Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Návody - demontáže, opravy

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Uživatelský avatar
89majlo96
Moderátor
Příspěvky: 3545
Registrován: 05 úno 2009, 07:58
Bydliště: Topoľčany
Kontaktovat uživatele:

Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od 89majlo96 »

Zápis alternatívneho rozmeru hliníkových diskov do technického preukazu v zmysle platnej legislatívy Slovenskej republiky.

Pokiaľ máte na svojom aute disky, ktoré nie sú vpísané v Osvedčení o evidencií vozidla, policajti sú oprávnení Vás pokutovať.
V prvom rade, je dôležité, aby zakúpené disky mali TUV certifikát na premávku po cestných komunikáciách. Disk je vlastne súčiastka (náhradny diel), ktorý by mal mať typové označenie ako napríklad fólie na sklá.
Výrobcom takejto súčiastky môže byť každý, kto splní normy a svoj tovar si nechá riadne certifikovať. To, že výrobca auta ponúka a má schválené iba základné rozmery pneumatík a diskov ( povedzme 14" a 15" ) neznamená, že výrobca dizajnových diskov si nemôže dať na daný typ automobilu dodatočne schváliť aj väčšie rozmery. Pre tieto účely sú realizované tzv. skúšky TUV. TUV certifikát je v podstate znalecký posudok o montáži daných diskov na daný typ automobilu s danými pneumatikami.

AKO ZAPISOVAŤ
Existujú dva postupy v závislosti od rôznych značiek diskov.
Prvý je zápis diskov s dodatočným schválením Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a druhým spôsobom je postup zápisu kolies so schválením TUV/KBA, pre ktoré však nie je dodatočné schválenie ministerstvom dopravy. Tu však pozor, podstatné schválenie je TUV/KBA a dodatočné schválenie našimi úradmi je iba administratívna záležitosť. Certifikácia samotného tovaru je dôležitá, z nej vyplývajú postupy zápisu.
Nemecké značky diskov Aez, Dotz, Dezent, Enzo, Proline, Borbet, OZ poskytujú schválenie ministerstva dopravy, ktoré slúži pre zápis do technické preukazu aj s ďalšími dodatkami.
Hlinikové disky talianskej výroby Mak poskytujú možnosť zápisu na niektoré dizajny.
Importéri týchto značiek disponujú dodatočným schválením komponentu a pre zápis týchto značiek stačí protokol o montáži kolies u školeného montážneho pracoviska. Následne s týmto protokolom a certifikátom TUV prídete na Obvodný úrad dopravy, spolu s kolkami v hodote 6€ zapíšete nový rozmer kolies do technického preukazu.

Disky od iného výrobcu
Navštívite STK, kde podľa paragrafu 49 odsek 2 písmena c) zákona 725/2004 Zz Stanica technickej kontroly overí praktickú montáž na dané vozidlo v súlade s podmienkami posudku TUV a vykoná kontrolu v rozsahu kontrolých úkonov 404 - kolesá a ich pripevnenie, 405 - disky, 406 - pneumatiky, ich konštrukcia a dezén. Následne Vám je vydaný tzv "protokol o zvláštnej kontrole STK". Poplatok je rádovo 6€.

S týmto protokolom a certifikátom TUV navštívite Obvodný úrad dopravy v mieste svojho trvalého bydliska a za poplatok 50€ ( podľa zákona 145/1995 Zz ) vykoná schválenie komponentu a za finálny poplatok 6€ vykoná zmenu v technickom preukaze.

Tento postup je v súlade s paragrafom 15 platného zákona č. 725/2004 o podmienkach prepravy vozidiel na pozemných komunikáciách.

