Kola,disky,pneu

Co se jinam nevešlo - výfuk, kola, údržba, akumulátor, příslušenství, manuály/schémata atd.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
pilotzz
**
Příspěvky: 236
Registrován: 26 čer 2010, 21:06

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od pilotzz »

pietro32i píše:Prinútil si ma tiež trochu hľadať, takže ti dávam do pozornosti § 21, ods. 2, písmeno b) Zákona č. 725/2004 Z.z.:
(2) Prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo, ktoré
b) sa nezhoduje so schváleným typom alebo na ktorom boli vykonané neoprávnené zásahy do systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, alebo ktoré je dodatočne vybavené neschváleným systémom, komponentom alebo samostatnou technickou jednotkou,
Toto by podľa teba nestačilo? Aj keď nie je v tej vyhláške (464/2009 Z.z.), ktorú si citoval explicitne uvedené, že alternatívne disky podliehajú schváleniu, tak tento zákon implicitne určuje, že nesmieš použiť auto s nezapísanými diskami. Podobne je to aj v §17, písm. r) o technickej nespôsobilosti. Prieť sa ešte možno o to, čo znamená schválený komponent. Tu podľa mňa neobstojí ani tvrdenie, že komponent môžem považovať za schválený, keďže má certifikát TUV. Vychádzam zo Zákona č. 725/2004 Z.z., § 23, ods. 2:
(2) Osvedčením o evidencii časť II a technickým osvedčením vozidla sa preukazuje zhodnosť vozidla so schválením na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách.
To znamená, že ak niečo nie je v TP zapísané, nesmieš to používať pretože auto je nespôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách.
Je to už dosť konkrétne?
Nejsem slovenský právník, ale taková formulace je podle mě nedostatečná. Třeba poklice z Tesca -dokud nebudou zapsány v TP, tak by je podle tvého výkladu takové definice nebylo možno použít? Nebo poklice nejsou podle nějakého dalšího neuvedeného paragrafu komponentem, který podléhá schválení? (i taková plastová poklice ulítnuvší z auta ti jako chodci může pěkně pomuchlat úsměv..)
GrandeurHG300
(i30cw 1.4CVVT/80kW 7,2l/100km, LPG 8,4l/100km, E85 8l/100km)
Reklama
 

ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od ajrton »

pietro32i píše:Ak sa mýlim, tak chvalabohu, presvedč ma ešte o tom nejak konkrétnejšie, lebo tiež rozmýšľam nad diskami a tiež sa mi nechce ich dávať zapisovať za toľké peniaze. Ja platím úradníka na obvodnom úrade zo svojich daní a ešte mám platiť za to, že urobí IBA svoju prácu...
co sa tyka pneu, je tam jasne napisane ze smies mat len taky rozmer ako mas uvedene v TP ... v pripade diskou nic take nie je a ja neverim ze obycajny clovek ma z 10-tich roznych a vsepbecnych § vydedukovat ze ma cosi dat zapisat ...

§ 21, ods. 2 hovori o tom ze nesmies pouzivat NESCHVALENE komponenty, nie nezapisane v TP ... ano, disk musi byt schvaleny, ale schvalovat pre konkretny typ aura ho dava vyrobca a certifikat hovori ze schvaleny bol ... stale nic o povinnosti zapisat certifikat do TP

a ten druhy citovany odsek ... tiez nehovori nic o povinnosti zapisat vyrobcom schvaleny disk do TP ... tu by som mohol poukazat na mnozstvo suciastok a komponentov ktore mozes vymenit za ine od inych vyrobcov ako "original" (olejovy filter, brzdove kotuce, spojka, ...) bez nutnosti zapisat ich do TP ...

takze nevidim dovod zapisovat do TP disk s inym ET pokial je schvaleny a pokial rozmer pneu sa zhoduje s rozmerom zapisanym v TP
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
pietro32i
***
Příspěvky: 750
Registrován: 19 zář 2010, 02:01

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od pietro32i »

Pre pilotzz aj ajrton: Samozrejme, že puklicu z TESCA alebo olejový filter od iného výrobcu nepotrebuješ zapísať do TP, pretože tam nie je zapísaný ani žiadny iný (originálny) filter či puklica. Keďže však typy diskov použiteľných s týmto autom v TP zapísané už sú, je logické, že sa zápisom nových (iných) diskov preukazuje zhodnosť vozidla so schválením na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách.

