maj tyto xenony smysl?

Moderátoři: Tringi, black_sheep, Moderátoři

Uživatelský avatar
Dr Meduza
****
Příspěvky: 1105
Registrován: 14 kvě 2008, 08:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od Dr Meduza »

No to je pravda, ze se to nesmi a taky se nesmi spousta jinejch veci, co se dela, ale kdyz tim moc neprovokujes, tak te nechaj zit
Coupe 2.0 LPG rv 96 barva Fialova -> rosekano -> uz je zase skoro opraveno
Opel Omega B 2.0 Combi LPG - luxusni kara, ma sedacky Recaro :D
Reklama
 

Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od mirpie »

cokoli co dodáš na auto bez povolení výrobce, nebo to nemá atest, tak to nesmíš mít na vozidle. Jedno jestli jiné nárazníky, křídla, podsvětlení podvozku, jiný rozměr kol, nerezové rámy, nebo zmíněné xenony.. Je to jako bys vyráběl určitý produkt, který by potenciálně mohl ohrožovat životy lidí, což auto ohrožuje (rukama řidičů) a lidi by si na tvůj výrobek plácaly věci, co tam nemají co dělat, kdy auto bylo homologováno pro provoz na silnicích bez všech těchto prvků....

Zkrátka na vše, co dodatečně dodáš na auto bys měl mít povolení, stejně jako je povolení na dodatečně namontované tažné zařízení, LPG, jiný rozměr kol a pneu....

Takže ano, mít xenony ani podsvětlení podvozku není povolené. Je otázkou, co a kolik to škodí provozu. Např, chápu to podsvětlení podvozku, kdy jet s červeným podvozkem v noci asi není pro ostatní řidiče nejbezpečnější z hlediska identifikace, kterým směrem se vozidlo pohybuje, když červené světlo se používá na koncová světla.

Otázka xenonů se to mnohokrát probírala. Dodělávané xenony nemají automatickou regulaci výšky ani ostřikování krycích skel..
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Uživatelský avatar
jandaxx
***
Příspěvky: 508
Registrován: 21 čer 2005, 19:31
Bydliště: Praha

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od jandaxx »

Světelná zařízení vozidel

(K § 2 odst. 5 , 6 a 7 zákona )

(1) Na vozidlech kategorie M, N, O, L, T, OT nebo S se mohou užívat jen takové světelné zdroje a zařízení (i co do počtu), která jsou pro daný druh a kategorii vozidla předepsána nebo povolena. Světelná zařízení lze použít na vozidlech, splňují-li podmínky stanovené technickými předpisy uvedenými pro automobily a jejich přípojná vozidla v příloze č. 1, pro dvoukolová a tříkolová vozidla a jejich přípojná vozidla v příloze č. 2, pro traktory a jejich přípojná vozidla v příloze č. 3, pojízdné pracovní stroje v příloze č. 4, další zvláštní vozidla v příloze č. 5. Světelná zařízení musí být homologována.

Dále :

Světelná zařízení vozidel podléhají povinné homologaci podle prováděcích předpisů zákona č. č.56/2001 Sb. ze dne 10. ledna 2001 o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Jednotlivá světelná zařízení na sobě musí mít homologační značku, označení druhu světla a obchodní jméno nebo značku výrobce. Tato označení nalezneme povětšinou na krytu světla.
Písmeno s číslem v kroužku označuje zemi homologace:
E1 SRN, E2 Francie, E3 Itálie, E4 Nizozemsko,E5 Švédsko, E6 Belgie, E7 Maďarsko, E8 Česká republika, E9 Španělsko, E10 Jugoslávie, E11 Anglie, E12 Rakousko, E13 Lucembursko, E14 Švýcarsko, E15 býv.NDR, E16 Norsko, E17 Finsko, E18 Dánsko, E19 Rumunsko, E20 Polsko, E21 Portugalsko, E27 Slovensko.


Pod označením země může být šipka vpravo která značí světlo pro levostranný provoz nebo šipka vpravo a vlevo, která značí světlo pro oboustranný provoz.

Pod těmito šipkami je pak homologační číslo vydané zkušebnou.

Číslo vedle označení země znamená 1/3000 svítivosti v cd. Maximální součet hodnot svítivosti současně montovaných světel určuje vyhláška.