Osobne som absolvoval prvý postup s certifikátom TUV s dodatočným schválením Ministerstva dopravy na obvodnom úrade dopravy.
1,4i CVVT občas nezaškodí pozdraviť obmedzovač...
Reklama
 

pietro32i
***
Příspěvky: 750
Registrován: 19 zář 2010, 02:01

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od pietro32i »

No, čakám kedy sa tu objaví ajrton a vysvetlí ti, že celý ten postup je zbytočný 8), pretože v zákone alebo vo vyhláške sa píše o rozmeroch pneumatík a nie diskov. Ak je to určite tak (zdá sa mi, že som si to už overoval a áno), tak si stačí vytlačiť príslušné paragrafy a potom ich pri snahe policajta pokutovať ťa, použiť proti nemu. Takto už mám vytlačené ustanovenia o tom, kde a za akých podmienok môžem odbočovať cez dve plné čiary, keďže to aj denne robievam. Na druhej strane, ak by to stálo naozaj len 6,- € (nie 50 ako som sa dočítal kdesi na stránkach ministerstva), tak by to nemuselo byť až také hrozné.
i30 1.4 CVVT, 80 kW (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
89majlo96
Moderátor
Příspěvky: 3545
Registrován: 05 úno 2009, 07:58
Bydliště: Topoľčany
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od 89majlo96 »

](*,) vysvetli mi teda ked mas zapisane v technickom preukaze pneumatiky 185/65 R15 tak ako ich natlacis na disky R17 ? Alebo mi teda vysvetli aky papier ukazes policajtovy ked budes mat na 17" kolesach pneumatiky 225/45 R17 a v papieroch budes mat len 185/65 R15 ? Neodvija sa od velkosti disku nahodou rozmer pneumatiky ? Ty asi narazas na fakt ze mas 15" plechace a vymenis ich za 15" elektrony ze ?
1,4i CVVT občas nezaškodí pozdraviť obmedzovač...
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od ajrton »

pietro: nebudem nic vysvetlovat ... lebo to vsetko je pravda, ale za podmienky, ze chces dat na auto iny rozmer pneu a teda aj diskov, napr. ked mas v TP 14" a 15" a ty chces dat 16" pneu, na co logicky potrebujes aj 16" disky ...

ale postup uvedeny v prvom prispevku samozrejme neplati ked chces dat 15" disky len s inou hodnotou ET alebo sirky ... napr. ET 48 namiesto ET47 alebo 6,0 namiesto 5,5 ... pokial disk ma certifikat na dane auto a dodrzis rozmer pneu uz zapisany v TP, je vsetko v poriadku a do TP sa ina sirka disku nezapisuje ...
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
Uživatelský avatar
89majlo96
Moderátor
Příspěvky: 3545
Registrován: 05 úno 2009, 07:58
Bydliště: Topoľčany
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od 89majlo96 »

presne tak :wink:
1,4i CVVT občas nezaškodí pozdraviť obmedzovač...
pietro32i
***
Příspěvky: 750
Registrován: 19 zář 2010, 02:01

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od pietro32i »

Samozrejme, že som myslel tak ako píšete, t.j. dodržať už zapísaný základný rozmer disku v techničáku. Mám tam zapísané určite 15-tky a 16-tky a zdá sa mi (neviem sa teraz pozrieť), že asi aj 17-tky (ale nie som si naozaj istý). Keďže však 17-tky na také auto je podľa mňa vyložený nezmysel, tak ich ani neriešim. Vďaka ajrtonovi už mi je jasné, že ak dodržím rozmery pneumatík zapísané v TP, ale použijem disky napríklad s nejakým iným ET, tak nemusím dávať nikam nič zapisovať (nejde o 6 eur, ale o zbytočne stratený čas), a v zmysle platnej legislatívy ma nikto nemôže zato sankcionovať. Ešte by bolo dobré ajrton, keby si sem pastol - keďže je to téma len na to vytvorená - všetky tie tvoje zistenia v zákonoch a vyhláškach aj s odkazmi, ktoré si už kdesi dával. Nech to tu máme komplet na jednom mieste a nech sú tu aj nejaké dôkazy vyvracajúce majlovu červenú vetu :wink:.
i30 1.4 CVVT, 80 kW (2010) Obrázek
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od ajrton »

pietro: len pre info, zapis rozmeru do TP stoji 66€, nie 6€ ](*,)
na vysvetlenie: pod pojmom "rozmer" mam na mysli udaj 15", 16" a pod.