Pre ajrton:
1) Ani obyčajného človeka bohužiaľ neznalosť neospravedlňuje. Nie som právnik a preto to možno takto podľa teba nesprávne vidím, aj keď si to zatiaľ nemyslím.
2) Ale šak kurňa, práve zápisom do TP preukazuješ zhodnosť vozidla so schválením na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách - ten druhý citát. Alebo jednoduchšie: § 21 vyhlášky hovorí o používaní iba schválených komponentov a § 23 zákona o tom, že TP preukazuješ zhodu s používaním týchto schválených komponentov. A ak máš tu zhodu preukázať, musíš ich tam mať zapísané!
3) Na to som už odpovedal na začiatku a v bode 2.
4) No ja bohužiaľ ten dôvod naďalej vidím.
i30 1.4 CVVT, 80 kW (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
89majlo96
Moderátor
Příspěvky: 3545
Registrován: 05 úno 2009, 07:58
Bydliště: Topoľčany
Kontaktovat uživatele:

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od 89majlo96 »

Podla mna je ten zakon neuplny a kazdy si ho moze vysvetlit po svojom, neda sa jednoznacne preukazat co je neschvaleny system. Za neschvaleny system by sa dal povazovat aj autoalarm, navigacia alebo nosic bicyklov.
1,4i CVVT občas nezaškodí pozdraviť obmedzovač...
Uživatelský avatar
pilotzz
**
Příspěvky: 236
Registrován: 26 čer 2010, 21:06

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od pilotzz »

pietro32i píše:Pre pilotzz aj ajrton: Samozrejme, že puklicu z TESCA alebo olejový filter od iného výrobcu nepotrebuješ zapísať do TP, pretože tam nie je zapísaný ani žiadny iný (originálny) filter či puklica. Keďže však typy diskov použiteľných s týmto autom v TP zapísané už sú, je logické, že sa zápisom nových (iných) diskov preukazuje zhodnosť vozidla so schválením na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách.
No to už by mělo logiku, teď jsi výklad upravil na:
"nesmíš dát jinou variantu toho (komponentu), co už v TP zapsáno je", místo "nesmíš dát, co v TP není".
Každopádně já jse byl na STK, a když jsem po nich chtěl nějakou prohlídku a bumážku, že místo 6x15 mám 6,5x15 (aby na evidenci vozidel pak hladce něco zapsali), tak se zeptal na gumy, a když říkám, že jsou původní, tak nechápal co vlastně chci, že je zajímají gumy a ne disky.. tak se v tom někdo vyznej, že. Do TP jsem je nezapisoval, disky jsou schválené (typový list) i bez zápisu do TP, ten je pouze na tahání peněž z lidí a prokázání shody apiori. V případě nehody a pojistné události je podstatné schválení komponenty pro provoz s daným vozidlem, ne apriorní prokázání shody v TP. Co hrozí je možná pokuta za neprovedení zápisu a přetahovaná s pojišťovnou jak je v našem bordelstánu běžné.
GrandeurHG300
(i30cw 1.4CVVT/80kW 7,2l/100km, LPG 8,4l/100km, E85 8l/100km)
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od ajrton »

neviete niekto aku maju hmotnost plechove disky 5,5x15 5x114,3 ET47 ?
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od ajrton »

na otazku nikto neodpovedal ale uz som to zistil, tie plechace maju vraj 7,33kg + plastove kryty
dnes som prezul, dal som tam hlinikove Dezent RE 6,0x15 ET48 + Bridgestone Turanza T001 195/65 R15 a tie kolesa su o poznanie lahsie ako plechace so zimnymi continentalkami ...
hladal som co najlahsie disky aby co najmenej uberali z uz aj tak biedneho vykonu 1,4 :mrgreen:
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
S0T0
***
Příspěvky: 508
Registrován: 09 říj 2010, 22:28

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od S0T0 »

tak jsem dneska taky přezul...a zase krásné ticho (micheliny A4 jsou od cca 6°C dost hlučné...)
EX - i30 1.4 CVVT Patriot BRC SQ 24
Uživatelský avatar
pilotzz
**
Příspěvky: 236
Registrován: 26 čer 2010, 21:06

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od pilotzz »

S0T0 píše:tak jsem dneska taky přezul
..nápodobně.

