Pískání/vrzání od PP kola

Moderátoři: vipe, Moderátoři

Odpovědět
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Pískání/vrzání od PP kola

Příspěvek od getz03 »

Zdravím,
abych to tu zase trošku "oživil" tak se zeptám na otázku ohledně zvláštně pískajícího/vrzajícího (pravděpodobně) kola (z ní to z prostor pod náplní pro servo - tedy u kola). Pokaždé když ráno vyjíždím, tak mi od PP kola při couvání jde právě zvláštní až kvílející zvuk (volantem točím doleva). Při jízdě rovně je vše naprosto v pořádku. Jakmile se auto trošičku ohřeje, slyším toto pískaní (ale né v takové intenzitě) i při zatáčení doprava (tedy píská to, když je pp kolo odlehčené). A jakmile už je plně zahřáté a např. couvám z kopce a do toho brzdím, tak to píská pořád. Hádám dobře, že destičky (destička) už bude KO a měl bych je prohodit za nové, nebo můžu očekávat i něco dalšího?

Díky za info :-).
Reklama
 

AleKa82
**
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2012, 13:02
Bydliště: Praha

Re: Pískání/vrzání od PP kola

Příspěvek od AleKa82 »

Ahoj,
mně když na Getzu dosluhavaly kotouče a destičky na předku, tak to pískalo a drhnulo při každém zatočení (i bez brždění). V servisu mi pak s nadsázkou řekli, že jsem měl kotouče a destičky jako list papíru. Po výměně už žádné zvuky nebyly. Po čase (10000km) se ale nové kotouče pro změnu zvlnily, protože při montáži špatně očistili dosedací plochy nábojů. Ostatně díly Nipparts taky nejsou zrovna TOP QUALITY. Zvuky ale taky může způsobovat i špatné ložisko v náboji. Chce to sundat kolo, demontovat celý brzdič (nejen destičky) a zjistit, jak volně se otáčí samotný náboj + jakou má vůli.

Přeju rychlé vyřešení problému
Jezdím hlavně sockou a na skútru Derbi Atlantis
Toyota Auris TS 1.6i (od 2019)
Ford Galaxy Titanium 2.0TDCi (2017 - 2019)
i30cw 1.6i CVVT Exclusive (2011 - 2013)
Getz 1.1i Clasic+ (2003 - 2011)
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Pískání/vrzání od PP kola

Příspěvek od getz03 »

Dobře, moc děkuji za info :-). Ještě mě zajímá, jak moc "nebezpečné" je ještě cca týden jezdit v takovémto autě (samozřejmě co nejbezpečněji a bez zbytečného extrémního brždění - pokud to nebude nutné). Píská pouze jedno kolo a momentálně to nemám ke komu dát a vlastně ani nemůžu, protože auto nutně potřebuji. Taktéž by mě zajímala cena (ať už destiček/koutoučů, tak případného ložiska kdyby náhodou) a kterého výrobce vzít. Ještě jednou děkuji ;-)
AleKa82
**
Příspěvky: 168
Registrován: 23 led 2012, 13:02
Bydliště: Praha

Re: Pískání/vrzání od PP kola

Příspěvek od AleKa82 »

Osobně bych to neriskoval a nechal to hned alespoň zkontrolovat a případně opravit. Pokud by to byly ty brzdy, tak to docela poznáš i pohledem. Posviť si skrz disk na brzdič a uvidíš, jak jsou tlusté destičky. Ojeté kotouče zase většinou mají ostré hrany. Ložisko zase poznáš tak, jak jsem psal posledně. Jestli to jen píská na jedné straně, tak bude možná stačit jen pořádně vyčistit brzdy. tzn rozebrat brzdy (obě strany), vše pořádně očistit až na kov, vodítka destiček a styčnou plochu mezi destičkou a pístkem brzdiče lehce namazat měděnou vazelínou. Taky by bylo dobré zkontrolovat stav pístků a jestli se volně pohybují. Problém může být i v tom, že se lehce seká pístek a pak to přibržďuje.

U mě to každopádně bylo už dost o hubu. Na destičkách jsem měl úplné minimum a kotouče byly taky už lehce pod míru. Podle servisu se klidně mohlo stát, že by ten kotouč prasknul nebo by destičky brzdily železo na železo. Měnil jsem to fakt za 5 minut 12. Do poslední chvíle to teda brzdilo normálně, jen to vydávalo šílené zvuky při zatáčení. Při brzdění to zas tak hrozný kravál nedělalo, spíš bylo slyšet takové hlasité drhnutí. Nejdřív jsem si myslel, že to budou ložiska, ale pak jsem zjistil, že dosluhují brzdy.

S cenou a díly na Getze ti už neporadím, protože sám v tom už neorientuju. Zkus kontaktovat místního admina Hardcama, ten by ti asi mohl něco rozumného doporučit. Mě ta sranda tenkrát přišla na 6500,- (kotouče i desky Niparts), ale jen proto, že jsem to dal do autorizáku, aby to bylo rychle opravené. Když si seženeš díly a uděláš si to sám, tak to bude určitě levnější.

Každopádně bych to asi nejprve zkusil zkontrolovat a vyčistit. Čistič brzd a měděná vazelína ve spreji se dá sehnat i v Hornbachu. No a pak to chce tak jedno odpoledne a je hotovo. Přeju hodně zdaru a ať jde vše povolit. U mě to bylo všechno dost zarezlé. Ještě dodám, že kotouče jsem měnil po 93000 km a destičky tam byly druhé.
Jezdím hlavně sockou a na skútru Derbi Atlantis
Toyota Auris TS 1.6i (od 2019)
Ford Galaxy Titanium 2.0TDCi (2017 - 2019)
i30cw 1.6i CVVT Exclusive (2011 - 2013)
Getz 1.1i Clasic+ (2003 - 2011)
getz03
*
Příspěvky: 11
Registrován: 14 srp 2015, 21:12

Re: Pískání/vrzání od PP kola

Příspěvek od getz03 »

Tak přesně jak bylo řečeno. Byly KO destičky. Teď by mě zajímalo, jak se k novým destičkám chovat. Někdo mi říkal, že je mám párkrát pořádně probrzdit, někdo zase že mám brzdit normálně, jen se vyvarovat nějakému dlouhodobému brzdění z kopce, atp.

Jinak cena byla 1500,- vč. práce.
slabostka
*****
Příspěvky: 1729
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Pískání/vrzání od PP kola

Příspěvek od slabostka »

To si dostal výborné rady.... prvým cca 200km brzdiť s novými komponentami jemne, radšej jazdit opatrnejšie predvídavo aby si sa nálemu dupaniu na doraz vyhol....
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Odpovědět

Zpět na „GETZ“