Zapojenie kamery do orig. navigácie

Evropský nástupce Sonaty

Moderátor: Moderátoři

Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

Čaute páni. Potom ako mi manželka pri parkovaní obila predný nárazník, ktorý bol asi 2 mesiace krásne nanovo nastriekaný potom ako mi do neho nacúval sused (skoro som zaplakal), rozhodol som sa že nainštalujem na predný nárazník kameru. Predstava je taká, že ju napojím na aux video vstup originál navigacie a budem ju zapínať vypínačom umiestneným niekde na palubovke (resp. možno na stredovom panely kde je auto hold, ak budem mať toľko chute). Prečo vlaste o tom píšem? Nie som si istý čo všetko bude treba zapojiť. Ak sa tu nájde nejaký frajer čo bude schopný mi reálne pomôcť, veľmi to uvítam. :) V podstate neviem čo všetko treba zapojiť, aby po privedení napájania na kameru sa na obrazovke NAVI jednotky zobrazil obraz z kamery. Prikladám aj zopár obrázkov zo servisného manuálu.
Přílohy
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.06.png
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.06.png (52.88 KiB) Zobrazeno 4868 x
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.12.png
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.12.png (68.52 KiB) Zobrazeno 4868 x
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.24.png
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.24.png (167.41 KiB) Zobrazeno 4868 x
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.35.png
Screen Shot 2016-02-03 at 23.53.35.png (106.92 KiB) Zobrazeno 4868 x
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Reklama
 

Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

Najjednoduchší spôsob asi bude napojiť sa paralélne na cúvaciu kameru a použiť relátko na zabezpečenie nefunkčnosti cúvacej kamery v čase používania prednej kamery. Ešte musím zistiť ako sa aktivuje, alebo čo aktivuje obraz z kamery na obrazovke navigácie. Myslím, že to bude len privedením nejakého napätia na konkrétny pin na niektorom z konektorov

Na aux video to určite nepôjde, pretože aux video pracuje len keď auto stojí. :P
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Beri
**
Příspěvky: 253
Registrován: 26 led 2014, 09:30

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od Beri »

Nápad dobrý, ale jak píšeš, otázka jak to zrealizovat. Chtělo by to ještě prostudovat samotné zapojení. Protože to, že se má kamera aktivovat je řešeno zařazením zpátečky (v našem případě R). Vůbec bych se nedivil, že bude tato informace přenášena přes CAN linku. Zkusím se nad tím zamyslet a podívat se do schématu. Každopádně bych to asi řešil nějakým vhodně umístěným přepínačem.
Pokud by to bylo řešeno přivedením nějakého napětí na nějaký vstup, tak by to šlo asi řešit jednoduchým zapojením, kdy při zařazení zpátečky se obraz automaticky přepne na zadní kameru.
Akorát si myslím, že když bude aktivní přední kamera, tak to bude nesmyslně ukazovat barevné pruhy podle natočení volantu a z toho důvodu se domnívám, že to bude komunikovat po CANu.
Hyundai i40 CW, Premium, 1,7 CRDi, 100kW, 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

Dík, že si sa podelil o info. :wink: Jediné v čom spočíva problém, je nevedomosť. Nevieme presne ako to funguje. Myslím si, že zobrazenie tých farebných pruhov čo ukazujú smer cúvania podľa natočenia volantu nemajú nič spoločné s kamerou. Proste sa len zobrazia spolu s obrazom z kamery, keď je zaradená spiatočka. Toto by som moc neriešil, alebo nebol by vôbec problém zabezpečiť, aby sa predná kamera dočasne vypla, ak by som zaradil spiatočku (to len pre prípad, že by som potreboval pri parkovaní striedavo cúvať a isť dopredu a nechcel by som vidieť pomiešaný obraz). Teoreticky by mohlo byť možné, nechať zobrazovať tie navádzacie pruhy aj pri prednej kamere. Len treba zistiť ako to cele funguje. :P
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: Pozerám na konektor "D" a vidím tam zapojené 4 piny.

pin 10 (camera B+) - napájanie kamery
pin 12 (camera) signál kamery
pin 24 (VGND) zem kamery
pin 22 (RGND) čo je toto???