Další kódy pak určují typy jednotlivých světel, resp.komor:
1-1 přední směrová svítidla
2a zadní směrová svítilna s jednou hladinou svítivosti
2b zadní směrová svítilna se dvěma hladinami svítivosti
3 čelní směrová svítilna (motocykly)
4 čelně boční směrová svítilna (jsou-li na vozidle i zadní směrové svítilny)
5 boční směrová svítilna
A přední svítilna s obrysovým světlem
R zadní svítilna s obrysovým světlem
SM1, SM2 boční obrysová svítilna
S1 brzdová svítilna se světlem s jednou hladinou svítivosti
S2 brzdová svítilna se světlem se dvěma hladinami svítivosti
S3 střední brzdová svítilna (třetí brzdové světlo)
D Duplex - svítilnu lze použít samostatně nebo zdvojeně
AR světlomet se zpětným světlem
B , F zadní svítilna se světlem do mlhy
I A netrojúhelníková odrazka pro silniční vozidla (tahač, samostatné vozidlo)
III A trojúhelníková odrazka (návěs, přívěs)
L zařízení pro osvětlení zadní tabulky státní poznávací značky

Šipka vedle označení země značí směr většího vyzařovacího úhlu (šipka musí směřovat směrem od vozidla, u bočních směrových světel dopředu)

Je-li na světle nebo na odrazce slovní označení TOP nebo OBEN, musí být toto označení vždy nahoře.
Použití nehomologovaného osvětlení nebo osvětlení jiného určení je klasifikováno jako vážná závada nebo nebezpečná závada technické způsobilosti vozidla, a to podle druhu světla. Nebezpečná závada má za následek ztrátu technické způsobilosti vozidla. Prodej hehomologovaného osvětlení je správní delikt s vysokým postihem. Je potřeba si dát zároveň pozor na to, že tvary svítilen jsou obyčejně chráněny průmyslovým vzorem a to obvykle po dobu pěti let. Na vozidlo vyráběné od roku 2000 by se teprve v roce 2006 mohlo prodávat OEM osvětlení a to v případě, nebyla-li zaplacena ochrana na delší období.

Víc k tomu není co dodat. Dobře si to zapamatujte.
Uživatelský avatar
delphino
**
Příspěvky: 202
Registrován: 30 čer 2008, 15:44
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od delphino »

diky za rozbor,docela nahani strach.. tak ted jsem docela na vazkach: /, ma s tim nekdo nejake negativni zkusenosti? Teda neumim si predstavit, ze me zastavi polisi a budou po me chtit nake papiry od svetel, nebo mi je zacnou kontrolovat. spis pri nake havarii a pojisteni..nevim :roll: , asi to zkusim, protoze se mi posledni dobou zda, ze moje svetla neosvetlujou vecer tak, jak bych si predstavoval a skoro vzdy precvakavam na dalkovy, kdyz je moznost a xenony by mi mohly pomoct.
Hyundai coupe 1.6 98 16V
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7953
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od Mexican »

delphino píše:diky za rozbor,docela nahani strach.. tak ted jsem docela na vazkach: /, ma s tim nekdo nejake negativni zkusenosti? Teda neumim si predstavit, ze me zastavi polisi a budou po me chtit nake papiry od svetel, nebo mi je zacnou kontrolovat. spis pri nake havarii a pojisteni..nevim :roll: , asi to zkusim, protoze se mi posledni dobou zda, ze moje svetla neosvetlujou vecer tak, jak bych si predstavoval a skoro vzdy precvakavam na dalkovy, kdyz je moznost a xenony by mi mohly pomoct.

a to ani priamy ucastnik havarie byt nemusis - typek zrazi babku na prechode pre chodcov a povie ze ty si ho oslnil, benove ta preklepnu a ouha je to tak.. pouzivas nelegalne osvetlenie... to by som riskovat nechcel.. Samozrejme tu bude X ludi oponovat, pretoze oni si tie HID nastavit vedia a nikoho neoslnuju, riesilo sa to asi pri kazdom Hyundaii na tomto fore, takze len citaj a citaj.. Cim viac budes citat, tym menej budes oslnovat na cestach a to mne osobne vyhovuje :lol:
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od mirpie »

mám 6000K asi rok a pomahači a chrániči mě ještě nestavěli, tak negativní zkušenosti nemám.Před STK jsem pocohpotelně přehodil zpět na žárovky, po platné STK jsem dal ihned zpět xenony. Jelikož máš čočky, tak bych se toho zas tak moc nebál, to nikomu skoro ani nepřijde, pokud tam nemáš vyloženě modrý odstín (8000K a výš). Po montáži to dáš trochu níž a no problem.
Do paraboly bych xenony nedal.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Uživatelský avatar
Dr Meduza
****
Příspěvky: 1105
Registrován: 14 kvě 2008, 08:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od Dr Meduza »

No me uz parkrat kontrolovali, ale xenony jim nevadili, ikdyz mam 4300k
Coupe 2.0 LPG rv 96 barva Fialova -> rosekano -> uz je zase skoro opraveno
Opel Omega B 2.0 Combi LPG - luxusni kara, ma sedacky Recaro :D
Playgamer
**
Příspěvky: 160
Registrován: 23 kvě 2008, 09:52

