ODLUPOVANIE LAKU

Laku, koroze, výměna dílů karoserie.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
mbenus
Příspěvky: 7
Registrován: 20 črc 2010, 13:09

ODLUPOVANIE LAKU

Příspěvek od mbenus »

Zdravím. Potreboval by som od niekoho radu. Pri klasickom mytí auta i30 ( je to jeden z prvých Nošovických modelov ,, Made in CZ" modrá metalíza, kód farby 2X) som zitil, že sa na rôznych častiach karosérie odlupáva lak aj s farbou. Mám najazdené cca 37000 km a auto mám rok a pol. Vyskytujú sa hlavne na streche, pravých predných a pravých zadných dverách, dverách od kufru, predná kapota. Na týchto miestach vznikli šedé miesta bez farby a laku. Bol som to reklamovať v autorizovanom servise Auto Balvin Brno, tí to nafotili, spísali a zaslali na posúdenie do Prahy. Mali sa mi už vyjadriť minulý týždeň a stále nič. Predpokladám, a bolo mi to potvrdené aj technikmi, že sa jedná o výrobnú chybu tzn., že by mala byť reklamácia uznaná. V prípade, že bude uznaná, mám možnosť požadovať náhradné vozidlo, vzhľadom k tomu, že oprava by trvala cca 14 dní? Ak máte niekto podobnú skúsenosť napíšte prosím. Dík.
Reklama
 

ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: ODLUPOVANIE LAKU

Příspěvek od ajrton »

to by aj mna zaujimalo ... mam i30cw pol roka a dnes som objavil na dverach od kufra (pod EVC) odlupnuty lak aj s kuskom farby velkosti cca 7x7mm ... plus na zadnych dverach asi 5cm pod oknom je asi 5x5mm puknuty lak, len cakam kedy odpadne

co s tym ? vsak to nemoze byt v dosledku mechanickeho podskodenia, neviem si predstavit ako by k nemu mohlo na takom mieste dôjst ... je to na reklamaciu ?
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
gongo
*
Příspěvky: 19
Registrován: 17 kvě 2010, 19:10

Re: ODLUPOVANIE LAKU

Příspěvek od gongo »

podobnú skúsenosť s lakom mám aj ja po roku /ale mne sa pod lakom na zadných dverách tvorili pľuzgiere/. U predajcu, kde som auto kupoval boli dvere nafotené a fotky a zaslané do Topoľčian, kde to malo byť posúdené ,,hlavným technikom". Po mesiaci a urgenciách mi príjmací technik stroho zavolal, že ,,hlavný technik reklamáciu neuznáva, pretože z fotiek nie je jasné, že čo sa s tým lakom stalo a doporučil mi, aby som čakal až to ,,vykvitne ešte viac" a bude jasné aj na fotke, že čo tu je. Tak som sa zobral a išiel priamo k ,,hlavnému technikovi" a žiadal som aj doklad o obhliadke vozidla s popisom vady a hlavne dátum, lebo celý proces posudzovania vady išiel od znova a to je znova mesiac. Na koniec presne po 30-tich dňoch bola reklamácia uznaná a dohodli sme sa na dátume, kedy auto doveziem a za 2 dni si preň môžem prísť. Z 2-och dní boli 4 a okrem toho mi polámali nápisy a celé to bolo strašne odfláknuté, takže sme sa znova dohodli, že auto zasa priveziem a znova sa budú dvere lakovať, na otázku, že či mám nárok na náhradné vozidlo, mi bolo povedané, že v ich predajni nemajú žiadne vozidlo na takéto účely a schváliť by to musela Bratislava a ešte sa nestalo, aby v takomto prípade niekomu dali vozidlo. Ani druhý krát prelakované dvere nestáli za nič, pretože za týždeň, sa mi začala farba šúpať okolo plastu na osvetlení EČ, takže keďže som už mal zápis v servisnej knižke o prelakovaní zadných dverí, zobral som auto kamarátovi, ktorý strieka autá, dal som mu 150€ a za dva dni som mal auto doma. Farba od mája drží a celkovo som spokojný.Proti autu /mám MATRIX/ nemám žiadne výhrady, ale ten servis, teda u nás nestojí za nič... no nejak som sa rozpísal, ale to je moja skúsenosť s reklamovaním vady :roll:
MATRIX 1.5 CRDi VGT
mbenus
Příspěvky: 7
Registrován: 20 črc 2010, 13:09

