Dotaz na menší problém se spojku

Moderátoři: vipe, Moderátoři

Odpovědět
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od getz03 »

Zdravím,
posledních pár týdnů mám menší problém se spojkou. Běžně musím vyjíždět z garáže v celku velký kopeček couváním a právě nedávno jsem začal zaznamenávat menší problém. Pokud jsem delší dobu stál na spojce (vyjíždění prudkého kopce + objíždění výkopu), tak mi začne spojka postupně zabírat níž a níž. Mám takový pocit, že kdybych jí nevyšlápl a nevyřadil, tak nakonec nevyřadím vůbec. Každopádně se tak děje i při různém parkování apod. Jakmile mám nohu delší dobu na spojce, tak pomalu začne zabírat níž a níž, až je nakonec skoro u podlahy. Mám najeto "jen" pár desítek tisíc kilometrů a v autech se moc nevyznám, takže pokud jsem něco nezmínil, nebo něco špatně vysvětlil, určitě napište a já se pokusím to napravit.


Díky

1.1 49kw, 2008, ~50.000km
Reklama
 

Uživatelský avatar
durkovic
*
Příspěvky: 61
Registrován: 18 srp 2014, 21:31

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od durkovic »

getz03: Ahoj, náš Getz 1.1 z roku 2007 má najazdených cca 76000km a už tiež pozorujem menší problém so spojkou, ked prudšie pustím spojku (aj s patričným pridaním plynu) tak počujem charakteristický piskot spojky ako prekĺzne, auto sa ale rozbehne normálne dopredu, ale taký stav aby na 1tke pri prudkom pustení spojky prehrabalo kolesami, to už nedosiahnem (ani som to nikdy nepraktizoval...) niekedy sa stane že aj pri plne stlačenom pedáli spojky ked radím další prevodový stupeň tak to zachrume ako ked to ide "cez zuby" pri nedodatočnom stlačení spojky.... usudzujem z toho že samotná spojka je už kaput a bude onedlho potrebná jej výmena, aj to to dám ale ešte najprv pozrieť mechanikovi.
Hyundai Getz 2007, 1.1 12V 49kW, Gold Beige
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od getz03 »

Já osobně se spojkou jiný problém nemám (neprokluzuje, neskáče, žádné vibrace). Akorát to co jsem tak nějak "popsal" výše :-)
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od Richard555 »

Rozumím tomu tak, že vyšlápneš spojku a kdybys ji držel sešláplou na podlaze delší čas časem se auto samo rozjede ?
Otázka je, jestli je ovládání spojky hydraulické nebo lankem, pokud je hydraulické může být spojka zavzdušněná, nebo málo kapaliny, nebo může být vadný hlavní (u pedálu) či pomocný spojkový válec na tělese spojky...... pokud je ovládání lankem tam by to mělo zabírat furt na stejném místě..... spojka když se opotřebovává vystavuje čím dál výš od podlahy nakonec zabírá úplně nahoře a může začít klouzat..... u lanka bývá nějaké seřízení možné, u hydrauliky se to seřizuje samo, jde to max.odvzdušnit
Klouzající spojku nejlépe poznáš tak že jedeš např. na dvojku 40 vyšlápneš spojku přidáš plyn na plnej a spojku pustíš musí to cuknout a otáčky musí klesnout okamžitě, pokud to necukne a otáčky klesají pozvolna ( i po seřízení - odvzdušnění) je spojka v háji.....
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od getz03 »

Je to trošičku jinak - tzv. když držím spojku v záběru, kde auto jede, tak se to místo toho daného záběru snižuje čím dál níž a níž k podlaze a spojka nakonec zabírá klidně hned u podlahy. Jakmile vyřadím a nechám jí 2-3 vteřinky v klidu, tak zase zabírá normálně na stejném místě. Snad už jsem to vysvětlil trochu lépe. Jinak v úterý nechávám dělat rozvody u jednoho mechanika, tak se ho zkusím poptat, co by to mohlo být. Kdyby měl někdo nějaký další nápad, určitě dejte vědět :-).