Celé mi to pripadá, akoby kamera bola napájaná z navigácie. Chcelo by to naozaj vysvetlenie ako to funguje. :?
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Beri
**
Příspěvky: 253
Registrován: 26 led 2014, 09:30

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od Beri »

Tipoval bych to na zem napájení.
Jinak jsem se koukal na zapojení a jsem z toho trochu mimo. Ty zde ukazuješ konektor, který je na navigaci a má přímo označení vstupu pro kameru. Ale já jsem podle obrázků dohledal, že signál leze do Parking guide systemu a od tud už po CANu do navigace. Což je úplný opak než co jsi znázornil ty. Takže popravdě sám nevím jak by to mělo být správně zapojený, jelikož jsem se už jednou setkal s trochu odlišným zapojením relátka pro zadní stěrač (které mi blblo) než jak bylo uvedeno v manuálu. Takže i samotný servisní manuál mi říkal něco jiného, což může být ten samý případ, ale těžko říct.
V manuálu jsem totiž ani nikde nenašel zapojení konektoru "D".
Přílohy
Kamera3.JPG
Kamera3.JPG (65.27 KiB) Zobrazeno 4726 x
Kamera2.JPG
Kamera2.JPG (64.99 KiB) Zobrazeno 4726 x
Kamera1.JPG
Kamera1.JPG (47.03 KiB) Zobrazeno 4726 x
Hyundai i40 CW, Premium, 1,7 CRDi, 100kW, 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

Ahoj Beri: dík za schémy. Tiež som z toho trochu mimo. Budem sa tomu venovať keď bude vonku teplejšie. Vytiahnem NAVI a rozoberiem 5. dvere. Celé to premerám a potom uvidím čo ďalej. Ak by sa kamera mala spúšťať cez CAN bude to ťažšie. :wink:

Ešte ma napadlo, ja nemám "parking assistant", ale kto vie možno ten modul čo to riadi niekde v aute aj tak je. :P
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 10 úno 2016, 12:06, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

Pridávam obrázky karosérie. Bude treba niekadiaľ pretiahnuť káble od motora do interieru. :P Na obrázkoch som šípkou označil podľa mňa najvhodnejšie miesto kadiaľ by mohli isť káble z kamery do interieru. Aj keď ideálne miesto by asi bolo niekde dole od podlahy.
Přílohy
frame_back%2520view.jpg
frame_back%2520view.jpg (85.67 KiB) Zobrazeno 4630 x
frame_front%2520view.jpg
frame_front%2520view.jpg (63.3 KiB) Zobrazeno 4630 x
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Beri
**
Příspěvky: 253
Registrován: 26 led 2014, 09:30

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od Beri »

Ahoj,
Tak jsem trochu studoval záležitost ohledně zadní kamery a došel jsem k následujícímu výsledku.
Jak jsem již psal, tak signál z kamery vede do jednotky „Parking guide system“ (PGS), kde probíhá zpracování signálu v závislosti na natočení volantu a přidání naváděcích čar do obrazu, které se pak zobrazí na displeji. Tato jednotka je aktivní pouze do rychlosti 30km/h, nepředpokládá se, že by někdo rychleji couval :)
PGS zajišťuje přivedení napájení do kamery, pokud je splněna podmínka v<30 km/h a když je zařazena zpátečka (R).
Dále stačí vyřešit, co aktivuje zobrazení videa na navigaci… Jestli jsem to dobře pochopil, tak tohle zajištuje právě zmíněná jednotka PGS. Buď stačí přivést video signál na vstup navigace a ona sama automaticky přepne zobrazení nebo dochází ke komunikaci po CAN lince (M/M-CAN: Multimedia CAN) a právě jednotka PGS aktivuje obraz na navigaci.
PGS jednotku lze zapnout signálem IGN2 power input (Above 9V(ON), Below 1V(OFF)) a ještě je zapotřebí simulovat zařazenou zpátečku. Bohužel informace o zařazené zpátečky probíhá taky po CANu, takže nějaké oblbnutí v tomto případě nepřipadá v úvahu.
Třeba by stačilo přivést do navigace nějaký video signál a rádio se automaticky přepne, ale tohle by chtělo vyzkoušet. Osobně si myslím, že se to aktivuje po CANu.
Dalším zjištění je, že ti co mají zadní kameru zobrazenou ve zpětném zrcátku, tak těm jde signál přímo z kamery do zrcátka. Ostatní co mají navigaci, tak to jde přes PGS. Takže varianta se zrcátkem by byla v tomto případě jednodušší.
Hyundai i40 CW, Premium, 1,7 CRDi, 100kW, 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

