i20 DODO - Domácí Dodělávky

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Hardcam »

Viz prvni slovo tohoto tematu...
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Reklama
 

Uživatelský avatar
Pavloun
*
Příspěvky: 57
Registrován: 06 pro 2014, 16:17
Bydliště: Holomóc

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Pavloun »

bony píše:Kapitola dve...?
Už se peče, snad ke konci týdne :D
I když zrovna Harda to asi zajímat nebude, ten má :hyu: v plné palbě...
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Hardcam »

Ale bude, ja mam tyhle veci rad :)
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Minko »

Pavloun: tak to budeme očakávať aspoň my ostatní :D
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
Pavloun
*
Příspěvky: 57
Registrován: 06 pro 2014, 16:17
Bydliště: Holomóc

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Pavloun »

Zdravím vás pánové, děkuju za pozitnivní ohlasy a pokročím ve vyprávění ...

Kapitola Druhá - Regulace osvětlení přístrojů

V hlavních rolích:
Hlavní kabelový svazek pod palubní deskou
Blok tlačítek vlevo od volantu aka "Crash Pad Switch"
Přístrojový panel aka "Instrument Cluster", lidově budíky

Úvod:
Že něco není v pořádku s osvětlením, jsem zjistil hned první den, kdy jsem se po převzetí vozu u dealera vydal na noční cestu 200 km směrem k domovu.
Jasně, jasně, přečetl jsem si na forech, prý světla mizerná, regulace osvětlení přístrojů chybí...(dostupná jen nejvyšší výbavě Comfort), ale že to bude tak špatné jsem opravdu nečekal. Ač zviklý z Feldy sedět docela nízko, musel jsem po cestě hodně zvednout sedačku, abych dostal zářící budíky co nejvíc na okraj zorného pole...

Problém:
Čistě subjektivně, hlavní světlomety nejsou na poměry halogenů úplně špatné, svítí obstojně i do šířky. Jasně že parabola by mohla být hlubší, aby lépe využila potenciál žárovky, ale to už je daň designu a povídání na jiné téma. Hodně také záleží na správném seřízení sklonu světlometů, kdo si bude svítit pod čumák, neuvidí ani s xenonama.
Konečný zabiják viditelnsti je tady oslňující intezivní bílé světlo z budíků spolu s modrým podsvícením tlačítek. Stačí zaclonit si přístrojovku dlaní a uvidíte ten rozdíl.

Co s tím uděláme?
Konec lyrických výlevů, přistoupíme k věci. Na výřezu z elektrického schématu je vidět, že regulátor podsvícení (Rheostat) umístěný v bloku tlačítek Crash Pad Switch je v podstatě jen dvojice tlačítek spínajících přes odpor vždy jeden ze dvou výstupů z Přístrojového panelu (Instrument Cluster) na kostru. Crash Pad Switch je připojený ke Hlavnímu kabelovému svazku konektorem M20, nás zajímají jeho piny č. 1, 2 a 7.
21.png
21.png (117.16 KiB) Zobrazeno 3430 x

Klíčové v našem případě je, že Hlavní kabelový svazek je patrně pro všechny výbavy i20 stejný a potřebné dráty jsou už na svém místě, což nám ušetří spoustu práce.

Řešení:
Jsou tři možnosti podle složitost a ceny - varianta jednoduchá, kutilská, elegantní

