autobaterie Varta 45 Ah

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
linda
*
Příspěvky: 19
Registrován: 21 črc 2014, 10:38
Bydliště: Liptovský Mikuláš

autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od linda »

Zdravím, od července 2014 mám novou i30. Je v ní baterka Varta 45 Ah, CMF 45 L -DIN , je celá černá. Chtěl jsem ji dobít , ale nevím co je to za typ. Jestli má zaplavené články nebo jde o baterku AGM . Asi je bezúdržbová protože nemá víčka. Mám obyčejnou nabíječku a slyšel jsem, že je nevhodná pro baterky AGM a gelové. Nechtěl bych něco pokafrat a tak bych potřeboval poradit o jakou baterku se jedná a jestli múžu použít svoji nabíječku. Na foru ani na google jsem nic nenašel. Díky.
Hyundai i30 GDe hatchback, 1,4 MPi 2014
Reklama
 

Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7930
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od Mexican »

novu baterku najlepsie dobijes jazdou. Alebo doporucujem za 20 Euro na jar kupit v LIDL ich nabijacku
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
soban
***
Příspěvky: 990
Registrován: 01 dub 2013, 19:42

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od soban »

Proč si ji chtěl dobíjet?

Auto nedobíjí?

Prostě pokud auto jezdí tak neřešit a jezdit.

Pokud máš auto dlouhodobě odstavené tak koupit elektronickou nabíječku která je určená pro nabíjení i gelových baterií a nemusíš nic řešit.

Prostě baterie které nemají tekutý elektrolit nesmíš přebíjet - nesmí článek plynovat neboť se pak v gelu udělají bublinky a baterie je na vyhození.
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od mmv »

https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... 30#p438471

asi to bude potřebovat tu baterku vyndat a podívat se co je napsáno na boku
Naposledy upravil(a) mmv dne 13 pro 2014, 16:44, celkem upraveno 1 x.
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
linda
*
Příspěvky: 19
Registrován: 21 črc 2014, 10:38
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od linda »

Chlapi, díky za odpovědi. Auto je odstavené, patří synovi a ten je nadlouho pryč. Já na tom nejezdím. Napetí na baterce kleslo na 12,25 V. Tak jsem ji chtěl dobít. Tu nabíječku koupím, ale i tak bych rád věděl, co je ta baterka VARTA zač. V mototechně takové nemají, návod na internetě žádný a na stránce Varty taky žádná informace. Nemá někdo tu samou baterku ?
Hyundai i30 GDe hatchback, 1,4 MPi 2014
Rybrcoul
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2013, 23:43

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od Rybrcoul »

Kup tady tu od švédské firmy. Vyhrála test nabíječek. Lze pomocí ní nabíjet připojenou baterku k vozidlu Mám ji a spokojenost. :D =D>

viz:
http://www.blesk.cz/galerie/radce-auto/267075/?foto=1
Uživatelský avatar
rudolf.tomka
**
Příspěvky: 344
Registrován: 19 čer 2011, 18:12
Bydliště: Zborov -Slovensko

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od rudolf.tomka »

je to bežný typ baterie VARTA pre prvovýrobu a to CMF znamená bezúdržbová , takže sa dobíja ako bežný akumulátor http://translate.google.sk/translate?hl ... tml&anno=2
KIA SOUL 1,6 CVVT tomato red
mmv
*****
Příspěvky: 1702
Registrován: 06 kvě 2012, 22:50
Bydliště: skoro Praha

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od mmv »

Rybrcoul píše:Kup tady tu od švédské firmy.
... klidně kup tu z lidlu, má totožné ttd jako ta ze "Švédska" (made in PRC)
akorát je za 1/3 ceny, jenom jedna technická, kdyby bylo na výběr, ber tu bez displeje :wink:
odesláno z křesla u televize
ix20 1,4 MPI LPG 5/2012
Uživatelský avatar
mechoun
**
Příspěvky: 460
Registrován: 14 bře 2009, 19:47

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od mechoun »

Jasně, nabíječku neřešit. Než jsem se dokopal a koupil zcela dostačující šunt od Filsonu, co říká že má 6A a přitom dá 2A, tak jsem měl nabíječku z někde sehnaného 24V trafa a 10A diody za 5Kč kterou jsem přišrouboval na hrubé sítko co je v mlýnku na maso (to byl její chladič) a fachčila jako divá. Dala mi 4A :-). Do dneška si ji memohu vynachválit.
Jo, a když manželka potřebovala zkompletovat ten mlýnek na maso, tak jsem jí šlohnul děrovanou naběračku na knedlíky :-)
4) 2/2020: Mazda 6 Revolution 2,0i s manuálem
3) 9/2015: Toyota Corolla
2) Už nemám, ale byla a stále je dobrá, protože byla ještě z Ulsanu: I30 1,6 CVVT Comfort, Champaigne Silver na 16" Alu od 9/2007
1) Asi 6 aut...
linda
*
Příspěvky: 19
Registrován: 21 črc 2014, 10:38
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od linda »

Děkuju za odpovědi. Baterku jsem hodil na nabíječku. Hodnoty na začátku nabíjení byly 13,1 V a 2 A.
Po 7 hodinách byly hodnoty 15.4 V a 0,9 A. Nabíjení jsem ukončil a když jsem rukou zkoušel jestli není baterka zahřátá zjistil jsem, že má mírně vypouklé obě boční strany. Teď nevím jestli to bylo už před
nabíjením, nebo se "nafoukla" při nabíjení, nebo je to normální stav. Větrací otvory jsou volné.
Hyundai i30 GDe hatchback, 1,4 MPi 2014
soban
***
Příspěvky: 990
Registrován: 01 dub 2013, 19:42

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od soban »

No normální stav to není!

