Ruční brzda

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

HonzaE
*
Příspěvky: 83
Registrován: 23 říj 2007, 14:36

Ruční brzda

Příspěvek od HonzaE »

Ahoj, při montáži zimních gum jsem zjistil, že ruční brzda brzdí pouze levé kolo, pravé ani ťuk. Pedálem jsou brzděna obě zadní kola normálně. Díval jsem se na konce lanek ruční brzdy u brzdičů a ten pravý se nehýbe. Resp. lanko v bovdenu zarezlé není, to má tendenci k pohybu, ale to otočné rameno, co ční z brzdiče se nepohybuje. Znamená to nový brzdič, nebo se to dá opravit? V servisu stojí nový brzdič přes 7tisíc...
Díky za poznatky.
Reklama
 

Uživatelský avatar
Vita
******
Příspěvky: 2520
Registrován: 30 lis 2005, 08:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Vita »

To musis promazat a rozhybat ... to bude stacit .....
Coupe 2.0 r.v. 2005 GK - 105.1/6000
Lantra 1.6 r.v. 1992 16V G4CR DOHC 84/6200
HonzaE
*
Příspěvky: 83
Registrován: 23 říj 2007, 14:36

Re: Ruční brzda

Příspěvek od HonzaE »

Tak pokud by někoho z vás postihlo to samé, připravte se na nový brzdič v ceně cca 5,500kč. Opravit se to nedá.
Bruno
***
Příspěvky: 684
Registrován: 21 led 2006, 14:56
Bydliště: Šlapanice 664 51

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Bruno »

Mám pocit, že tě někdo natáhl. Myslím si, že by to mělo jít rozchodit pomocí WD atd., chce to ale trpělivost. Samozřejmě je pravdou, že normál. mechanik se s tím drbat nebude a hned bude měnit celý brzdič.
Lantra 1,6 16V G4GR r.v.96 zelená metal.
jokocece
*
Příspěvky: 16
Registrován: 03 zář 2008, 09:15
Bydliště: Slovensko

Re: Ruční brzda

Příspěvek od jokocece »

Zdravím, o ručnej brzde na elantre sa tu málo píše. Mám taký problém, že mi slabo brzdí ručná brzda. Vymenil som lanká, brzdové kotúče sú nové aj platničky. Brzdenie cez brzdový pedál je v poriadku. Už si neviem rady, a bez poriadnej ručnej sa nedá poriadne odstaviť auto. Jediná vec, čo už len môže byť je nejaká zrada dnu v strmeni, ale ešte som to nerozoberal. Tak vás chcem požiadať o radu alebo nejaké skúsenosti s rozoberaním strmeňa. Ďakujem.
jokocece
Uživatelský avatar
Roadtohill30
**
Příspěvky: 101
Registrován: 18 lis 2009, 00:45

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Roadtohill30 »

Zdravicko, tiez mi slabo brzdi rucna a stk za dverami, neda sa to nejako dotiahnut len?neviem mal stym tiez niekto problem?
Uživatelský avatar
zahyx
Moderátor
Příspěvky: 2129
Registrován: 12 črc 2005, 12:51
Bydliště: City Pce
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční brzda

Příspěvek od zahyx »

kotoucove zadni brzdy nebrzdi tolik jak bubnovy
Hyundai Sonata GLS 2,7 V6 127kW r.v.2003 LPG- sekvenční vstřikování
předchozí
Hyundai Elantra GLS 1,6DOHC 16V 79kW r.v.2002 LPG- sekvenční vstřikování konečně

věrný značce :hyu: :!:
Uživatelský avatar
Bofors
**
Příspěvky: 282
Registrován: 05 led 2010, 17:05
Bydliště: Ostravwa

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Bofors »

já měl s ručkou problém 2x a pokaždé to stačilo dát šikovnému mechanikovi na 2 dny do péče a je všecko v pořádku a jsou tam už 8 let a 120 000km původní kotouče i desky i čelisti. hlavně se ta ručka musí používat, klidně s ní občas zapumpovat jen tak, největší zlo je když se s ní dlouho nehne.
VW Golf VII 1,4 TSI
motozačátky: Hyu Elantra 1,6
jokocece
*
Příspěvky: 16
Registrován: 03 zář 2008, 09:15
Bydliště: Slovensko

Re: Ruční brzda

Příspěvek od jokocece »

Zdravím, šikovný mechanik to síce urobí, otázka je čo všetko robí a koľko to stojí. Myslím, že sa asi pustím do rozobratia strmeňa a uvidím čo tam nájdem. Možno to stačí vyčistiť.
jokocece
Uživatelský avatar
misram
*
Příspěvky: 19
Registrován: 06 dub 2010, 11:33
Bydliště: Nove Zamky / Komarno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční brzda