Beri píše:Ahoj, Tak jsem trochu studoval záležitost ohledně zadní kamery a došel jsem k následujícímu výsledku....
WOW, tak toto som nečakal. Obrovská vďaka, úprimne za veľmi cenné informácie. Neostáva mi nič iné, len to otestovať a trochu viac to preštudovať. :wink:
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

Mňa by celkom zaujímalo napríklad k čomu slúži "R position" pin 7 na konektore A v NAVI. Keď to celé otestujem v praxy, prinesiem ďalšie info.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Beri
**
Příspěvky: 253
Registrován: 26 led 2014, 09:30

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od Beri »

Dobrá otázka, zkusím zjistit od kud to vede a k čemu to přesně slouží.
Hyundai i40 CW, Premium, 1,7 CRDi, 100kW, 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: Prešiel som si schémy a umiestnenie parking guide systému (PGS). Naozaj to vyzerá tak, že je kamera najskôr zapojená do PGS a následne je video signál posunutý do NAVI. PGS je tiež prepojený s NAVI cez M-CAN a myslím si, že toto prepojenie slúži práve k prenosu údajov z volantu do NAVI. Volant bude určite prepojený s PGS cez C-CAN, ale to teraz nie je dôležité. Napadla ma ešte jedna vec viď priložená schéma. Modrý vodič "Back-Up Signal" označený šipkou. Je to vyššie spomenutý "R position" pin 7 z A konektora. V tomto prípade sa možno obraz z kamery v NAVI budí rozsvietením spiatočkových svetiel. :P
Přílohy
camera 1.jpg
camera 1.jpg (150.91 KiB) Zobrazeno 4554 x
parking guide system.png
parking guide system.png (45.84 KiB) Zobrazeno 4554 x
Naposledy upravil(a) robertbulko dne 10 úno 2016, 18:38, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
robertbulko
****
Příspěvky: 1039
Registrován: 10 črc 2013, 15:05
Bydliště: Trenčín

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od robertbulko »

UPDATE: Našiel som ešte schému kde je vidieť že pin 7 (R position) je naozaj signál so spiatočkových svetieľ. Pravdepodobne tam namerám pri zaradenej spiatočke +12V. Ak by sa obraz z kamery zobrazil v NAVI po privedení +12V na pin 7 konektora A, bolo by to jednoduché. :P
Přílohy
spiatočkové žiarovky.jpg
spiatočkové žiarovky.jpg (96.14 KiB) Zobrazeno 4552 x
Hyundai i40 CW EAGLE edition • Style • 1.7 CRDi • 100kw • 6A/T
Uživatelský avatar
Beri
**
Příspěvky: 253
Registrován: 26 led 2014, 09:30

Re: Zapojenie kamery do orig. navigácie

Příspěvek od Beri »

Dostal jsem se ke studování zapojení až teď a došel jsem ke stejnému závěru.
Ano, máš pravdu. Navigace se opravdu dozví a pravděpodobně přepne kameru díky přítomnosti +12V ze zpátečky na pinu 7. Jestli tomu tak opravdu je, tak je celý problém vyřešen a troufnu si říct jednodušší než ze začátku vypadal. Alespoň jsem pochopil chování jednotky PGS, která mj. vkládá do obrazu zmiňované barevné čáry.
Teď už je krok vyzkoušet tuto teorii v praxi a jestli tomu opravdu tak je, tak si dovedu představit jednoduché zapojení, které přepne (aktivace řidičem) videosignál na přední kameru a při zařazení zpátečky přepne zpět na zadní a na opak. A možná i jednoduché vypnutí kamery při překročení nastavené rychlosti by neměl být problém. Osobně bych to řešil jedním mikročipem, popř. s video switchem abych eliminoval mechanické prvky (přepínač, relé apod.) - nic složitého.
Naposledy upravil(a) Beri dne 11 úno 2016, 07:06, celkem upraveno 1 x.
Hyundai i40 CW, Premium, 1,7 CRDi, 100kW, 6A/T
Odpovědět

Zpět na „i40“