Platba kartou nebo hotove?

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Odpovědět

Čím raději platíš?

Kartou / mobil / smartwatch
21
88%
Hotově / keš :)
3
13%
 
Celkem hlasů: 24

Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7911
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Mexican »

a vobec po tebe nechcu pas ked si tu turisticku SiM kupujes, ze ano? ja som len taky vikendovy cestovatel, naposledy som nakupoval SIM v Turecku (Turkcell) a operator si dal celkom zalezat aby si prepisal vsetko co slo z pasu. PS: tak slo zaplatit len kartou, z nejakeho mne neznameho dovodu

no a ked uz napr olcitak teda vlastne absolutnu vacsinu operaciu prehadze cez ucty a nakoniec svoji digitalnu stopu zametie, ze si vyberie isty obnos srbskych dinarov (ako priklad) mne osobne moc nedava zmysel vobec riesit ci ma velky brat vidi alebo nie
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Reklama
 

Uživatelský avatar
ims
**
Příspěvky: 181
Registrován: 24 bře 2012, 03:40
Bydliště: Orava

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od ims »

číslo IMEI, sériové číslo je stabilný údaj, to zmenou SIM neporiešiš...
Re sibelius: smiešna je veru tvoja argumentácia s ministrom financií, čo číta z monitoru. Asi si ani nevieš predstaviť ako IT fungujú, bude to smutné prebudenie ak to pre ľahtikárov naplno spustia.
iX20 1,6i Style
Ford Fiesta 1,4 TDi
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Minko »

Neviem pani ci nechcete pochopit alebo vam to len nedochadza . Tie papieriky co drzite v ruke pri plateni su bezvyznamny evlkvivalent toho, co pred mozno minutami hodinami dnamiatd bolo digitalne. Prave v podobe tych "1 a 0". Nikto vam na hptovost siahat nebude, nepotrebuje to lebo ak by chcel vas vie vypnut skor nez z tych 1 a 0 si spravite hotovost.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
ims
**
Příspěvky: 181
Registrován: 24 bře 2012, 03:40
Bydliště: Orava

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od ims »

Že hodnota ide do hája je jasné, ale ja mám s hotovosťou väčšiu možnosť ich použiť kedy ja chcem a na čo chcem. V akej forme si budem "hodnotu" snažiť udržať je tiež moje rozhodnutie. Je to síce možno nie také pohodlné ako otrčiť mobil alebo vytrčiť tvár, ale ako v rozprávke - pohodlná cesta vedie veľmi často do pekla.
iX20 1,6i Style
Ford Fiesta 1,4 TDi
motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od motorol »

Ano, když jde člověk do míst, kde lisky dávají dobrou noc, tak si vezme hotovost, ale jinak? E-shop - karta pro všechny pohodlnější, tankování- pumpa bez obsluhy a je pohodlnější namackat za kolik natankoval než házet cele 100 a přemýšlet co s tim co se do nádrže nevešlo. Platby za elektriku, plyn, vodu, tel, internet, … taky elektronicky, takze jestli někdo ví co jsem měl k obědu a kde, to už je detail
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od milosh »

Některé komenty mi připomněly dobu nedávnou, kdy hodně lidí věřilo tomu, že ve vakcíně na Covid je čip od Billa Gatese :D Nevěřte všem mailům co vám chodí a věřte seriózním periodikům, což rozhodně Čt i Seznam jsou.

Doba jde dál a třeba za 10 let už se podle mě hotovostí bude platit opravdu minimálně.
Uživatelský avatar
idam.i
*******
Příspěvky: 8985
Registrován: 24 dub 2012, 23:25
Bydliště: Bratislava

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od idam.i »

Cash,alebo karta vcelku jedno.Hlavne aby všade bolo dostatok.V tom vidím jadro problému. 8-[
Keď "veľký brat" chce nech čumí.Nič zlé nerobím. :mrgreen:
Hyundai i20 Chic 1,25 (2017-) biela
Opel Insignia GS 1,5 T Innovation(2018-) Satin Grey
Hyundai Elantra AD 1,6 Style Sparkling metal
Hyundai i40cw 1,6 GDI, Blue spirit
Ford Cmax 1,6
Ford Mondeo 1,8
Mazda 626 V6, Renault 21 , Citroen BX16...
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od oltcitak »

milosh píše: 17 srp 2023, 08:36 Některé komenty mi připomněly dobu nedávnou, kdy hodně lidí věřilo tomu, že ve vakcíně na Covid je čip od Billa Gatese :D Nevěřte všem mailům co vám chodí a věřte seriózním periodikům, což rozhodně Čt i Seznam jsou.

