Odskakování a hluk zadní nápravy.

Moderátoři: frawd, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
XMira
*****
Příspěvky: 1699
Registrován: 23 lis 2005, 10:11
Bydliště: CB

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od XMira »

Vilda píše: .... a příčina byla jediná :idea: špatné tlumiče. ...
Musím souhlasit, že tlumiče dokážou hodně. Třeba u Getze bylo všechno OK, ale pak, někdy po 90ti tisícíc,h najednou, během pár set kilometrů, odešli zadní tlumiče do věčnejch lovišť. Ale projevovalo se to trochu jinak. Na poctivý český betonový highway bylo docela těžký už ve stovce udržet přímej směr. Autu lítal zadek jak na ledu. Po téhle zkušenosti bych ale nepovažoval origo tlumiče za špatný z hlediska konstrukce, ale spíš životnosti. Protože na mnohem víc zatíženém předku jsou origo dodnes.
Každopádně souhlasím s Vildou a si bych nejdřív prubnul třeba jiný tlumiče, než něco bastlit na novým autě.
Kia Xceed GTline 1.5 T-GDI DCT
ex Opel Astra 1.4 110kW AT
ex i30 1.6 CVVT Tricolor Exclusive
ex Getz 1.4
ex Opel Vectra B 1.6
Reklama
 

pepe pedro
**
Příspěvky: 426
Registrován: 13 dub 2011, 14:08
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od pepe pedro »

Ja vážim120kg a zadná náprava mi neodskakuje :shock: ,že by to bolo tým :P ?Vy ste asi nejaký neduživí pindúri 8-[ Inak si to neviem vysvetlitAlebo Vám tak "velké" nerobí dobre :mrgreen:
Hyundai IX 20 1.6. 1.4 crystal white-Šemík/+Š Felicia,Š Rapid,Š1203,VAZ2105,VAZ2102,Š100
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

Nebo z toho kouká business? :wink:

A teď do mě! :D[/quote]
Dobrý den,nezaložil jsem toto vlákno kvůli polemice co je možné a co není,ale pro ty,kteří chtějí mít ze svého auta radost. Protože nemohu vyloučit,že jsou na některých vozech jiné tlumiče než mám já,nechci ani tvrdit,že se popisovaná vlastnost projevuje na všech IX20. Věc je vážnější než se zdá,protože nejde jen o rázy a odskakování,ale zejména o to,že karoserie vozu bude z hlediska torzní tuhosti rychle stárnout a podle charakteru jízdy bude z auta velmi brzy hlučný vrak. To není doměnka,to je fakt a smutné je,že se pak řekne,no co,vždyť je to jen Hyundai.....Přitom tomu ani zdaleka tak nemusí být,na základě svých zkušeností a také pohledu pod jiné vozy se,kterými problém není jsem provedl jistou úpravu a auto je jak vyměněné. No a teď samozřejmě zkoumám zda by to někoho zajímalo a o adaptéry by byl zájem. Takže možná i busines :D Chci také připomenout,že řeči o elektronické stabilizaci jsou jen chabou berličkou pro ty,kteří nevědí,že s koly ve vzduchu žádný systém nic nezachrání. Podle mého je celá situace na svolávačku,ale výrobce dělá mrtvého brouka,tak si musíme pomoct sami. Doufám jen,že to do té doby někdo nezaplatí životem. Franta.
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

pepe pedro píše:Ja vážim120kg a zadná náprava mi neodskakuje :shock: ,že by to bolo tým :P ?Vy ste asi nejaký neduživí pindúri 8-[ Inak si to neviem vysvetlitAlebo Vám tak "velké" nerobí dobre :mrgreen:
:D Mám dva metry a 115 kilo,tím to tedy není.Nemusíte reagovat,je možné,že všechny IX20 nemají stejné tlumiče a závada se Vašeho vozu netýká. Mějte se,Franta
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

