Olej a jiné provozní kapaliny

Moderátoři: Farrael, Lhoty, Moderátoři

Odpovědět
pepak
*
Příspěvky: 14
Registrován: 13 dub 2005, 18:54
Bydliště: Brno

Olej a jiné provozní kapaliny

Příspěvek od pepak »

Mám Elantru 1,6 - jaký mám používat olej. Díky.
Reklama
 

Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Hardcam »

Doporucuji Mogul racing 5W-40, litr kolem 240Kc...
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Bruce Lee
**
Příspěvky: 132
Registrován: 16 čer 2005, 13:20
Bydliště: Č.T.,Řeka,Třinec
Kontaktovat uživatele:

Druh oleje?

Příspěvek od Bruce Lee »

Hlavě používej jeden druh a jednu značku.Žádné přísady a jiné niby zázraky!Já začal u Penzoil,pak Shell a ted už dlouho používám jen Valvoline 5W40(litr/265,-).Známy mechanik říká,jen mít stálou značku a pravidelně měnit.
Uživatelský avatar
Vyki
**
Příspěvky: 233
Registrován: 16 kvě 2005, 10:50
Bydliště: krkonošské city

Příspěvek od Vyki »

nejdulezitejsi je aby to byla vzdy a jen sintetika ... je to zivej motor a potrbuje teplotu :twisted: :arrow:
ObrázekKorean cars forever
Hyundai Avante 1,6V DOHC sport sedan GLS 125PS
Hyundai ELANTRA 2,0 CWT DOHC Elegance 235/40 ZR17 Dunlop SP 9000 Sport
rade622
***
Příspěvky: 980
Registrován: 08 črc 2005, 21:26
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

PRO PEPAK

Příspěvek od rade622 »

Druh a specifikaci oleje máš určitě v návodu k obsluze. Určitě tam ale nebude doporučený plně syntetický 5W40. To spíš 10W40 polosyntetika.
Skus se podívat na http://www.skoda.panda.cz/clanek.php3?id=406 je tam ještě jeden článek od Čecha myslím že tomu rozumí. Hlavně si přečti co píše o českých olejích. Sám používám 10W40 a myslím že je to dostatečné.
Cena SUNOCO 10W40 je 150 Kč za litr. Lepší než 265 polosyntetika kterou nevyužiješ. :)
RADE 622
Kdyba ten odkaz nefungoval, je to "skoda.panda.cz" sekce "motor"
Už sem nechodím, pokud mě chcete nakontaktovat, pak na mail.
rade622
***
Příspěvky: 980
Registrován: 08 črc 2005, 21:26
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

PRO PEPAK

Příspěvek od rade622 »

Pokud nemáš příručku, tady je použití olejů podle okolní teploty.
http://img271.imageshack.us/img271/8382 ... ota8tg.jpg
Doufám že to projde. Je to obrázková premiéra. :lol:
Už sem nechodím, pokud mě chcete nakontaktovat, pak na mail.
Uživatelský avatar
Bruce Lee
**
Příspěvky: 132
Registrován: 16 čer 2005, 13:20
Bydliště: Č.T.,Řeka,Třinec
Kontaktovat uživatele:

rade622

Příspěvek od Bruce Lee »

Trošku jsi se v tom zamotal?To mluvíš o tom mém 265,-Kč(Valvoline 5W40)?Prvně o něm mluvíš správně (plná syntetika) a pak (lepší než 265 polosyntetika kterou navyužiješ)?Nejsem sice oprávněný posuzovat olej za 150,-Kč(Sunoco)...a proč by ta plná syntetika nebyla k využití?Myslím,že ta krátká léta a spíše chladnější počasí a dost studené zimy(pokud se jezdí a nezazimovává auto),je vhodné používat i plnou syntetiku?Bráchovi dávají do Oktávky Castrol a ten stojí minimálně jednou tolik než můj 265,-Kč(Valvoline 5W40).
rade622
***
Příspěvky: 980
Registrován: 08 črc 2005, 21:26
Bydliště: UH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rade622 »

Máš pravdu, mělo tam být syntetický, ne polosyntetika. Moje chyba.
Ale s dalším si dovolím nesouhlasit. Zcela jistě není motor o který tady jde TURBO a zcela jistě nemá striktně předepsanou synt. 5w40.
Při pohledu do tabulky, která je v návodu k obsluze zjistíš, že olej 10W40 je doporučen v rozsahu -25 až +40 a více °C okolní teploty.
Olej 5W40 má doporučenou teplotu okolí -25 a níže až + 20°C.
Dovolím si tvrdit, že v našem klim. pásmu je více dnů s teplotou nad +20°C nežli méně než -25°C.
Politiku autosalonu f. šKODA bych zde raději neprobíral. Ale pokud má předepsaný olej synt. nic proti tomu.
To SUNOCO byl jen takový příklad kvalitního oleje za rozumnou
cenu. Je to olej vyráběný v Belgii a jak píše Čech-
"Obecně – výroba kvalitních olejů se soustředí v Belgii,
jedna velká firma vyrábí základové oleje a velká část i velkých výrobců
od ní tyto základy nakupuje, provede aditivaci podle vlastních receptur
a naplní takto vyrobený olej do svých obalů."
Ale určitě nebude ve srovnání s plnou syntetikou lepší. Otázkou je využití vlastností oleje a jestli ho motor skutečně potřebuje.
Zase Čech- "Syntetický olej mívá nižší viskozitu a vytváří tenčí mazací film (s výrazně větší únosností), pokud není konstrukce motoru tomuto přizpůsobena, mívají takové motory vyšší spotřebu oleje (v tomto ohledu mají automechanici pravdu), po přechodu na polosyntetiku nebo minerál spotřeba poklesne téměř na nulu (mluvím o motoru po GO a provozovaném v rozumném teplotním režimu). Vzhledem k nízkým tlakům a pístovým rychlostem není syntetický olej plně využitý, motor nebude lépe mazán ani jinak chráněn, než při použití polosyntetiky nebo minerálu."
Ale to je spíše jen tak akademická debata, každý dle svého gusta a peněženky.
Zdar :D
Už sem nechodím, pokud mě chcete nakontaktovat, pak na mail.
Uživatelský avatar
Jáno
*
Příspěvky: 27
Registrován: 03 črc 2005, 09:28
Bydliště: Jicin (+-)