Re: ODLUPOVANIE LAKU

Příspěvek od mbenus »

Zdravím,
takže závadu som reklamoval a diely, kde sa vyskytlo odlupovanie boli prestriekané v rámci záruky. Bolo to sice za špecifických podmienok, ale všetko dobre dopadlo v môj prospech. Dnes som dával auto na 3. garančku a s technikom sme bohužiaľ našli na dverách kufru dva malé pľuzgieriky takže ma opäť čaká prestriekanie. Mal som asi šťastie na ,,dobrý" kus.
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: ODLUPOVANIE LAKU

Příspěvek od ajrton »

mbenus píše:Zdravím,
takže závadu som reklamoval a diely, kde sa vyskytlo odlupovanie boli prestriekané v rámci záruky. Bolo to sice za špecifických podmienok, ....
ake to boli tie specificke podmienky ?
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
Uživatelský avatar
Espero
******
Příspěvky: 2775
Registrován: 02 srp 2007, 10:01
Bydliště: Tetín-Beroun
Kontaktovat uživatele:

Re: ODLUPOVANIE LAKU

Příspěvek od Espero »

Podobné problémy jsem řešil s jinou značkou vozu (Daewoo) před asi 14 lety. Koupil jsem auto a vyrazil na cestu do Španělska, když mělo na tachometru asi 700 km. Celou cestu tam (cca 2 300 km) pršelo. Když jsem auto umyl, tak jsem zjistil, že se odlupuje barva z předního čela, přední kapoty, předních blatníků, a trochu i na střeše. Reklamoval jsem u tehdejšího dovozce (Avia Praha - Ing. Jedlička, který tam tehdy reklamační odd. vedl). Neuspěl jsem, jejich technik pohladil lak rukou a řekl, že je to násilné poškození od odletujících kamínků (těch míst, kde se barva odlupovala byly stovky možná i více než tisíc). Tak jsem si najal soudního znalce, který lak podrobil zkoumání a zjistil, že na asi 60 % vozu má lak tlouštku o cca 40- 60% slabší, než by podle norem měl mít, lišilo se to díl od dílu. Pouze zadní kapota a oboje zadní dveře byly v normě. Dále zjistil, že špatně drží clear coat (barva) na base coatu (základové vrestvě), což způsobovalo to odlupování a že asi při lakování došlo nějak k zamaštění povrchu auta. Tak jsem jel na reklamaci znova, tentokrát se už necukali a uznali to, jenže odmítli vůz vyměnit a řešili to přestříkáním všech dílů, které lakařsky nebyly v normě. No a také zaplatili náklady na ten znalecký posudek. Nakonec mi řekli, že ten posudek poslali v anglickém překladu až do Koreje, a že tam kvůli tomu upravovali postupy lakování. Pojetí reklamace bylo velkolepé - před barák mi přijel náklaďák s přívěsem jako od odtahovky, auto někam odvezl a po nalakování zas přivezl. Výsledkem bylo to, že jsem měl nové auto s cca 5 tisíci km na tachometru po asi 6 týdnech provozu, které bylo přestříkané všude, kromě zadní kapoty a obou zadních dveří. I když to udělali dobře, stejně jsem už to auto rád neměl a když mělo najeto kolem 45 tisíc, šlo z domu. Jinak bylo bezporuchové.
Takže pokud budou mít v Tvém případě nechuť reklamovat, zkus to přes toho znalce. Pro tento obor jich je ale málo.
od 29.3.2018 Peugeot Boxer 3000 Blue HDi L2H1,barva červená Tiziano,obytný vůz s ložnicí 1,87x3,12 m.
od. 19.4.2017 Renault R 11,1,7i z 04/1985,barva červená (atestovaný veterán)
od 17.12.2021 Renault Fluence 1,6 16V z 08/2010, barva béžová metalíza
Odpovědět

Zpět na „i30 Karosérie“