Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Moderátoři: Lukino, Moderátoři

Uživatelský avatar
Brouk
*
Příspěvky: 50
Registrován: 07 úno 2006, 15:09

Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od Brouk »

Zdravím, neznáte někdo prosím přesný postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonátě 3,3 V6? Jde mi hlavně o to, kolik oleje se vypustí. Někde jsem se dočetl, že se vypusti jen půlka oleje, celý se prý nedá. Mám sice Grandeura, ale je to stejný motor. Nepředpokládám, že by se našel někdo v sekci Grandeur, kdo to bude vědět. Děkuji
Hyundai Getz 1.3 2003
Hyundai Grandeur 3.3 V6 2010
Hyundai i30 1.6 CVVT 2010
Hyundai Genesis BH 4.6 V8 2009
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 2016
Reklama
 

Uživatelský avatar
hyundai_driver
*
Příspěvky: 34
Registrován: 14 lis 2009, 14:38
Bydliště: Střední čechy

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od hyundai_driver »

Údržbu a pravidelné prohlídky nechávám na značkovém servisu. Podle manuálu mám v převodovce 10,9 l kapaliny. Na účtu za servisní prohlídku v 90 000 (podle plánu údržby výměna) je 5 litrů kapaliny ATM-ATF SP-III. Lepší informace nemám.
i40 2014 1.7 CRDI
Hyundai Matrix 1.6i 2008 - manželka

dříve:
Hyundai Sonata NF 2005 3.3i V6
Hyundai Sonata EF 2003 2.0i GLS
Daewoo Lanos 1998 1.6
Toyota Corola 1998
Toyota Carina 1996 1.6
Uživatelský avatar
RobSon
*
Příspěvky: 59
Registrován: 28 úno 2010, 08:45
Bydliště: Strakonice

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od RobSon »

Drtivá většina servisů a servismenů neumí vyměnit všechen olej v automatické převodovce. Vždy se vymění cca půl náplně. Mám známého, který spravuje Volva a všichni uživatelé říkali, že se olej všechen nedá vyměnit. Na vlastní oči jsem viděl, že za cca 2 hodiny vyměnil celou náplň v automatické převodovce ve Volvu V70. Má na to nějaký fígl. Ale bylo to poměrně pracné. Takže možná běžný servisy se s tím nechtějí zabývat a tam vymění jenom půl náplně. Proto je lepší olej v automatu měnit radši dříve než říká servis a člověk má klid. Hlavně při jízdách po městě je automat hodně namáhaný. HLAVNĚ SE NIKDO NENECHTE ZMANIPULOVAT, ŽE OLEJ V AUTOMATICKÉ PŘEVODOVCE JE DOŽIVOTNÍ NÁPLŇ. Ano je doživotní a to do konce života převodovky. V mém okolí umřelo několik automatických převodovek a to jenom z toho důvodu, že majitelé neměnili olej. Osobně bych olej měnil každých 50.000 km (stejně se vymění jenom polovina náplně) a mám klid.
Hyundai Sonata 2.4 Dynamic, 2008, manuál, fialová perleť
Uživatelský avatar
Brouk
*
Příspěvky: 50
Registrován: 07 úno 2006, 15:09

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od Brouk »

Našel jsem video na youtube a podle toho to udělám. Borec tam vysvětluje vše.

Co se týče autorizovaných servisů, tam jsem ztratil jakékoli iluze o tom, že to provedou správně nebo že to provedou vůbec. Stačí si obvolat autorizované servisy v Praze a podle totálně zaskočených reakcí a odpovědí typu "to jsme nikdy nedělali" si člověk udělá obrázek sám. Dokládá to i odpověď hyundai-drivera (nic ve zlém, ty za to nemůžeš) - výměna 5l kapaliny. Dík, nechci.

http://www.youtube.com/watch?v=MsdPAadc9fY&NR=1
Hyundai Getz 1.3 2003
Hyundai Grandeur 3.3 V6 2010
Hyundai i30 1.6 CVVT 2010
Hyundai Genesis BH 4.6 V8 2009
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 2016
Uživatelský avatar
RobSon
*
Příspěvky: 59
Registrován: 28 úno 2010, 08:45
Bydliště: Strakonice

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od RobSon »