Příspěvek od Jáno »

No ja jsem tam dal Shell Helix Ultra 5w40, plnou syntentiku po tom co jsem auto koupil a uz mazu jenom tim, tak jsem snad tim nic nezkazil. Ale hned po vymene bylo auticko takovy zivejsi.. :)))
mel jsem Lantru '96 1.6 16V
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Příspěvek od Hardcam »

Ja se vracim z 5W-40 na 10W-40, 5W jsou moc ridke a memu autu to moc nesedi, mam ted po vymene Shell Heliw Ultra a neni to to prave orechove...nemam v lasce dolevani.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Jáno
*
Příspěvky: 27
Registrován: 03 črc 2005, 09:28
Bydliště: Jicin (+-)

Příspěvek od Jáno »

Hardcam píše:Ja se vracim z 5W-40 na 10W-40, 5W jsou moc ridke a memu autu to moc nesedi, mam ted po vymene Shell Heliw Ultra a neni to to prave orechove...nemam v lasce dolevani.
Mozna jsem lama, ale neni dulezitejsi to druhe cislo, cim starsi motor tak pridavat treba ne 40 ale 60? 5W 6600 při -30°C -35 (hranicni cerpaci teplota) - jenom jsem to nekde zaslechl tak se nezlob :)
mel jsem Lantru '96 1.6 16V
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Mogul Racing 5W-40 na čerpací stanici FaTo v Bernarticích u Milevska je za 140,- Kč za litr.
ivan
Moderátor
Příspěvky: 2247
Registrován: 08 srp 2005, 00:10
Bydliště: Domažlicko

Olej

Příspěvek od ivan »

Já osobně dávám přednost Texaco 10w-40!!
Má perfektní mazací schopnosti!!Pánové nemá cenu dávat plnou syntetiku,
protože je moc řídký a ne každý motor ho snese!!Hodně záleží na konstrukci motoru a tím pádem jeho propracovanosti mazacího ústrojí!!
Na naše podmínky to ůplně stačí!
O těch olejích bych Vám mohl dělat přednášky,protože dělám na dílně a těch olejů jsem hodně vystřídal!!Co nemůžu vidět jsou oleje mogul a paramo tak tyhle bych si do auta nedal ani kdychybych je dostal zadarmo :!: :!:
Ty šály na klikách katastrofa!!A mazací komůrky ani nemluvě!!
Já dávám lidem tento olej z jiných důvodů!!
Jsou mezi námi tací,že ani nevědí kde je olejová měrka!!Dávám jim tento olej kvůli nim!!Protože,jak říkám má velice perfektní mazací schopnosti a snižuje riziko zadření motoru na minimum!!!!Nejsem odborník na teorii,ale
Mé zkušenosti mluví jinak!!Valvoline patří též k Mým favoritům!
Kdo maže,ten jede :!: :!:
Uživatelský avatar
joaquinito_lopez
*
Příspěvky: 35
Registrován: 03 srp 2005, 09:12
Bydliště: Miami
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joaquinito_lopez »

Hola amigos!
Od zacatku (rok 2000) jsem mel Castrol TXT Softec 5W40. NIKDY jsem dole(j)val!! .Po 90 000 km jsem vymenil sam olej a filtry , tak jsem dal novy Castrol Magnatec 5W40 ( 5 litru za 1380,-kc). Mam pocit ze auto startuje ihned po 2-3 otackach drive nez dosud. A jeste asi 1,5 litru na vic.

Drive na Kube (pred 15 lety) existoval 2 typy oleju MultiA a MultiB(reciklovane). Castrol a Valvoline maji jenom vladni auta. Nevim presne cislovani a le to urcite bylo 30W60. Na ty stary bouraky od roku 1950 stacilo COKOLIV. Super motory s velkou potrebu benzinu, bodu a oleju!!!!
Ja s Castrolem jsem spokojen.
Hasta la vista!
Con Hyundai, Hasta La Victoria Siempre!
Dodge Stratus 98 2.4 16 DOHC 150 HP Red Wine
Dřive: Accent 1.3i 12V 2000 Desert Sand
Chevrolet Belair 1955
Pristi rok: Sonata, Tucson, Tiburon !
ivan
Moderátor
Příspěvky: 2247
Registrován: 08 srp 2005, 00:10
Bydliště: Domažlicko

Olej

Příspěvek od ivan »

Castrol je též kvalitní!Ale dávám pouze Texaco,ale můžu říct,že mám v
převodovce Castrol 80w a převodovka si netěžuje!!
Před tím tam byl nějakej aušus a na můj v kus se mi zdálo,že řadí stuha!!
Ten olej jsem dostal od dílera ,u nás ,když se řekne Castrol,tak je drahý,myslím obecně tedy kvalita!!A převodovka řadí jako po másle!!
Žádný hluk ani šelestění jsem zatím velice spokojen!!! :D
Odpovědět

Zpět na „Lantra - Motory“