Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

boubik
Příspěvky: 4
Registrován: 06 úno 2011, 18:37

Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od boubik »

Elantru máme doma asi 3/4 roku, předtím jsme žádnou japončinu nebo korejce neměli, koupenou od prvního majitele, najeto 97.000km, garážovaná, verze bez palubního počítače. Je to limuzína 1.6i benzín, r.v. 2000, typ Xd.

Po koupi jsme vyměnili olej a filtry, udělali přední brzdy vč. kotoučů a přeleštili "slepé" plasty předních světel, jinak jezdilo auto do autorizovaného servisu takže nebyla nutnost ničeho jiného. V sobotu ráno nás ale vypekla.

Ráno nechytla (ne kvůli zimě - bylo teplo). Motor točil jako obvykle ale start nikde. Na svět přišly různé teorie:
1) palivové čerpadlo (po zapnutí ACC ale vrčí - tam problém není)
2) imobilizér (odpojení baterky a zkouška s druhým klíčem to nevyřešily)
3) elektrika (snímač otáček, relé, apod. - prohlédnutí kontaktů neukázalo korozi, na proměřování nebyl čas)

Druhý den:
1) Opět zkouška čerpadla - ejhle po zapnutí ACC čerpadlo nevrní, ani jednou. Koupili jsme startovací sprej a stříkli ho do sání, při půlce plynu jsem nastartoval a motor naskočil, přestali jsme stříkat sprej a motor už běžel dál. Pak několik startů všechno v pohodě, vč. testovací jízdy. Teď se jeví jako by problém nikdy nebyl.

Závěr: Zaseklé palivové čerpadlo v nádrži (nebo možná nečistota?).

Co dál: Vyměním preventivně palivový filtr a vytáhneme a zkoukneme čerpadlo.

Co si o tom myslíte vy? Díky za názory.
Reklama
 

Uživatelský avatar
myšák 80
***
Příspěvky: 622
Registrován: 29 kvě 2008, 10:39
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od myšák 80 »

co check? svítí?
Hyundai i30 1,6GDI r.v. 2013
Hyundai Grandeur 3.3 V6 r.v.2007 LPG
Hyundai Sonata NF 2.4i r.v. 2005 LPG prodáno
Hyundai Sonata EF 2.0i r.v. 2003 LPG RIP
Hyundai Accent 1.5 LC 4dv. r.v. 2001 - výměna za skútr :-D RIP
8832
*
Příspěvky: 51
Registrován: 18 črc 2010, 15:40
Bydliště: Bratislava

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od 8832 »

niektore modely Hyundai netocia cerpadlo po otocení klúča ale až pri startovaní. nuz ale ked si pisal ze raz vrnelo tak neviem... Tie cidla otacek na kluke sa merat daju ale chcelo by to osciloskop alebo logicku sondu...
Hyundai Sonata r.v. 2006 2,4 G4KC.
Spomínam na:
Peugeot 406 r.v. 1996 2,0i 16V
Citroen Xantia r.v. 1994 2,0i
Škoda Felicia r.v. 1998 1,3 MPi
Škoda Favorit 135L r.v. 1991 1,3B
Citroen BX r.v. 1985 1,4B
Chrysler 180GC r.v. 1976 1,8B
boubik
Příspěvky: 4
Registrován: 06 úno 2011, 18:37

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od boubik »

Ahoj,

Pro myšák 80: CHECK ENGINE klasicky svítí při klíčku na ACC/ON, po nastartování zhasne, tedy v pořádku.

Pro 8832: Náš model po otočení klíče vždy načerpá (tedy podle tlaku v soustavě). Možnosti měření mám - pokud nebude nutné jinak - jenom v domácích podmínkách multimetrem.

A co vy ostatní, přidáte se k naší diskusi? Zajímaly by mě další názory
Uživatelský avatar
Donald
**
Příspěvky: 431
Registrován: 06 bře 2006, 09:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od Donald »

Občas se mi objevil podobný problém - motor točil, nenaskočil. Byl to immobilizér. Je třeba sledovat žlutou kontrolku - auto s klíčkem. Pokud se nerozsvítí, nemá smysl točit. Vyřešil jsem to úderem pěstí do spínací skříňky, od té doby je pokoj.
Mám dotaz - taky mi slepnou světla. Čím jste to rozleštili? Zkoušel jsem leccos, nic nepomohlo. Dík za radu!
Ford Mondeo TDCi 96 kW, Euro 4
Elantra, model 2004, CRDi (zůstala v rodině)
Dříve: Accent, model 2003, CRDi (zůstal v rodině)
Uživatelský avatar
milan2689
*
Příspěvky: 19
Registrován: 13 kvě 2010, 21:34
Bydliště: Čaňa,Slobody 43,okr. Košice