Doba jde dál a třeba za 10 let už se podle mě hotovostí bude platit opravdu minimálně.
To vážne takí sú? To sú tí s alobalovymi čiapočkami? [-o<
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

Padla tu otázka jak to děláme my, kteří vcelku pravidelně a zcela vědomě používáme hotovost :wink: .
Ano, i já jsem se stal otrokem pohodlí a zhruba 90% plateb realizuji kartou. A to doslova - nemám kartu implementovanou do mobilu, natož aby moje ručičkové hodinky uměly něco zaplatit :D . Ano, kvůli tomu často musím vyťukat PIN (stihomam z bezkontaktní technologie mě už pustil, už nemám limit bez PINu Kč 1,- :lol: , úplně bez limitu to ale není).
Ale pořád jsou místa, kde musím nebo CHCI platit v hotovosti. Já nemusím řešit otázku placení mimo ČR - odmítám se někam plahočit, když toho je k vidění tolik tady doma...
Platit v hotovosti musím často na parkovištích v okolí českých památek - má to logiku, placené parkování je tam pár měsíců v roce, parkovací automat by si na sebe nevydělal a platit z pajdy provize karetním společnostem taky nedává moc smysl. Prostě si vezme víkendovou brigošku študák nebo důchodce a dává to obci největší ekonomický smysl. Pak jsou tu místa bez signálu nebo dokonce s poněkud diskutabilním přívodem elektřiny, tam to taky jinak nejde. Řemeslníci, kteří se věnují běžné údržbě domu (kominík, revizák na kotel, seřizovač oken - těch pár stovek nedává smysl řešit jinak, než hotovostí).
A nakonec moje oblíbené hospody, kde platím cash proto, že CHCI, kvůli spropitnému.
A jak to řeším, abych tu hotovost měl - mám dost jasný přehled o tom, kolik tak zhruba hotovosti na měsíc potřebujeme, takže si prostě při nějakém tom nákupu placeném kartou k tomu bankomatu dojdu a hotovost vyberu. Když se za měsíc neutratí - nevadí, vybere se další měsíc později, když se nedostává, není problém se při dalším nákupu u toho bankomatu zastavit :) .
A to nemluvím o tom, že mám vyloženě rád, ten zvuk bankovek - je to nádherné šustění, díky použitému materiálu nenapodobitelné.
A momentálně to i dost pomáhá dceři v tom představit si, jakou má co cenu - čísla na účtu jsou příliš abstraktní - fyzická podoba peněz je mnohem názornější...
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od oltcitak »

Mexican píše: 17 srp 2023, 06:03 a vobec po tebe nechcu pas ked si tu turisticku SiM kupujes, ze ano? ja som len taky vikendovy cestovatel, naposledy som nakupoval SIM v Turecku (Turkcell) a operator si dal celkom zalezat aby si prepisal vsetko co slo z pasu. PS: tak slo zaplatit len kartou, z nejakeho mne neznameho dovodu

no a ked uz napr olcitak teda vlastne absolutnu vacsinu operaciu prehadze cez ucty a nakoniec svoji digitalnu stopu zametie, ze si vyberie isty obnos srbskych dinarov (ako priklad) mne osobne moc nedava zmysel vobec riesit ci ma velky brat vidi alebo nie
Si predstav, ze to ide.... a k zbytku, podstata Ti uniká, alebo ju nechceš prijat. Absolútna ochrana v tomto pretechnizovanom svete samozrejme neexistuje, ale nebudem im ulahcovat nástup totality a v rámci možností sa to snažím komplikovať. Ale hlavne vyjadrujem svoj postoj. Že sa to niekomu nepáči a ma má za "alobaloveho sialenca" je mi jedno :^o
PS najlepsie rožky, čo som jedol boli z tej srbskej pekarne, kde nebrali eura, ani karty.
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od oltcitak »

ims píše: 17 srp 2023, 06:17 číslo IMEI, sériové číslo je stabilný údaj, to zmenou SIM neporiešiš...
Re sibelius: smiešna je veru tvoja argumentácia s ministrom financií, čo číta z monitoru. Asi si ani nevieš predstaviť ako IT fungujú, bude to smutné prebudenie ak to pre ľahtikárov naplno spustia.
O IMEI, ani IMSI, ci Ki v tejto debate vobec nejde :wink: spôsoby ako sa "zneviditelnit" existujú ....
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Birdr
**
Příspěvky: 260
Registrován: 24 úno 2022, 13:28

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Birdr »