Tak takhle se to nějak dělalo i na tom Volvu. Jenom pozor na to, že každá převodovka má trochu odlišnou konstrukci. Určitě vím, že když měnil olej, tak nastartoval motor a na voliči převodovky nechal P. Pak opět dolil trochu nového oleje, nastartoval motor a dal volič do N, pak do D, R atd. Prostě vystřídal všechny polohy voliče na převodovce a občas dolil nový olej do převodovky. Tímto systémem vyměnil všechen olej v převodovce. je to sice trochu náročnější na množství oleje, protože musel mít asi o 2 l oleje navíc než patří do převodovky ale byla to jistota. Ale opravdu si nejsem jistý, aby se ten návod na Youtube dal použít na všechny automatické převodovky. Ale velmi podobně to ten kamarád měnil.
Nejhorší je, že takovéto postupy neví mechanici v autorizovaných servisech, z toho je mi na zvracení. Tak výměně zdar.
Hyundai Sonata 2.4 Dynamic, 2008, manuál, fialová perleť
Uživatelský avatar
Dr Meduza
****
Příspěvky: 1105
Registrován: 14 kvě 2008, 08:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od Dr Meduza »

Muj nazor je ze u tohodle by se clovek mel drzet postupu jak je popsanej v manualu od vyrobce a zadny slozity cachry s tim nedelat
Staci dodrzovat intervaly (i s tim jejich skracenim pri mestskym provozu jak je popsano) a prevodovka vydrzi statisice kilometru

Me automat po 200tis km a 15 letech radi porad jako novej a nikdo s tim krome predepsanyho postupu nikdy nic nedelal, kdovi jak ty vymeny probihaly, protoze treba voda vypada ze je v motoru este od vyroby :roll:
Coupe 2.0 LPG rv 96 barva Fialova -> rosekano -> uz je zase skoro opraveno
Opel Omega B 2.0 Combi LPG - luxusni kara, ma sedacky Recaro :D
Uživatelský avatar
maxiss
*
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2009, 23:40

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od maxiss »

čus.Automat - jek jsem se dočetl na netu - je neuvěřitelně komplikovaný a citlivý mechanismus.V žádném případě se nemá měnit celý olej v něm.ale jen asi půlka jak tu píší ostatní. Nehledě na tom,že je nutností používat pořádný olej a do oleje se ti nesmí dostat sebemenší nečistota.Když zapátráš na netu a do vyhledávače si zadáš třeba automatická převodovka - princip tak se vše dočteš.Měj se
Uživatelský avatar
roberto
*
Příspěvky: 14
Registrován: 20 zář 2010, 08:14

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od roberto »

to brouk
davaj pozor hlavne na specifikaciu oleja, pisem o tom tu https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.php?f=11&t=19281 aj tu http://www.kia-club.org/viewtopic.php?f ... ead#unread
mozno ti pomoze navod na vymenu oleja tu http://www.kiatechinfo.com/ (funguje iba cez IE a treba sa zaregistrovat)
KIA Magentis 2,7 V6 2007 (2010 -...)
Uživatelský avatar
Bolo
*****
Příspěvky: 1598
Registrován: 29 pro 2007, 12:39
Bydliště: Čínský Těšín

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od Bolo »

A není tam ještě nějakej filtr u aut. převodovky?
Bylo: Hyundai Coupé 1.6 1997
Hyundai Trajet 2.0 CRDI 2005
Hyundai Lantra 1.6 J2 kombi
Uživatelský avatar
miooo
Moderátor
Příspěvky: 908
Registrován: 24 zář 2009, 12:27
Bydliště: Malá Hradná SK-taká malá dedinka pri BN

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od miooo »

je tam aj filter...
a da sa tusim vymenit len tak ze musi prevodovka dole... :(
SANTA FE 2,7 V6 rv.2001+LPG GASTECH 600S
Uživatelský avatar
Brouk
*
Příspěvky: 50
Registrován: 07 úno 2006, 15:09

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od Brouk »

to roberto: Dik za postrehy a upozorneni. Olej jsem jeste nevymenil, chystam se na to zitra. Jiz cca 2 mesice studuju a ctu po forech, co a jak, abych to nezkazil.