V Y H L Á Š K A
Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky
z 3. novembra 2009,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel
v premávke na pozemných komunikáciách

§ 5
Kolesá, pneumatiky a protisklzové reťaze

(1) Na vozidle sa smú používať len typovo schválené alebo homologizované pneumatiky určené výrobcom vozidla a výrobcom pneumatík, ktoré sú zapísané v osvedčení o evidencii alebo v technickom osvedčení vozidla.


tento § sa tyka len pneu, nie diskov ... t.j. jasne stanovuje povinnost mat na aute len take pneu ake su uvedene v TP ... je logicke ze ak chcem dat na auto pneu s inym rozmerom nez je v TP, tak spolu s pneu sa do TP zapise aj novy rozmer disku ktory je pre dane pneu vhodny

vyhlaska dalej hovori to, ze sa smie pouzivat alebo mat namontovane len schvalene komponenty ... a to podla mna osvedcenie ministerstva o schvalenom komponente (znacka disku) a TUV certifikat o vyrobcom schvalenom rozmere disku, sirka a ET v plnej miere splnaju ... vyhlaska nehovori o tom, ze kazdy jednotlivy parameter disku musi byt zapisany v TP, zapis v TP sa tyka len pneu

teda priklad:
mam v TP zapisane tieto disky a pneu:
5,5x15 ET47 a 195/65 R15
6,0x16 ET50 a 205/55 R16

1.
ak chcem dat pneu 225/45 R17, musim si ich dat zapisat do TP, pricom sucasne s pneu sa zapise aj novy rozmer diskov napr. 7,5x17 ET53 ... ale dovodom na zapis su pneu !
2.
ak chcem dat na auto pneu napr. 235/50 R16, musim si ich dat zapisat do TP, pricom sa sucasne zapisu aj vhodne disky, napr. 7,5x16 ET50 ... ale opat dovodom na zapis su pneu !
3.
ak kupim pre 195/65 R15 nove disky napr. 6,0x15 ET48, nemusim davat nic zapisovat do TP, lebo nadalej pouzivam pneu zapisane v TP

z uvedeneho logicky vyplyva, ze disk sam o sebe nikdy nemoze byt dovodom na zapis, resp. ze uplne staci ze poziadavka na zapis do TP tykajuca sa len rozmeru pneu je postacujuca, lebo je logicke ked nesplnam rozmer pneu, nemozem splnat ani rozmer disku a teda spolu s pneu sa zapise aj disk ... nie je mozne splnit podmienku rozmeru pneu a nesplnit podmienku rozmru disku (16" pneu predsa nenatiahnem na 17" disk)

tak dufam ze som sa niekde nezamotal ... :)
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
Uživatelský avatar
89majlo96
Moderátor
Příspěvky: 3545
Registrován: 05 úno 2009, 07:58
Bydliště: Topoľčany
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od 89majlo96 »

pietro32i píše: Nech to tu máme komplet na jednom mieste a nech sú tu aj nejaké dôkazy vyvracajúce majlovu červenú vetu :wink:.
ty si to stale nepochopil :roll: ajrton ti to tu napisal polopate. Moj postup je pre tych ktory chcu zapisat vacsi priemer diskov alebo sirsie pneu odvijajuce sa od sirky disku. Uz to konecne pochopis ci si budes stale mlet len o tych svojich patnastockach ? A 17-ky s 1,4 motorom v technicaku urcite zapisane nemas.
1,4i CVVT občas nezaškodí pozdraviť obmedzovač...
matysekul
Moderátor
Příspěvky: 3020
Registrován: 04 říj 2008, 17:50
Bydliště: Česko

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od matysekul »

@Ajrton:Ten poplatek za zápis se mi nějak nezdá,já platil u nás 50 Kč.Oproti 66 ojro u Vás je to dost velký nepoměr.
i30cw 1,6 CRDi VGT comfort,85kW,Vivid blue, 12/2008 bývávalo
Kia Cee´d SW 1,6 GDi,Exclusive,Sand Track,10/2014 bývávalo
Hyundai Tucson 1,6 T-GDi 110 kW, Smart, SUNSET RED Pearl, 06/2021
ajrton
**
Příspěvky: 354
Registrován: 24 črc 2011, 16:10