Každopádně souhlasím s Vildou a si bych nejdřív prubnul třeba jiný tlumiče, než něco bastlit na novým autě.[/quote]
Souhlasím s Vámi,to by ale měl udělat výrobce v rámci záruky. Když neuspějete,ozvěte se :D Franta
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

frantaservis píše:
DEE píše:Ahoj ve spolek. Mám najeto cca 15tis. km a za tu dobu mě podvozek překvapil asi 4x. Přitom jedenkrát to bylo opravdu až kritické. V malé rychlosti okolo 60km/h odskočila záď takovým způsobem, že jsem málem netrefil nájezd na most. Stejné místo jsem poté projížděl ještě 2x a pokaždé došlo k velmi citelnému odskoku s výraznou změnu směru jízdy! Drobné odskoky vůbec nepočítám, těch si člověk s ix20 užije požehnaně. Chování zadní nápravy je pro mě největší slabinou ix20.
Podvozek ix20 se chová nejlépe, když je plně zatížený.
Souhlasím,stejně jako někdo zde na Fóru uvedl,že Svět motorů nadržuje Škodovce,musím konstatovat,že V Německém Rüsselsheimu,kde byl podvozek H20IX "vyladěn odvedli Němci pěkný kousek práce. Bohužel však jen pro sebe a německé vozy. Nepříliš dobré koncernové tlumiče Hyundai/Kia jsou proti všem současným poznatkům uchyceny v takovém místě,kde nemohou svoji funkci uspokojivě plnit. Na svém voze jsem toto uchycení bez zásahu do konstrukce vozu a homologací změnil a výsledek je překvapivý. Hluky a odskakování jsou pryč,jízdní vlastnosti jsou skvělé! Zkrátka Němci to dobře věděli......... Franta
Do stejné situace kterou popisujete jsem se také několikrát dostal,to je také důvod toho,proč jsem zkusil tento nedostatek na základě svých zkušeností odstranit. Pokud se na ten most příště chcete bezpečně trefit napíši Vám o tom víc. frantaservis@gmail.com Franta.
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

Dneska si užívám pohodovou a hlavně bezpečnou jízdu na tlumičích Kayaba a další naši členové na komponentech od Monroe nebo Sachs .... mě vyšly na 8 000 kč a výměnu jsem si dělal sám ... takže úspora za práci.[/quote]
S tím Vildo samozřejmě souhlasím,charakteristika sériových tlumičů je nedobrá. Zde se k tomu však přidružila i chyba konstrukce. Tlumiče jsou na nápravě ucyceny příliš blízko otočného bodu uložení nápravy v karoserii a ne v blízkosti kola. Daný zdvih tlumičů je tak využitý sotva z jedné třetiny a v oblasti malých kmitů tlumič pracuje neustále v oblasti ve,které má každý tlumič určitou prodlevu.Tuto situaci je možné dobrými tlumiči zvládnout,ale to by musel být PAN tlumič a ne ten,který montuje výrobce. I v takovém případě však hraje negativní roli pružnost ramene mezi uchycením tlumiče a osou kola.Fyzika přece platí pro všechny a rušení,ať je jakéhokoliv charakteru je nejlépe zachytit hned u zdroje,kterým je v tomto případě osa kola. Tak jak je to na jiných vozech s dobrými vlastnostmi. Přemístěním uchycení tlumiče na nápravě blíže kolu se však problém zcela vyřešil i při použití původních "bezcharakterních" tlumičů. Měj se a díky,Franta
Uživatelský avatar
koudý
**
Příspěvky: 121
Registrován: 19 kvě 2011, 08:35

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od koudý »

Franto, jsi ochoten sem umístit pár fotek původního stavu a opraveného stavu? Nikdo ti nechce brat know-how, ale aby byla představa o situaci.
Hyundai ix20 1.4/66kW Classic (Crystal White), LPG BRC, disky 16" PROLINE B700, 6.5x16" (ET45) @ GoodYear 205/55 R16.
Uživatelský avatar
kaje
*
Příspěvky: 36
Registrován: 19 čer 2011, 21:27

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od kaje »

Zdravím,
zatím mě to potkalo jenom jednou. Měl jsem na závěsném zařízení namontovaný nosič a na něm dvě kola. Vjel jsem (vlítnul jako prase) na okresce do prudké zatáčky se zvlněným povrchem a bylo to tady. Docela ve mně hrklo, ale auto se poměrně rychle uklidnilo. Velkou měrou se na tom asi podílelo zatížení závěsu.
Znám perfektní místo na otestování. Zatáčka u krematoria v Pardubicích. Kočičí hlavy a krásné díry. Kdo to přežene…….
HYUNDAI ix20 1,6 Style Sienna Orange
frantaservis
**
Příspěvky: 168
Registrován: 15 říj 2011, 02:18