1) Jednoduchá spočívá v tom, že se intenzita podsvícení nastaví jednou a měla by vydržet minimálně do odpojení baterie.
Bude nutné připravit si rezistor o hodnotě 1k0 - 1k5 Ohm, 3 cm tenkého drátku 0.5 mm, 2 šikovné ruce - stačí vlastní.
Nejdřív je potřeba se dostat ke konektoru M20. Vyklopíme kryt panelu pojistek před řidičem, z přední strany rámu dveří v místě trojúhelníhového panelu z boku palubovky sundáme dveřní těsnění. Pravici vsuneme do otvoru nad panelem pojistek a zevnitř palubovky vytlačíme jeden ze zácvaků bočního trojůhelníkového panelu a demontujeme ho. Je snazší začít zevnitř než ho páčit zvenku.
Pod panelem bychom měli spatřit Crash Pad Switch se dvěma konektory, bílý je ke sklápění světlometů, černý (s bílým vnitřkem) je M20, který nás zajímá.
22.png
22.png (240 KiB) Zobrazeno 3430 x
Vycvakneme ho (po stisknutí zajišťovací páčky zboku) a najdeme si piny č. 1, 2, 7 - pozor na orientaci, na obrázku je vlastní konektor samice.
A teď samotné kouzlo - zapneme zapalování, obrysovky a opatrně spojumeme přes rezistor piny 2-7 nebo 1-7 a úbytek nebo nárúst intenzity kontrolujeme na přístrojovce.
23.png
23.png (35.36 KiB) Zobrazeno 3430 x
Na displeji přístrojovky se dole ukáže strupnice od minima ______ (šest podtržítek) do maxima OOOOOO, v krajní hodnotě zazní tón.
24.png
24.png (110.66 KiB) Zobrazeno 3430 x

Osobně doporučuji nastavit ooo___; úroveň oo____ už je přes den - třeba za mlhy a deště - hraniční, displej rádia svítí velmi slabě.
Po nastavení všechno vypneme a smontujeme zpět.
Cena do 5 Kč?
Uživatelský avatar
Pavloun
*
Příspěvky: 57
Registrován: 06 pro 2014, 16:17
Bydliště: Holomóc

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Pavloun »

Kapitola druhá, pokračování

2) Kutilská varianta je nahradit chybějící tlačítka běžně dostupným kolébkovým přepínacím "dvojtlačítkem" případně dvojicí tlačítek a rezistorem.
25.jpg
25.jpg (2.83 KiB) Zobrazeno 3436 x
26.jpg
26.jpg (2.26 KiB) Zobrazeno 3436 x
Tlačítko zabastlit někde do palubovky (na spodní panel, na sloupek řízení, k pojistkám, na místo chybějícího origo tlačítka, atp.) a dráty zavést do konektoru M20 nebo třeba přímo do plošného spoje v Crash Pad Switch. Pokud by byl zájem, postnu foto jeho vnitřku.
Cena cca 25 Kč

3) Varianta elegantní je sehnat celý Crash Pad Switch s příslušným tlačítkem a vyměnit ho.
27b.png
27b.png (67.32 KiB) Zobrazeno 3436 x
LDWS asi mít nebudem, takže potřebujem ten zelený, případně z oranžového a modrého, který máme, ten zelený sestavit. Popis jak na to opět na vyžádání.
Ovšem riginální díl stojí něco přes 3000,-


Výsledek:
- Noční jízda je bezpečnější a pro zrak mnohem komfortnější
- I když můžu přepínat, používám nastavení oo____ a neřeším
- Mám v autě další pěkné tlačítko, které stejně přes volant nevidím :lol:
- Spokojenost 5 z 5-ti


Náklady:
R&D cca 6 hodin
montáž 15 minut až 3 hodiny
cena dle varianty
článek 4 hodiny

Závěrem můžu konstatovat, že auto je obrazem doby, kdy hlavní slovo má marketing. Vyšší výbava se od základní, levnější třeba o 50k liší tím, že vám fíčury zabudované do obou modelů prostě nebudou dopřány absencí tlačítka v ceně 10 Kč. Tlačítko samozřejmě existuje jako ND, ale s přirážkou 10 000%.
Dokladem toho jsou hrdinové tohoto článku a třeba i pojistková skříňka osazená pojistkami pro neexistující systémy (LDWS, ohřevy, druhá 12V zástrčka)
To samé lze říct o motoru Kappa 1.25l a jeho dvou výkonových verzích. :shock:
Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Hardcam »

Tak tomu rikam skvela priprava =D> =D> =D>
casto resene tema u i30 I, kde se dal menit jen cudlik - eBay do 1000 korun. i20 ma velmi povedeny interier, nenicte ho osklivymi cudliky :roll: :D
Imho myslim, ze i zde pujde vymena cudliku, resil bych Polskem, na jedne z fotek je GB verze.
Přílohy
i20p.jpg
i20p.jpg (96.44 KiB) Zobrazeno 3432 x
i20p1.jpg
i20p1.jpg (99.73 KiB) Zobrazeno 3432 x
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
Uživatelský avatar
petzl62
*******
Příspěvky: 5091
Registrován: 03 pro 2011, 17:09
Bydliště: Opava