Příspěvek od misram »

tiez som mal podobny problem s rucnou a aj s brzdicom, nevracal sa naspat a stal emi to brzdilo, mohol som na kolese kavu varit.
jeden sikovny mechanik "opravar" mi rozobral cely brzdic / valec, po tom ako mi asi styria mechanici "vymienači" pocedali ze sa to neda, nasiel tam vodu vo vnutri. je tam dvojity mechanizumus - jedna skrutka vytlaca valec cez noznu, normalnu brzdu, v nom je este jeden zavitovy mechanizmus, ten vytlaca rucna brzda.
urcite by som to najskor nejak vycistil, rozhybal (existuje napr "cistic brz" alebo klasicka brzdova kvapalina co vyžerie vsetko) a potom premazal WD alebo silikonovy olej a podobne...
mozno keby si skusil natiahnut lanka rucnej brzdy - v stredovom paneli za prevodovou pakou je je lanko rucnej brzdy, tam sa rozdeluje na kazde koleso zvlast, pomocou skrutiek to je mozno ciastocke napnut, teba davat pozor aby nenaplo moc, lebo budu brzdy stale brzdit.
Elantra XD 1,6, 2002, 79kW
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Ruční brzda

Příspěvek od mirpie »

no pokud to má zatuhlý ve vlastní brzdě tak lana bych rozhodně více nešponoval, o to dřív mu prasknou. Já řešil to samé, nevim jaké zadní brzdy mají elantry, na Coupé mám vzadu kotouče (bez bubnú v náboji, tedy třmen jak pro provozní tak parkovací brzdu) a zadek mi absolutně nebrzdil - totálně zarezlé čepy plovoucí části a přirezlé pístky. Koupil jsem dvě sady nových gumiček, třmeny vyndal z auta, rozebral, vyčistil, vyměnil gumičky, vložil zpět pístek a složil. Horší bylo pohnout s těmi čepy, hodina mlácení kladivem s použitím francouzáku nakonec zabralo. Vytáhl jsem to, obrousil, vyměnil manžety, namazal, složil, odvzdušnil a už to zase brzdí. Zatuhlo mi to přes zimu, to jsem na ručku nesáhl...
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
ZOLY
Příspěvky: 4
Registrován: 01 zář 2009, 22:12

Re: Ruční brzda

Příspěvek od ZOLY »

Tak teď jsem to dělal. Lepší je brzdič vyndat a ramínko rozhýbat pomocí WD spreje..pozor!! pak to promažte vazelínou(védečko je moc suchý) ve spreji a čas od času si pod svého miláčka vlezte a opět přestříkejte vazelínou :hyu:
Bruno
***
Příspěvky: 684
Registrován: 21 led 2006, 14:56
Bydliště: Šlapanice 664 51

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Bruno »

Ještě jedna zkušenost. Dost lidí si myslí, že ruční brzda má brzdit na třetím, až čtvrtém zoubku.To platilo u starých aut. Ty novější mají takový mechanismus / takového cvrka/ a potřebuje to určitou dráhu aby to zabralo. Takže mně to mechanik ukázal a povolil lanka ruční brzdy / pod pákou ruční brzdy/ tak, že brzda zabírá až nahoře a dobře. Zkuste se vyvarovat té vžité chyby a ruční brzdu povolte tak, aby ten cvrk mohl fungovat. Ta páčka za brzdičem /třmenem/co je v ní uchycené lanko musí mít možnost vrátit se až úplně na doraz!
Lantra 1,6 16V G4GR r.v.96 zelená metal.
Uživatelský avatar
mirpie
******
Příspěvky: 4138
Registrován: 29 zář 2007, 21:41
Bydliště: Brno, Nové Město na Moravě

Re: Ruční brzda

Příspěvek od mirpie »

ZOLY píše:Tak teď jsem to dělal. Lepší je brzdič vyndat a ramínko rozhýbat pomocí WD spreje..pozor!! pak to promažte vazelínou(védečko je moc suchý) ve spreji a čas od času si pod svého miláčka vlezte a opět přestříkejte vazelínou :hyu:
to je jen polovina úspěchu, je potřeba zkontrolovat, jestli ti jezdí ty vodící čepy. Většinou za tu rez můžou prasklé manžety
Opel Omega 2.2 16V Caravan, 2001 Elegance
ex: Hyundai Coupe 2.0, 1997
Červený
Příspěvky: 2
Registrován: 24 kvě 2010, 11:04

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Červený »

i já mám problém s ruční brzdou.Já to zatáhnu ,ale opravdu na doraz,ale manželka je invalida a tu sílu nemá. zkusím dotáhnout to lanko,naposledy jsem něco takového dělal na Š 120 tak uvidím zatím se mějte

Tak jsem to dotáhl.je to opravdu stejné jak naté 120,zabírá dřív,ale aby mě to udrželo na kopci tak se musí opravdu hodně zatáhnout.Nebo už je to věkem?
Odpovědět

Zpět na „ELANTRA“