Doporučení přeřazení vs.spotřeba

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: amaize, Moderátoři

Odpovědět
das
Příspěvky: 4
Registrován: 06 črc 2011, 21:53

Doporučení přeřazení vs.spotřeba

Příspěvek od das »

Vážení přátelé,

rád bych vás zeptal na vaše osobní zkušenosti týkající se řazení. Hyundai i20 1.2 mám zhruba 3 měsíce, jedná se o moje první auto, najetých asi 6 tis. km.

Při jízdě mi palubní počítač doporučuje, kdy mám řadit. Vše by bylo v pořádku až na to, že mě nutí řadit zhruba při necelých 2tis. otáček, což znamená, že bych měl s benzinem jezdit jako kdybych měl diesel.

Je tohle normální politika Hyundai? Jaké s tím máte zkušenosti a co mi doporučujete? Přiznám se, že i spotřebu mám po někud vyšší, než psaných 5.2l. Mnohdy ji držím až na 6.5l - 7l, holt mám asi "těžkou" nohu.

Pěkný večer vám přeji.
Reklama
 

Uživatelský avatar
Poka
**
Příspěvky: 150
Registrován: 15 úno 2011, 10:29
Bydliště: Vratimov

Re: Řazení / spotřeba / doporučení

Příspěvek od Poka »

Tohle je v pohodě. Můžeš to ale poslouchat jen po rovince - spíš z mírného kopečka...
Do kopečku musíš vytočit otáčky více.
A musíš dát jen opravdu malounko plynu - pokud nejsi zvyklý, tak si přepni PP na "okamžitou spotřebu" a
zkus si občas hlídat, co okamžitá spotřeba při přidání plynu dělá...
Já si to občas hlídám, občas tomu i vytnu a okolo 5,4-5,5 úplně v klidu.
Hyundai i20 Family Plus 1,2i / 57 kW Elektric Red
Uživatelský avatar
Had21
**
Příspěvky: 199
Registrován: 25 úno 2011, 12:16
Bydliště: Martin, SR

Re: Řazení / spotřeba / doporučení

Příspěvek od Had21 »

Ja odporúčam tú šipku si vôbec nevšímať, lebo ukazuje SAMÉ NEZMYSLY. Nemám benzín, ale poviem čo radí mne: dať tam 5 pri asi 70 km/h - to by som mal odhadom tak 1.100-1.200 ot./min. čo je už voči motoru HRUBÉ GANGSTERSTVO. Ani s moderným dieslom nemôžeš jazdiť jak s prastarým mercedesom 1.9D kde si si mohol chodiť na 1.000.1.500 ot./min. úplne v pohode. Či benzín, či nafta - otáčky treba držať v rozumných medziach, najlepšie 2.000-3.000 (u benzínu možno o 200-500 viac). Ak budeš motor dusiť nízkymi otáčkami a tažkými prevodmi nič neušetríš, dynamika jazdy bude nepoviem kde (nebude žiadna je lepšie :lol: ) a nič ani neušetríš. Skús si spomenúť ako je to ísť na bicykli do kopca na ťažký prevod - ako sa namakáš, a motor je na tom rovnako: o čo menej spaľovacích cyklov motor spraví, o to viac tam musí vstreknúť paliva, takže vo výsledku si na tom možno aj horšie, než keby si podradil. Pohľadaj si niekde chrakteristiky svojho motora (priebeh krútiaceho momentu, výkonu) a skús prispôsobiť radenie tak aby si čo najlepšie tieto charakteristiky využil (tie grafy nie sú len naparádu).

Pri jazde na rovine, alebo v klesaní súhlasím plne s Poka (ak nechceš zrýchľovať).
i20 1.4 CRDi, 55kW, Comfort, Ice blue - od 2.3.2011
Opel Corsa 1.3 CDTi, 51kW, od 6.11.2003
Uživatelský avatar
plikous
**
Příspěvky: 127
Registrován: 17 zář 2009, 12:15
Bydliště: Prágl

Re: Řazení / spotřeba / doporučení

Příspěvek od plikous »

Já teda, jestli k tomu můžu něco říct, tak klidně řaď pod 2000 otáček, dnešním moderním motorům to nic neudělá a spotřebu budeš mít o poznání menší. Tím samozřejmě není myšleno, že bys měl motor dusit skoro do chcípnutí, nicméně vůbec není důvod se nižších otáček bát, já např. z vlastní dlouholeté zkušenosti řadim na rovince pětku i v 50km/h.
Hyundai Sonata Elegance 2007 2.0 LPG
Obrázek
Uživatelský avatar
kermin
*
Příspěvky: 80
Registrován: 02 říj 2010, 22:26
Bydliště: Na dohled od Plzně ...

Re: Řazení / spotřeba / doporučení

Příspěvek od kermin »

Zdravím.
Asi tu pomoc při řazení v autě nemám. Kde je umístěná? a jak funguje? :-k
Nyní Hyundai Tucson 1.6T-GDI 110kW 4x4
Dříve Hyundai i30 II, 1.6gdi 99kW
Dříve Hyundai i20 1.4 74kW
Nyní pracovní Kentoya TwinShot 48ccm
Dříve pracovní Škoda Felicia 1,3MPi 50kW
Dříve Škoda Fabia I 1.4MPI 44kW
Předtím Nissan Sunny 1.6i 56kW
jirikstbk
***
Příspěvky: 503
Registrován: 24 čer 2009, 07:50

Re: Řazení / spotřeba / doporučení

Příspěvek od jirikstbk »

Mám stejnou otázku. Kde ta signalizace je?
ObrázekHYUNDAI i20 1,4 STYLE RED, barva 1F - vínová metalíza
Uživatelský avatar
Poka
**
Příspěvky: 150
Registrován: 15 úno 2011, 10:29
Bydliště: Vratimov

Re: Řazení / spotřeba / doporučení

Příspěvek od Poka »

Je to na počítadle kilometrů, vlevo. Myslím, že to mají jen auta vyrobené v Turecku - modré podsvícení.
Ukazuje to, jaký rychlostní stupeň by si měl mít při dané rychlosti zařazený.
(K podřazení to ale vyzývá až okolo 1400 ot./min., což je podle mne zoufale pozdě. Podřazuje se totiž obvykle do kopce...)
To patří k benzínové 1,2. Jak to má diesel nevím.
Hyundai i20 Family Plus 1,2i / 57 kW Elektric Red
jirikstbk
***
Příspěvky: 503
Registrován: 24 čer 2009, 07:50

Re: Řazení / spotřeba / doporučení

Příspěvek od jirikstbk »

Aha, já mám inda.
ObrázekHYUNDAI i20 1,4 STYLE RED, barva 1F - vínová metalíza
Odpovědět

Zpět na „i20 Motor a převodovka“