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od petzl62 »

Bravo Pavloun =D> =D> =D>
Tomu se říká práce-klobouček a Allegro se fakt vyplatí sledovat :wink:
KIA XCeed 1,5T-GDi 118kW 7°DCT - GT line
Dlouhodobá spotřeba od 8/9/2023 - 6,72 l/100km-dle tankování. Dle PP 6,0l/100km
Aktuálně 30250 km
palivo: EO N95,pokud možno bez biosložky.
Uživatelský avatar
Pavloun
*
Příspěvky: 57
Registrován: 06 pro 2014, 16:17
Bydliště: Holomóc

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Pavloun »

Díky :D
Je fakt, že zrovna tenhle díl se zatím těžko shání a narazil jsem na něj zcela náhodou.
Jinak, neví někdo jak rozumně nakoupit třeba z allegra, aby to přišlo do ČR? Vím že tam existuje služba jako balík na poštu, ale do Polska daleko a známého tam taky nemám. A ještě Polština, to bude problém sám o sobě :roll:
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Chasnik »

Pavloun: jsi machr, že si to dokážeš najít a zjistit, co s tím =D>
Obecně by výrobci měli podle mě povinně zajistit možnost regulace podsvícení kvůli bezpečnosti. Mít na social výbavě v noci plnou palbu od palubky do očí bez možnosti to utlumit, to je fakt na houno ](*,)
Jinak s tou pojistkovou skříňkou máš pravdu, já tam mám taky pojistku na střešní okno, které na autě jaksi není :wink:
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Richard555 »

Já řešil podsvícení u Kia Ceed I gen. co má dcera. Tam to svítí oranžově a jako "kráva" fakt tě přístrojovka oslňuje, resp. stahuje clonu očí tudíž hůř večer vidíš. Nejvíc oslňuje ten středový velký displej radia a palubáku.
Já to vyřešil celkem jednoduše, na vrakáči jsem koupil celý nový panýlek s dvěma kolečky - regulace sklonu světel a intenzity vnitřního osvětlení. Ten jsem vyměnil za původní jen s regulací sklonu. No jen jsem přecvakal konektory a v prázdném nikam nezapojeném, který je vložen přímo v původním panýlku přecvak ke druhému kolečku a hotovo :wink: Takže kdo má vadný regulátor sklonu světel, jeden funkční mám k dispozici, ale asi bude na I30 první gen.
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Minko »

Pavloun: ak má hlavný káblový zväzok i20 rovnaký vo všetkých verziách viem si ľahko prehodil klímu na automatiku? zaujal ma ten obrázok od Hardcam-a, ak by sa takto ľahko dal panel automatickej klímy zohnať to by bolo fajn :-k
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
javale
*
Příspěvky: 27
Registrován: 09 bře 2017, 13:03

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od javale »

Uživatelský avatar
Hardcam
*******
Příspěvky: 22823
Registrován: 12 dub 2005, 20:04
Bydliště: Slaný

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od Hardcam »

Obavam se, ze panel z modelu Creta zamenitelny nebude, tvarove i jednotlivy cudliky je jiny.
Automaticka klimatizace, pokud by vubec sedela konektory, nebude napr. umet automativke odvetravani predniho skla, protoze na to je samostatne cidlo nad zrcatkem. V tomhle pocasi hlida okno pomerne hodne.
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI Style 7DCT 4x4
Škoda Scala 1.6 TDI Style 7DSG
Škoda Octavia IIIFL 1.6 TDI Style DSG

Hyundai i20 1.4 16V Premium Plus - Panorama, FullLeather, Bi-xenon, Android Auto
Kia Cee´d SW 1.6 GDI TOP
Hyundai i40CW 2.0 GDI Style 6AT
javale
*
Příspěvky: 27
Registrován: 09 bře 2017, 13:03

Re: i20 DODO - Domácí Dodělávky

Příspěvek od javale »

tak podrobně jsem to nezkoumal,tak se omlouvám
Odpovědět

Zpět na „i20 2015- Úpravy, tuning“