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od frantaservis »

koudý píše:Franto, jsi ochoten sem umístit pár fotek původního stavu a opraveného stavu? Nikdo ti nechce brat know-how, ale aby byla představa o situaci.
Ano,to bych samozřejmě mohl,jen mi prosím poraď jak se to zde dělá. Nějak jsem to nepochopil,jsem tu nový a občas se mi podaří poslat něco jinam a atp. Franta
Uživatelský avatar
koudý
**
Příspěvky: 121
Registrován: 19 kvě 2011, 08:35

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od koudý »

frantaservis píše:
koudý píše:Franto, jsi ochoten sem umístit pár fotek původního stavu a opraveného stavu? Nikdo ti nechce brat know-how, ale aby byla představa o situaci.
Ano,to bych samozřejmě mohl,jen mi prosím poraď jak se to zde dělá. Nějak jsem to nepochopil,jsem tu nový a občas se mi podaří poslat něco jinam a atp. Franta
tak Franta mi to poslal mailem, vystavím to tedy za něj.:

sériový stav:
http://www.ulozto.cz/10937687/pred-jpg

úprava:
http://www.ulozto.cz/10937688/po-uprave-jpg
Hyundai ix20 1.4/66kW Classic (Crystal White), LPG BRC, disky 16" PROLINE B700, 6.5x16" (ET45) @ GoodYear 205/55 R16.
Uživatelský avatar
koudý
**
Příspěvky: 121
Registrován: 19 kvě 2011, 08:35

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od koudý »

Osobně jsem původním stavem zděšen. Kdo má základní znalosti fyziky tak mu je jasné, že tímto uložením tlumiče je výrazně snížena jeho funkce, protože je mu vnucena kratší dráha.

Naopak Fratovo řešení musím pochválit.

Napadá mě, že se budeme možná ještě časem divit, když takto zjevnou věc jsou schopni vyrábět.

Není tu někdo právník, který by byl schopen toto řešení napadnou s hlediska bezpečnosti u výrobce?
Hyundai ix20 1.4/66kW Classic (Crystal White), LPG BRC, disky 16" PROLINE B700, 6.5x16" (ET45) @ GoodYear 205/55 R16.
miche
*
Příspěvky: 39
Registrován: 29 zář 2011, 08:05

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od miche »

Tak pánové, to je síla teda ... a jak to je u Vengy? Vždyť ta se dělá od roku 2009 a to by si snad někdo všiml ne? A já myslel, že přehřívající se plast středový konzole od trubek radiátoru bude největší průser a teď tu vidím toto .... Auto jsem vybíral podle vzhledu a praktičnosti a všichni mě jen utvrzovali, že jsou dneska ty auta stejný šmejdy, že je jedno co vemu, ale vidím že se dá šlápnout ještě víc vedle :(
Hyundai IX 20, Sienna Orange - 1.4/66kW Tricolor 2011
Uživatelský avatar
Chasnik
******
Příspěvky: 4140
Registrován: 08 srp 2011, 19:23
Bydliště: Litoměřicko

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od Chasnik »

A jak to mají ostatní auta v této třídě?
i30 combi PDe 1.5 DPi 110k
i30 kombi CRDi Weekend Design 109 k (17-20), Cee'd SW 1.6 GDI 135 k (15 -17 )
i30 cw 1.6 CVVT 126 k (11 - 15), C-MAX 1.6 TDCI 109k (06 - 11), Punto 1.2 16V 80k (02 - 06)
6 x Š 120/125 (95 - 02)
Uživatelský avatar
Vilda
******
Příspěvky: 3712
Registrován: 15 kvě 2008, 21:26
Bydliště: Praha 5

Re: Hyundai IX 20,odskakování a hluk zadní nápravy.

Příspěvek od Vilda »

No, chlapci nevim nevim, jestli je tohle řešení to pravý ořechový [-X to už je dost závažný zásah do konstrukce vozu a vůbec si nejsem jistý, jestli to nějaký zlepšení přinese :-k změnilo se těžiště uložení tlumiče a rameno je z pouhého plechu ... vůbec bych se nedivil, kdyby se zlomilo :? tohle už je velká partyzánština a myslím, že mnohem nebezpečnější, než odskakující náprava ....
Ssangyong Korando 1.5 GDI 2024

Fiat Tipo 1.4 T-Jet 2018 Red Amore - prodaný

Yamaha Midnight Star 1300 De luxe

New Accent 1.6i CVVT celadon blue - prodaný
Odpovědět

Zpět na „ix20“