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od milan2689 »

Mal som rovnaký problem. Vymenil som snímač otáčok a od tej doby šlape ako hodinky :)
Hyundai Elantra 1.6 79kw ,2001
8832
*
Příspěvky: 51
Registrován: 18 črc 2010, 15:40
Bydliště: Bratislava

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od 8832 »

Klasickym multimetrom asi tažko. Ak mas cidla typu Hall, tak mas 3 draty a to napajanie cidla 12V, kostru a signálový výstup kde sa strieda logická 0 (kostra) s logickou 1 (+5V) v rytme otáčania kluky/vacky. Ak sa tento výstup nemení počas startovania (ostáva stále v polohe log1 alebo stale v polohe log0), tak je problém v meranom cidle (v tvojom prípade sa motor točí takze aj kluka a vacka predpokladám).
Takže potrebujes logickú sondu alebo meltimeter s funkciou log. sondy napr. UT-70A Gm elektronik v núdzi postačí ručičkový voltmeter. Digitalne multimetre niesu vhodné pre pomalú odozvu.

-Pre niekoho menej znalého: uz sa stalo že motor nechytal lebo bol roztrhnuty rozvodak a nestretnute ventily s piestami a teda sa netocila vacka.

Ale pokracujem, niektore motory pouzivaju kombinacie cidiel Hall a induktívnych cidiel.
Induktívne cidlo je len cievka s trvalým magnetom, na ktorej vinutí sa indukuje napatie pri zmene vzdialenosti zubov od cidla (napr. na zotrvačníku).
Toto cidlo ma teda 2 vývody a po rozpojení konektoru sa dá odmerať odpor cievky ohmetrom.
Ale istejšie je sa pripojiť počas startovania osciloskopom paraleln na vývody cidla.
Priebeh napatia tohoto cidla je nieco medzi pílkou a sínusom a zvyčajne na hornej úvrati 1. valca býva na zotrvačníku jeden zub vynechaný...
Hyundai Sonata r.v. 2006 2,4 G4KC.
Spomínam na:
Peugeot 406 r.v. 1996 2,0i 16V
Citroen Xantia r.v. 1994 2,0i
Škoda Felicia r.v. 1998 1,3 MPi
Škoda Favorit 135L r.v. 1991 1,3B
Citroen BX r.v. 1985 1,4B
Chrysler 180GC r.v. 1976 1,8B
Uživatelský avatar
Roadtohill30
**
Příspěvky: 101
Registrován: 18 lis 2009, 00:45

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od Roadtohill30 »

Donald píše:Občas se mi objevil podobný problém - motor točil, nenaskočil. Byl to immobilizér. Je třeba sledovat žlutou kontrolku - auto s klíčkem. Pokud se nerozsvítí, nemá smysl točit. Vyřešil jsem to úderem pěstí do spínací skříňky, od té doby je pokoj.
Mám dotaz - taky mi slepnou světla. Čím jste to rozleštili? Zkoušel jsem leccos, nic nepomohlo. Dík za radu!


https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... 4&start=15
Uživatelský avatar
Donald
**
Příspěvky: 431
Registrován: 06 bře 2006, 09:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od Donald »

Displex jsem zkusil a výsledek nula. Mapy nezmizely. Má někdo jiný návrh?
Ford Mondeo TDCi 96 kW, Euro 4
Elantra, model 2004, CRDi (zůstala v rodině)
Dříve: Accent, model 2003, CRDi (zůstal v rodině)
Uživatelský avatar
tatulda
**
Příspěvky: 357
Registrován: 22 úno 2008, 22:13
Bydliště: Bystřice n.Pernšt.
Kontaktovat uživatele:

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od tatulda »

Jestliže je už popraskaný lak na světlech tak už jen brousit a potom rozleštit
H.Elantra 2,0i/104kW/02,dříve Lantra 1,6 a Pony 1,5
Lubo7796
*
Příspěvky: 20
Registrován: 22 kvě 2010, 21:53

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od Lubo7796 »

8832 píše:niektore modely Hyundai netocia cerpadlo po otocení klúča ale až pri startovaní. nuz ale ked si pisal ze raz vrnelo tak neviem... Tie cidla otacek na kluke sa merat daju ale chcelo by to osciloskop alebo logicku sondu...