Precetl jsem si tvoje diskuse cos zalozil (linky). Co se tyce oleje, koupil jsem Valvoline Atf Maxlife. Sehnat olej s SPIII je v techto koncinach tezke. Castrol na svych strankach nabizi Transmax Z, ten je ale drahy a moc obchodu ho tady nenabizi.

Obvolal jsem vsechny Hyundai servisy v Praze a nekde mi rekli, ze tam davaji Castrol TQ DIII. Na oleji neni explicitne napsano SPIII, ale mozna tu normu splnuje. Podobne to muze byt s DexronemIII, na svem aute to ale testovat nebudu :mrgreen: [-X

Duvod, proc delam vymenu atf kapaliny sam je ten, ze absolutne nemam duveru ve znackove servisy. Neverim, ze to provedou/provedou spravne, viz. zacatek vlakna.

Vymenu oleje chci zdokumentovat. Kdyz bude uspesna, podelim se o zkusenosti s lidmi, hodim sem fotky.
Hyundai Getz 1.3 2003
Hyundai Grandeur 3.3 V6 2010
Hyundai i30 1.6 CVVT 2010
Hyundai Genesis BH 4.6 V8 2009
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 2016
Uživatelský avatar
miooo
Moderátor
Příspěvky: 908
Registrován: 24 zář 2009, 12:27
Bydliště: Malá Hradná SK-taká malá dedinka pri BN

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od miooo »

tak prajem uspesnu vymenu.... =D>
a tesim sa na tvoje zdokumentovanie...
SANTA FE 2,7 V6 rv.2001+LPG GASTECH 600S
Uživatelský avatar
roberto
*
Příspěvky: 14
Registrován: 20 zář 2010, 08:14

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od roberto »

to brouk,
ten Valvoline je v pohode..
napis sem aj typ /alebo oznacenie/ prevodovky, mozno mame viaceri taku istu...
KIA Magentis 2,7 V6 2007 (2010 -...)
Uživatelský avatar
Brouk
*
Příspěvky: 50
Registrován: 07 úno 2006, 15:09

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od Brouk »

Po týdnech studia a psychické přípravy nastal den, kdy jsem se odhodlal přistoupit ke komplet výměně ATF kapaliny.

Výměna skončila dřív, než začala. Odšrouboval jsem spodní kryt a zjistil jsem, že olejová vana je umístěna vertikálně narozdíl od většiny aut, které ji mají ze spodu (zkušenost z youtube). S tím jsem teda opravdu nepočítal. Měl jsem samozřejmě v plánu vyměnit i olejový filtr umístěn uvnitř vany. Sejmutí vany se ukázalo jako dost problematické, je tam totiž pekelně málo místa na povolení šroubů. Myslím, že na to tady upozornil miooo, že je nutné vyndat převodovku ven. Apropos, miooo, víš to jistě, máš osobní zkušenost? Napiš, please.

Můj další postup bude, že zavolám kamaráda, který má letité zkušenosti a nechám si poradit. Nějaké místo tam je, z hora se asi bude muset vyndat baterka a sání a možná něco dalšího. Bude to sice na delší dobu, ale možná to půjde.

O dalším dění vás budu informovat.

Přikládám fotku vany. Snímek je pořízen z dola v leže po směru jízdy (nahoře je předek auta).
Přílohy
DSC01008small.JPG
DSC01008small.JPG (65.98 KiB) Zobrazeno 8298 x
Hyundai Getz 1.3 2003
Hyundai Grandeur 3.3 V6 2010
Hyundai i30 1.6 CVVT 2010
Hyundai Genesis BH 4.6 V8 2009
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 2016
Uživatelský avatar
Dr Meduza
****
Příspěvky: 1105
Registrován: 14 kvě 2008, 08:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Postup výměny oleje v autom. převodovce v Sonate 3,3 V6

Příspěvek od Dr Meduza »

vsak podle fotky to nevypada ze by neco melo branit jejimu sundani ne ?
kdyz se sundaj ty srouby co ji drzi (vanu)
Coupe 2.0 LPG rv 96 barva Fialova -> rosekano -> uz je zase skoro opraveno
Opel Omega B 2.0 Combi LPG - luxusni kara, ma sedacky Recaro :D
Odpovědět

Zpět na „SONATA“