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od Playgamer »

no zase to podsvícení podvozku chápu že se nesmí.nejde ani tak o barvu ale o to že to přitahuje pozornosti ostatních řidičů a nedávají tolik pozorna cestu. ostatně ... ty to na autě mít můžeš akorát to nesmíš mít zaplý :) ale xenony bych vůbec neřešil navíc příslušník prd pozná jestli to auto může mít xenony a nebo ne ... navíc když naše auto má čočku tak si řeknou že to tam patří :)
Hyundai Coupe r98 2.0 16V - prodáno :(
Ford Mondeo 2.0 16V TDCi 85kW - chip na 110kW
Uživatelský avatar
jandaxx
***
Příspěvky: 508
Registrován: 21 čer 2005, 19:31
Bydliště: Praha

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od jandaxx »

Po pětiminutovém školení to pozná každý příslušník. Jiná věc je, jestli bude mít chuť to řešit, když může skasírovat pokutu za něco jiného.
Uživatelský avatar
dantasik
**
Příspěvky: 468
Registrován: 07 říj 2007, 16:44
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od dantasik »

Mam v obou autech 10000k, oboji samozrejme za cockou, takze co se barvy tyce, nic nenapadneho to neni. Sonata stim jezdi tak rok, coupe pulroku. Kazdej den jsou auta v provozu a nikdy zadny problem nebyl. Akorat na STK s coupe - ale doresilo se :)Oni hlavne pomahaci vedi vetsinou prd jestli to tam patri nebo ne. A ty co to vedi, jsou vetsinou na dopravce protoze je to bavi a takovydle prkotiny je moc zase nezajimaji. Moje zkusenost je takova ze na STK stim proste nechodit a venku v poho. Byl jsem stim aji v nemecku a pri zastaveni nemeckymi policajty me kontrolovali akorat ridicak a obcanku, technicky prukaz ani kupodivu nechteli az po vnuceni. Nepocitam folie, na ktery taky nic nerekli a na sonate jsou zrovna jak uhel. Proste byt na aute to nesmi ale plno lidi to tam ma. Ale takhle to je s vice vecma, delat se to nema, ale dela se:)
Mitsubishi Evolution X 2009/02
Hyundai Sonata 2.0CRDi 16V 2006/10
Uživatelský avatar
DEDe
*****
Příspěvky: 1787
Registrován: 31 led 2008, 06:28
Bydliště: Brno, Ceska Trebova
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od DEDe »

to je tak kdyz se naflakaj zakony ktery nikdo vlastne moc nechce tak se pak na ne stejne kasle :) A to by me zajimalo jak je to s motorkama a kamionama zvlastni ze oni jezdi jak vanocni stromecky a nikdo nic to teprve clovek nedava pozor a cuci na ne :) a na auto pak pisou ze clovek nemuze vlatne vubec nic :) n aprovoz je hodne veci v pohode a nekontroluji to otazka je kdyz se stane nehoda treba i ne vlastni vinnou jestli nezacnou vyhrabavat co tam byt ma a co je nepovolene.
Hyundai Tuscani 2,7 Elisa - 12/2003
Uživatelský avatar
FarouSh
*
Příspěvky: 35
Registrován: 17 čer 2008, 21:42
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od FarouSh »

lidi prave jsem si namontoval do auta xenony 6000K...kdyz je roznu tak se normalne pomalu rozsviti..kdyz uz jsou naplno zahrate a sviti tak asi po 30 sekundach mi najednou to lehce problikne a poklesne svitivost asi o 10%...a tak uz to zustane porad....nevite cim to muze byt??
Hyundai Coupé 1.6 16V r.v. 1997
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7953
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od Mexican »

FarouSh píše:lidi prave jsem si namontoval do auta xenony 6000K...kdyz je roznu tak se normalne pomalu rozsviti..kdyz uz jsou naplno zahrate a sviti tak asi po 30 sekundach mi najednou to lehce problikne a poklesne svitivost asi o 10%...a tak uz to zustane porad....nevite cim to muze byt??
balasty a IMHO celkovo nekvalitne HIDky
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Dr Meduza
****
Příspěvky: 1105
Registrován: 14 kvě 2008, 08:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od Dr Meduza »

FarouSh píše:lidi prave jsem si namontoval do auta xenony 6000K...kdyz je roznu tak se normalne pomalu rozsviti..kdyz uz jsou naplno zahrate a sviti tak asi po 30 sekundach mi najednou to lehce problikne a poklesne svitivost asi o 10%...a tak uz to zustane porad....nevite cim to muze byt??
no treba je to tak spravne, pro zahrejvani muzou mit naky jiny parametry nastaveny, treba z duvodu rychlejsiho zahrati, nebo treba vetsi zivotnosti
Coupe 2.0 LPG rv 96 barva Fialova -> rosekano -> uz je zase skoro opraveno
Opel Omega B 2.0 Combi LPG - luxusni kara, ma sedacky Recaro :D
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: maj tyto xenony smysl?

Příspěvek od mirpie »

no, nevim...Moje výbojky při startu normálně bliknou, zeslabí se a pomalu se rozsvěcují do plné svítivosti a tak pak i zůstanou. To vše tak do 15s.
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Odpovědět

Zpět na „COUPE“