Mr. HYUNDAI píše: 17 srp 2023, 09:30 Padla tu otázka jak to děláme my, kteří vcelku pravidelně a zcela vědomě používáme hotovost :wink: .
Ano, i já jsem se stal otrokem pohodlí a zhruba 90% plateb realizuji kartou. A to doslova - nemám kartu implementovanou do mobilu, natož aby moje ručičkové hodinky uměly něco zaplatit :D . Ano, kvůli tomu často musím vyťukat PIN (stihomam z bezkontaktní technologie mě už pustil, už nemám limit bez PINu Kč 1,- :lol: , úplně bez limitu to ale není).
Ale pořád jsou místa, kde musím nebo CHCI platit v hotovosti. Já nemusím řešit otázku placení mimo ČR - odmítám se někam plahočit, když toho je k vidění tolik tady doma...
Skvěle shrnuto a napsáno. 👏👏
Do kamene tesat. 👍
Přemýšlel jsem, zda vůbec do této debaty vstupovat. Teď už nemusim, líp bych to nenapsal. 🤗
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od lumix »

sibelius píše: 16 srp 2023, 19:32 To s tím PINem mě pobavilo. Ani nevim, jaký na mych kartách je :D

A taky by mě zajímalo, jak to dělají lidé s tou hotovosti (uz jsem se ptal), vybíráte 1x za měsíc nějaký obnos? Pokud ano, tak jaký, podle čeho se určuje. Nebo před každou platbou jdete do bankomatu? V obchodě, třeba v klasických potravinách si počítáte každou položku, abyste měli dost peněz? Nebo prostě máte v peněžence 30K, co kdyby?

(Ještě mě teda napadá jedna prisernost a to, že je výplata vyplácena v hotovosti na ruku. Ale tam by byl u zaměstnavatele stejný důvod z jakého neberou nekde karty)
PIN znám u všech karet i když platím už jen hodinkami (mobilem už fakt ne to bych se uz styděl, to radeji kartou, navíc na kolo ani mobil neberu mám jen hodinky a pokud potřebuji tak si s nimi zavolám, zaplatím) přesto mám porad +/- 20.000 v hotovosti (v peněžence tak +/- 2000,-Kč a 50€)a to jsem bankomat navštívil naposled tak před rokem dvěma nevím, jelikoz neustále něco prodavam / kupuji přes Bazoš a tam podle toho jak kdy okamžitá platba, QR platba, hotovost. O hotovost nechci přijít. Zahraniční měnu mimo € utratim obvykle při posledním tankování před odjezdem z dané země.
Naposledy upravil(a) lumix dne 17 srp 2023, 10:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PomalyPredek
**
Příspěvky: 105
Registrován: 01 srp 2019, 15:44

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od PomalyPredek »

A ted si (zaprisahli odpurci karet) predstavte, ze bankovky maji cisla, banka vi, jaka cisla dala do ktereho bankomatu a bankomat muze evidovat, komu jake cislo vydal...
Prejdete na platbu mincemi???

P.S. Preferuji platbu kartou (vetsinou hodinkami nebo mobilem), ale pokud je to nutne, pouziti hotovosti se nebranim.
Opel Crossland 1.2 AT6 Ultimate 2022
Hyundai i30 III Fastback 1.4 T-GDI Style + Nav 2019
---
ex Nejaka auta...
Uživatelský avatar
Espero
******
Příspěvky: 2764
Registrován: 02 srp 2007, 10:01
Bydliště: Tetín-Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Platba kartou nebo hotove?

Příspěvek od Espero »

Přiznám se, že já mám velký problém s placením PHM kartou, protože celý život bez výjimky beru vždycky a jenom do plné a po hrdlo. Je to taková mantra, ale na desetníky se to plnění odhadnout dopředu nedá. I když by tam zůstal přeplatek, k vyčerpání příště, potom bych tu petrol firmu bezúročně úvěroval a vlastně při tomto způsobu braní by tam musel být přeplatek vždy. A mimochodem o to těm firmám jde a i proto to tak organizují, aby měly část oběžných zdrojů zadarmo. Takže od pump s placením výhradně na kartu odjíždím jinam. Samozřejmě u pokladny kartu klidně použiji.

Mobilem neplatím, je to riskantní pro případ odcizení, ztráty nebo pojištění, hodinkami tuplem ne, protože vůbec žádné hodinky nemám, natož platební. Ty poslední co mi před asi 6 lety odešly byly poslední v životě. Čas mám na mobilu.
Naposledy upravil(a) Espero dne 17 srp 2023, 10:37, celkem upraveno 1 x.
od 29.3.2018 Peugeot Boxer 3000 Blue HDi L2H1,barva červená Tiziano,obytný vůz s ložnicí 1,87x3,12 m.
od. 19.4.2017 Renault R 11,1,7i z 04/1985,barva červená (atestovaný veterán)
od 17.12.2021 Renault Fluence 1,6 16V z 08/2010, barva béžová metalíza
Odpovědět

Zpět na „Pokec“