Prostě když jsi si nedal říct - co k tomu dodat!

Po 7 hodinách byly hodnoty 15.4 V což je špatně i pro bezúdržbové akumulátory i když ty by to možná rozchodily.

U gelových akumulátorů je tedy absolutním pravidlem, že napětí na svorkách
nabíječky nesmí překročit cca 14,4V!!!!!

Přečti si: http://www.motola.cz/UserFiles/Diskuzni ... latory.pdf

Ušetřils 1000,- kč (já jsem za nabíječku dal 600,-) na pořádnou nabíječku která může nabíjet AGM a gelové baterky a prodělal jsi jednu baterku za 1500,-

Prostě se ti baterka nafoukla protože jsi nehlídal napětí a začala plynovat.

Teď ještě dostane záhul přes zimu a na příští zimu si budeš muset koupit novou - néli ještě tuto - záleží jak moc je poškozená.
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7930
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od Mexican »

.. a to sa vyplatilo -)

ak auto dlhodobo stoji, tak sa proste treba previezt. Natankovat cerstvy benal hodi aj za 300-500 kc (teraz su ceny fajn(a cez vikend vyrazit niekam na vylet). baterka sa nabije, komponenty sa trochu rozhybu, clovek nieco uvidi a vratane slusneho obedu pre dvoch sme na 800kc
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Bofors
**
Příspěvky: 282
Registrován: 05 led 2010, 17:05
Bydliště: Ostravwa

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od Bofors »

taky znám jednoho notorického šetřiče který šetří tak až se mu to pravidelně prodražuje :mrgreen:
VW Golf VII 1,4 TSI
motozačátky: Hyu Elantra 1,6
linda
*
Příspěvky: 19
Registrován: 21 črc 2014, 10:38
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od linda »

Takže múžu udělat závěr.
Poběhal jsem mototechny i autoelektroservis. Všude tvrdili, že je to baterka bezúdržbová a s tekutým elektrolytem. Když jsme s ňou pokývali bylo slyšet šplouchání. Takže žádná AGM nebo gelová, která by se pri nabíjecím napětí 15,4 V určitě poškodila. Podle příručky o akumulátorech se bezúdržbová baterka múže nabíjet až do 16 V.
No a na to mírné nafouknutí mi v tom elektroservisu baterku změřili pod zátěží.
Baterka je dobrá. Múžu ji dále používat. Asi byla v takovym stavu už když jsme kupovali
nové auto v prodejně. Poznat se to tam nedalo, protože baterka je zakrytá a boční strany nebyly vidět. Zkusím ještě pro jistotu profouknout ty větrací otvory.
Jinak na doplnění. Mám obyčejnou nabíječku, kde se nedá regulovat nabíjecí proud nebo napětí.
S rostoucím napětím proud automaticky klesá. Když je baterka dobitá svítí kontrolka. Napětí jsem měřil každé 2 hodiny. Už ji používám 10 let bez problemú.
Takže všem děkuju a přeju pěkné vánoce a šťastný nový rok.
Hyundai i30 GDe hatchback, 1,4 MPi 2014
soban
***
Příspěvky: 990
Registrován: 01 dub 2013, 19:42

Re: autobaterie Varta 45 Ah

Příspěvek od soban »

Asi takto:

Pokud je nafouklá není to OK - ovšem může to být i chyba toho plastového výlisku.

A pokud je bezúdržbová tak v žádném případě nečisti ty odvětrávací otvory - bezúdržbová tam žádné nemá a články jsou hermeticky uzavřené! (Proto se nemusí doplňovat nic se neodpaří.)

Místo děr tam jsou pojistné ventily které při překročení tlaku ten tlak vypustí - samozřejmě tím se baterka poškodí. To se stane tím že budeš baterku dlouhodobě přebíjet a články budou moc plynovat.

Takže i pro bezúdržbovou baterku si pořiď kvalitní nabíječku! Nabíječka u které se nedá nic řídit a nemá hlídání konečného napětí je absolutně nevyhovující.

I moje blbá nabíječka nemá žádné nastavení a pouze hlídá napětí aby se baterka nepřebíjela a stála 600,- Kč (je tam jenom transformátor, usměrňovač jeden tyristor a obvod pro hlídání napětí s 2 tranzistory + pár odporů).
Odpovědět

Zpět na „i30 2012- Elektronika“