Křivka spotřeby

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
brokolicovy_chips
**
Příspěvky: 101
Registrován: 11 dub 2021, 21:12

Křivka spotřeby

Příspěvek od brokolicovy_chips »

Ahoj, existuje prosím někdě "křivka" spotřeby v závislosti na rychlosti pro motor 1.5 T-GDI, klidně i se závislostí rychlostním stupni.
Zajímalo by mě rozložení a nějaké lokální minimum spotřeby při rychlostech nad 100 ale i obecně průběh atp. Nejde mi o to, že bych chtěl vyloženě jezdit na spotřebu, ale jsem na tyhle grafy a znalosti toho, co používám docela úchyl.
A druhá otázka, dá se někde zobrazit aktuální spotřeba číselně? V palubním displeji se zobrazuje aktuální spotřeba jen formou "progress baru" ale ne číselně.

Díky moc, a pěkný den přeju.
i30 kombi 1.5 T-GDI, DCT Style od 09/2021
Reklama
 

Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Křivka spotřeby

Příspěvek od Pjotr1 »

Myslím, že to bude pro většinu spalovacích motorů stejné. Nejnižší spotřeba je při nejvyšším rychlostním stupni a nejnižších otáčkách. Takže třeba někde kolem 70km/h. U motoru platí že čím nižší otáčky tím menší spotřeba. Valivý odpor je skoro stejný pro jakoukoli rychlost a odpor vzduchu roste exponenciálně s rychlostí, ale začne být dominantní až nad 80km/hod.
Něco k tématu i s grafem je tady https://myengineeringworld.net/2012/05/ ... -fuel.html

Ale prakticky nemůžeš jezdit na 1500 otáček nebo být výraznou brzdou provozu, takže je to jen tak aby řeč nestála
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 772
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: Křivka spotřeby

Příspěvek od i30mpact »

Myslím, že číselně to měly auta před faceliftem.
Boryš
****
Příspěvky: 1094
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Křivka spotřeby

Příspěvek od Boryš »

Není to tak jednoduché se spotřebou spalovacího motoru. Např. tady je kolem toho něco obšírněji sděleno: https://www.autoforum.cz/technika/otack ... -a-proc/?2

Kdo chcete studujte.
brokolicovy_chips
**
Příspěvky: 101
Registrován: 11 dub 2021, 21:12

Re: Křivka spotřeby

Příspěvek od brokolicovy_chips »

tak jsem psla přímo do Hyundaie a žádný takový graf nemají :/
i30 kombi 1.5 T-GDI, DCT Style od 09/2021
slabostka
*****
Příspěvky: 1734
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Křivka spotřeby

Příspěvek od slabostka »

a načo aj... až som sa pozastavil nad tou otázkou... máš graf otáčky vs výkon, tak si nájdeš "optimum" kde má zmysel sa pohybovať a potom spotreba závisí predovšetkým od rýchlosti - a ďalej od iných faktorov.... čiže nejaká tabuľka pre konkretne auto nemôže existovať lebo pneu, vietor, hmotnosť auta, teplota vzduchu, viskozita oleja....
za mňa motor nepodtáčať, nepretáčať a jazdiť podľa "pravidiel" plynulej jazdy. Nie podľa tabuliek...
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Elektronika“