Tiez mam problem so startovanim. Starter toci, ale nenaskoci. Myslim, ze je to imobilizer. Nikedy vytiahned kluc zo zapalovania a potom skusim znova a naskoci :)), ale stalo sa mi, ze mi nenaskocilo a musel som ist peso :(. ked som bol v servise, tak 8 krat predo mnou pekne nastartovalo...
Cerpadlo mi toci vacsinou hned po otoceni kluca, avsak niekedy nie a nastartujem aj bez toho. Asi je to tym, ze je v systeme dost paliva.
Kazdopadne ma to hneva, ze niekedy nastartujem na prvy krat za 1,5 sekundy a niekedy tocim 6 krat po 5 sekund a v tom lepsom pripade naskoci.
Inak mam najazdene 166000km a robi to asi od 120000km
i30 1,4 80kW r.v. 2011 Spring edition + Smart pack
Elantra 1,6L 79kW r.v.2001
Uživatelský avatar
Donald
**
Příspěvky: 431
Registrován: 06 bře 2006, 09:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od Donald »

Taťuldo, čím nejlépe brousit, aby to člověk nedojebal? Asi to bude skutečně popraskaný lak, ale takové velmi jemné prasklinky, jakoby pavučinka. Fakt jsem na to vzal i vrtačku, leštil s tekutým pískem, displex apod. Výsledek pořád stejný. Zatím trochu pomohla výměna H7 s vyšší svítivostí.
Ford Mondeo TDCi 96 kW, Euro 4
Elantra, model 2004, CRDi (zůstala v rodině)
Dříve: Accent, model 2003, CRDi (zůstal v rodině)
8832
*
Příspěvky: 51
Registrován: 18 črc 2010, 15:40
Bydliště: Bratislava

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od 8832 »

A co kontrolka imo? svieti pocas startovania?
Lubo7796 píše:
8832 píše:niektore modely Hyundai netocia cerpadlo po otocení klúča ale až pri startovaní. nuz ale ked si pisal ze raz vrnelo tak neviem... Tie cidla otacek na kluke sa merat daju ale chcelo by to osciloskop alebo logicku sondu...

Tiez mam problem so startovanim. Starter toci, ale nenaskoci. Myslim, ze je to imobilizer. Nikedy vytiahned kluc zo zapalovania a potom skusim znova a naskoci :)), ale stalo sa mi, ze mi nenaskocilo a musel som ist peso :(. ked som bol v servise, tak 8 krat predo mnou pekne nastartovalo...
Cerpadlo mi toci vacsinou hned po otoceni kluca, avsak niekedy nie a nastartujem aj bez toho. Asi je to tym, ze je v systeme dost paliva.
Kazdopadne ma to hneva, ze niekedy nastartujem na prvy krat za 1,5 sekundy a niekedy tocim 6 krat po 5 sekund a v tom lepsom pripade naskoci.
Inak mam najazdene 166000km a robi to asi od 120000km
Hyundai Sonata r.v. 2006 2,4 G4KC.
Spomínam na:
Peugeot 406 r.v. 1996 2,0i 16V
Citroen Xantia r.v. 1994 2,0i
Škoda Felicia r.v. 1998 1,3 MPi
Škoda Favorit 135L r.v. 1991 1,3B
Citroen BX r.v. 1985 1,4B
Chrysler 180GC r.v. 1976 1,8B
Mauro
Příspěvky: 6
Registrován: 16 čer 2010, 01:16
Bydliště: LEVICE

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od Mauro »

Pred pár mesiacmi som mal tiež problém so štartom.Motor točil,no nenaštartoval.Vytiahol som kľúč a znova.Počet vytiahnutí a op.štartu sa zvyšoval,až jednu sobotu ráno sa ela zaťala.V pondelok prišli chlapci z hyundai servisu s prenosným počítačom a zistili kde je problém.Imobilizér neodblokoval motor,lebo bol vadný snímač kľúča pod spínacou skrinkou,ktorý posiela signál do imb.Presný názov tej drobnej vecičky neviem,zato jej cena na elu je neskutočná.Skromných 227 euro.S výmenou v servise to bolo 250 euro.Proste jedna radosť.Mám Elu 1.6 XD 2006.
Mauro
Uživatelský avatar
Donald
**
Příspěvky: 431
Registrován: 06 bře 2006, 09:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Elantra 1.6i Xd nestartuje (motor točí ale nechytá)

Příspěvek od Donald »

Ano, je to cívka immobilizéru a v hyundaiích obecně dost zlobí. Tento víkend mi to miláček udělal zas, tak dostal několik ran pěstí do spínací skříňky. A doufám, že bude zas na dlouho pokoj.
Ford Mondeo TDCi 96 kW, Euro 4
Elantra, model 2004, CRDi (zůstala v rodině)
Dříve: Accent, model 2003, CRDi (zůstal v rodině)
Odpovědět

Zpět na „ELANTRA“