Díky
Martinsp
****
Příspěvky: 1399
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od Martinsp »

Taky bych řekl že propouští spojkový válec. Buď vyrezlej, nebo špatný gumičky.
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od getz03 »

A pokud by to bylo zrovna tohle, kolik by stála případná oprava? Zatím moc díky hoši :-)
Martinsp
****
Příspěvky: 1399
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od Martinsp »

Koukám na autokelly-Hlavní spojkový válec 1000- 2000, pomocný to samé. Mají i opravné sety po 100. Takže záleží co to bude a kde koupíš, něco za práci a brzdovka.
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od getz03 »

Děkuji moc za odpověď a omlouvám se za takové "otravování". Jsem ještě student a tak se všechno tak nějak pomalu učím :-). Ovšem měl bych ještě jednu menší otázku. Už takhle nějaká ta tisícovka padne na rozvody, takže by mě zajímalo, jak moc tahle oprava spěchá, resp. můžu něco pokazit tím, že to nenechám opravit ihned? Dejme tomu, že týdně najedu 200-300km (pokud je škola, jinak teď tak 50 na nákup a to je vše).
Martinsp
****
Příspěvky: 1399
Registrován: 25 zář 2010, 09:59
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od Martinsp »

Řekl bych že se nic stát nemusí, ale jde o pohodlí při rozjíždění a možná brzy při řazení. Oprava tě stejně nemine. Ten samý válec je i na brzdě, ale tam jde o hubu. Stačí pak jen na brzdě déle stát a letíš. V tomto případě maximálně nedojedeš. I když i to nasere. Možná by pomohlo odvzdušnění, ale pochybuji že je jen zavzdušníno.
Hyundai I30 kombi, 1.6gdi, weekend. Tucson 2022, 1,6 T-gdi, 110kw, 4x4, smart
Honda Jazz, 1,4, 2008- prodaný
Hyundai Getz, 1.3, 2003- prodaný
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od getz03 »

To je mi samozřejmě jasné, ono to tak stejně dopadne. Ptal jsem se právě proto, protože jsem student a těch peněz na opravy není mnoho, takže spojka bude muset chvilku vydržet. Zatím moc děkuji a ozvu se jakmile se bude něco dít.
Uživatelský avatar
Richard555
******
Příspěvky: 2737
Registrován: 03 bře 2010, 18:08
Bydliště: Praha

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od Richard555 »

Mrkni ještě na automedik.cz vpravo nahoře vyber v červeném poli "Nextis katalog" a najdi si auto a vybírej..... jsou určitě levnější než Autokelly osobní odběr je v Praze jinak i věci posílají.... možná by stačila i ta opravná sada, ale např. u Fabie mé dcery hlavní spojkový válec praskl příčně (je z umělé hmoty :-((( ) a tak tam by opravná sada těsnění byla na nic....
Mazda CX3 2.0 6°man.,IX55 V6 CRDI 4x4,Santa Fe CRDI VGT 4X4 2005,YAMAHA 125 Majesty 2005,bejvávalo:Daewoo Nubira kombi 2.0 CDX LPG,Škoda Felicia Kombi 1,3MPI,Pontiac Le Mans,Mistubishi Space Wagon,Škoda Favorit,Moskvič 2140,Moskvič 403,skůtr ČZ175
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od getz03 »

Tak nakonec mechanik potvrdil, že jde právě o ten spojkový válec. Potvrdil mi vlastně vše, co jste mi již řekli. Jakmile to začne trošku víc zlobit, zajedu tam s tím a nechám jej vyměnit.

Moc Vám děkuji pánové a s radostí se sem opět vrátím :-).
Uživatelský avatar
alvin
**
Příspěvky: 341
Registrován: 28 črc 2011, 21:35
Bydliště: BRATISLAVA ,pôvodne NITRA
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na menší problém se spojku

Příspěvek od alvin »

Tak k tomuto môžem dodať vlastnú skusenosť,ale skôr na pobavenie, cca pre 3-4 rokmi sa mi tiež pri vyšlapavaní spojky ozvalo pískanie až cvakanie, tie šom myslej že hydraulika,ale ako pri sopli či kašli začíname od nádchy,nie od zápalu pľúc, podoťahoval som matice, držia spojkový pedál,namazal silikonovym olejom celý mechanizmus spojkového pedála. Odvtedy nič nepísklo ani necvaklo, že som musel meniť celú spojku ,to bolo o inom
DACIA Sandero 1,0 SCe Arctica, ex-HUNYADI GETZ 1,1i/2004 ,zvaný Veľrybák, 132 000 Km,kupovaný ako fungláč-nedám naň dopustiť,len zub času
predtym 2x Daewoo, 2x OPEL ASTRA,SEAT Ibiza, 2x Škoda,
Odpovědět

Zpět na „GETZ“