost té spojky.Když se jedno přední kolo protáčí téměř volně,pak je účinek zadní nápravy opravdu mizivý.
s.f.loupeznik
Příspěvky: 7
Registrován: 08 črc 2008, 08:42
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od s.f.loupeznik »

Budu se věnovat oleji.Musím ho vyměnit.Díky za diskusi!
Uživatelský avatar
shwaara
***
Příspěvky: 649
Registrován: 31 črc 2008, 21:02

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od shwaara »

Sice mám jiný způsob pohonu (Torsen, stálých 50:50 proměnitelných automaticky od 80:20 až na 20:80), ale obecné poznatky z jízdy na sněhu:
- Když při odbočování nebo na kruháči přidám plyn, vezmu zatáčku bokem napřed -> zadek funguje.
- Když jsem objížděl uvízlou C5 na ledu do kopce, zajel jsem P stranou do hlubokýho sněhu a trochu jsem uvízl. Vypl jsem ESP a vytočil na cca 3500ot. Předek stál na místě a zadek mi ujížděl víc do hlubokýho sněhu -> zadek funguje. Po pár vteřinách se auto začalo pomalu hýbat dopředu, až jsem vyjel -> zadek funguje :)
Audi A6 quattro 4.2 V8 a Bel STI-Re + AL G9RX
ex: Peugeot 607 2.2i
ex: Hyundai Sonata 2.0i 2003
Uživatelský avatar
shwaara
***
Příspěvky: 649
Registrován: 31 črc 2008, 21:02

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od shwaara »

http://www.autorevue.cz/test-pritazlivy ... -fe-crdi_1
Hyundai Santa Fe používá pohon všech kol prostřednictvím viskózní spojky. To znamená, že v případě protočení základní poháněné nápravy se samočinně připne i druhá. Přechod je velmi plynulý, dá se říci neznatelný. Řidič proto nemá k dispozici žádné jiné ovládací prvky převodů, než je běžná řadicí páka (to samozřejmě neplatí v případě samočinné převodovky). Znamená to, že tu není například redukce, nebo podobně. Zadní diferenciál má ovšem omezenou svornost, což v terénu znatelně pomáhá.
Audi A6 quattro 4.2 V8 a Bel STI-Re + AL G9RX
ex: Peugeot 607 2.2i
ex: Hyundai Sonata 2.0i 2003
Uživatelský avatar
shwaara
***
Příspěvky: 649
Registrován: 31 črc 2008, 21:02

Re: nefunguje zadní pohon-2,0 CRDI 4WD 2003

Příspěvek od shwaara »

Z dikuse:
Pokud vim, tak SantaFe na trvaly nahon na vsechna ctyri kola v pomeru 60:40 a nikoli zadni nahon s pri prokluzu pripojovanym predkem.
Takže jsem vám asi moc nepomoh :)
Audi A6 quattro 4.2 V8 a Bel STI-Re + AL G9RX
ex: Peugeot 607 2.2i
ex: Hyundai Sonata 2.0i 2003
Odpovědět

Zpět na „Santa Fe - Podvozek a řízení“