Pro zajímavost, origo plecháče se zimními Barumkami 185/65/R15 váží 15,7kg, lité kola Autec Ethos s originálními Hankooky Optimo K415 185/65/R15 váží 16,7kg!! Ano o kilo více.
Takže hlášky "shodil jsem těžké zimáky a mám tam lehké liťáky jsou.. ehm.. :mrgreen:
GrandeurHG300
(i30cw 1.4CVVT/80kW 7,2l/100km, LPG 8,4l/100km, E85 8l/100km)
S0T0
***
Příspěvky: 508
Registrován: 09 říj 2010, 22:28

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od S0T0 »

pillotzz: u mě je rozdíl 0,4kg...ale letní mám 195/65 a hned to je poznat na otáčkách, to snížení o 200ot. ve 130udělá své...
EX - i30 1.4 CVVT Patriot BRC SQ 24
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od ajrton »

soto: ako suvisi rozmer pneu s otackami motora pri danej rychlosti ???

to co si napisal nedava zmysel ... chapal by som to keby si napisal ze to otacky stupli, kedze pri 130 tachometrovych ides pri vacsich kolesach rychlejsie (cca 125) ako pri mensich (cca 122)
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
Uživatelský avatar
Cvrček
**
Příspěvky: 266
Registrován: 30 črc 2011, 08:33

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Cvrček »

Také dnes přezuto :) :D/ za 500,- všechna 4 kola (přezutí, vyvážení, očištění zimních, zabalení).
Spokojenost.
I30, 1.6 CRDI (66kW), BLACK DEVIL, paket tRiKoLoR, 6°
Co mě baví a živí: KRIZOVÝ MANAGEMENT, POMOC PŘI NAVYŠOVÁNÍ OBRATU
VZDĚLÁVACÍ KURZY pro prodejce "JAK LÉPE A VÍCE PRODÁVAT", vytvoření argumentací při prodeji
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od Hardcam »

Ja uz taky obe prezul. Celkove 200Kc za vyvazeni letni sady na i30, jinak vlastni prace :D
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
S0T0
***
Příspěvky: 508
Registrován: 09 říj 2010, 22:28

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od S0T0 »

ajrton píše:soto: ako suvisi rozmer pneu s otackami motora pri danej rychlosti ???

to co si napisal nedava zmysel ... chapal by som to keby si napisal ze to otacky stupli, kedze pri 130 tachometrovych ides pri vacsich kolesach rychlejsie (cca 125) ako pri mensich (cca 122)

docela dost :wink:

185/65R15 má obvod - 1952 mm, 195/65R15 má obvod 1993mm (+2,10%)... já počítám stejnou reálnou rychlost (u 185/65 je tachometr docela optimista, u 195/65 se mi liší jen o cca 2-3km/h) a né to co píše tachometr, takže při větším rozměru kol mám při stejné reálné rychlosti nižší otáčky motoru, je tam malý rozdíl, ale je...
EX - i30 1.4 CVVT Patriot BRC SQ 24
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Kola,disky,pneu

Příspěvek od ajrton »

soto: hm, presne o tom som pisal, ale ono to je predsa naopak nez ty pises ...
teda, ak mas rovnaku skutocnu rychlost, tak otacky motora musia byt rovnake bez ohladu na velkost kolies (alebo nie ?) ... akurat tachometer ti v pripade vacsich kolies ukazuje menej (blizsie k skutocnosti) ...

ako si prisiel na to ze mas pri rovnakej skutocnej rychlosti nizsie otacky motora ???
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
Odpovědět

Zpět na „i30 Ostatní“