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od ajrton »

4-6€ STK
50€ obvodny urad dopravy za schvalenie komponentu
6€ za zapis do TP
Hyundai i30cw classic, 1,4 CVVT, 80kW, 4/2011
pietro32i
***
Příspěvky: 750
Registrován: 19 zář 2010, 02:01

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od pietro32i »

Majlo, pochopil som to, veď to by malo byť jasné z môjho príspevku, či? Len som chcel, aby ajrton dal svoje zistenia do tohto postu, pretože to sem patrí. Prečítaj si prosím ešte raz svoju červenú vetu a potom to, čo píše tá ajrtonova vyhláška. nemyslíš, že si to trochu odporuje? Vie mi policajt v teréne zistiť (zmerať) či mám disk 5,5J×15 ET44 alebo iný? Nemám zatiaľ alu disky, tak si nie som istý, domnievam sa však, že asi celkom nie. Ak nevie, tak ma nemôže pokutovať, ak mám obutý rozmer pneu, ktorý v techničáku mám na disku, ktorý tam zapísaný nemám, napr. 6,5J×15ETxx. O tieto dve veci mi šlo.
i30 1.4 CVVT, 80 kW (2010) Obrázek
Kyrby
Příspěvky: 7
Registrován: 25 bře 2012, 23:35

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od Kyrby »

Ahojte, chcel by som sa spytat ako to je v pripade plechacov, teraz mam 16tky alu disky, ale na zimu si budem chciet dat 15tky.
@ Majlo - je postup rovnaky? Narazam na to, ze su to plechace a teda nie alu disky ako sa zmienuje v tomto fore. Teda ci aj na plechace existuje taky TUV certifikat a protokol od Ministerstva?

PS: je jedno aky plechac? Myslim to, ze ci je jedno aky je vyrobca ci original z Hyundai alebo od hocikoho kto predava disky a plechace?

Vdaka.
Uživatelský avatar
89majlo96
Moderátor
Příspěvky: 3545
Registrován: 05 úno 2009, 07:58
Bydliště: Topoľčany
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od 89majlo96 »

V technickom nemas zapisane 15" disky ? Neviem ci od nejakeho predajcu dostanes certifikat na plechovy disk. Ale to by sa malo teoreticky dat spravit cez importera hyundai.
1,4i CVVT občas nezaškodí pozdraviť obmedzovač...
Kyrby
Příspěvky: 7
Registrován: 25 bře 2012, 23:35

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od Kyrby »

Veru nemam 15tky :) Auto som kupoval na 16tkach diskoch, mam tam alternativne 17tky zapisane. Importerovi uz volal bracho, mu povedali, ze by mu tu ziadost zamietli, ze sa to nerobi, ze data v technicaku ako spotreba, emisie su specifikovane na ten ktory druh pneu (on ma opacny problem ze chce na leto 16tky hlinikove, teraz ma 15tky plechace).

Chlapik mu povedal, ze nech skusi ist cez ETOP firmu, ktora to akosi vie/mohla by vybavit. Pride mi to cele divne, preco jednoducho by nedali povolenie na zapisanie ineho rozmeru, ked tie auta sa predavaju tak ci na 15, 16 alebo 17tkach ???!

Skusim kontaktovat svojho predajcu a zistit viac.
severtom
***
Příspěvky: 731
Registrován: 21 pro 2010, 11:25

Re: Zapis aleternatívných rozmerov diskov do OEV

Příspěvek od severtom »

Kyrby píše:VPride mi to cele divne, preco jednoducho by nedali povolenie na zapisanie ineho rozmeru, ked tie auta sa predavaju tak ci na 15, 16 alebo 17tkach ???!
Mě se to zdá úplně jasné, čekají, že namažeš. Víš, kdo maže, ten jede.
I 30 CW Plus 1,4 CVVT LPG 08/2010
Netvrďte, že jdu za každou cenu proti proudu, myslete si, že si rád udělám vlastní názor :-)
Odpovědět

Zpět na „i30 Jak na to“