Možné poškození katalyzátoru?

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Axl80
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2018, 19:31

Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od Axl80 »

Ahoj,
před pár dny jsem jel mým I30 (kombi 1.6 benzín, 2016) do Beskyd. V autě jsme byli čtyři lidi, plus nějaké bágly, prostě docela naloženo.
Začal mi docházet benzín, dojezd to ukazovalo asi jen 40 km. Jel jsem do hodně prudkého kopce. Po výjezdu z prudké zatáčky jsem z jedničky zařadil na dvojku a auto najednou úplně přestalo chtět jet. Tak jsem zařadil znovu jedničku, na kterou jsem chvíli jel a poté když už nebyl takový kopec opět dvojku a už to bylo ok.

Docela mě ta okamžitá ztráta výkonu vyděsila, protože v tu chvíli už to podle otáček fakt bylo na zařazení dvojky.
Napadlo mě, zda v tu chvíli kvůli silnému náklonu auta do prudkého kopce v kombinaci s malým množstvím benzínu v nádrži prostě auto ztratilo výkon, protože přestal přísun paliva.
Myslíte že jsem mohl třeba poškodit katalyzátor nebo něco jiného?
Vrtá mi to teď v hlavě.

Díky za vaše názory

Axl
Reklama
 

motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od motorol »

První věc je ta, ze dojezd to ukazuje min cca 50 km, pak už jsou jen čárky. Druhá věc je ta, ze pokud by díky náklonu nebyl benzin pro 2 rychlost, nebyl by ani pro 1 a příběh by pokračoval pohádkou o hledání pumpy. Auto by normálně chciplo což není stav, kterej by měl něčemu vadit.
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
Axl80
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2018, 19:31

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od Axl80 »

Mně to ukazuje dojezd i pod 50 km, nejen čárky.
Pokud by auto chcíplo kvůli nedostatku benzínu, tak to ničemu nevadí?
V návodu k autě píšou, že může dojít k poškození katu...
motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od motorol »

Reálně se přívod paliva uzavírá pokaždé když je zařazena rychlost a není noha na plynu nebo když auto chipne třeba na křižovatce. Problém podle nich muže nastat, když se dostane nespalene palivo do katu. Což je případ, když to člověku chcipne za jízdy a startuje to přes kvalt. Takže pokud otáčky nespadly na 0, tak bych to neřešil. Při kolika otáčkách tam šla 2?
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
copper5252
***
Příspěvky: 911
Registrován: 30 kvě 2015, 16:45

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od copper5252 »

ahoj stat by se nic nemnělo , jezdil jsem i na rezervu 40km do "konce" a nikdy mi to nechciplo ! a to jsem občas řezal zatáčky :)
ale nevím jak to je u novějšího modelu ! nebo máš model 2015 ?

jinak ono duvodu proč se nemám jezdít na malo benzinu v nadrží je více !
muže se přidřít čerpadlo
muže se nasát spěněný benzín
muže jsou nasát bublinky vzduchu
ani jedno není dobré pro motor

pokud auto jede už tedka norálně tak to neřeší pokud by se ti zdalo že nepatrné min tahne , tak nech skontrolovat katalizátor v autorizaku a chtěj po nich fotky ! mně to stalo 650 kč pokud si pamatuji dobře , hlavně jim nic neříkej o malo benzinu v nadrží jinak by se toho chytily (pak to by bylo hezká vymluva na cokoliv :roll: )
I20 Active T-GDI 88kw 2016
--------------------------------------------------------------
Nepřeji si aby na moje příspěvky reagoval Mirus30 !!!
a Axel.Foley ! Vendelín ! only_one ! a slabostka!!!!
Axl80
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2018, 19:31

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od Axl80 »

Dvojka tam šla asi při 3000 otáčkách.
Mám model 2016.
ulthar
**
Příspěvky: 393
Registrován: 02 čer 2015, 15:15
Bydliště: Novy Jicin

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od ulthar »

Jel jsi po asfaltu nebo po nejake nezpevnene ceste?

Me se obcas stava neco podobneho kdyz se skrabu do prudkeho kopce po lesni ceste na chatu. U me je to dane tim, ze proste nemam dostatecnou adhezi a elektronika omezi vykon motoru, aby nedoslo k prokluzu kol. Kolikrat se mi treba stane, ze mam 2. stupen, nohu na podlaze a auto stejne zpomaluje. Musim skoro zastavit, zaradit 1. a pomalu se vyskrabat.
i30 WG 1.6 GDI, New weekend, Cool red, MY 2015
Axl80
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2018, 19:31

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od Axl80 »

Byl to asfalt.
Ale bylo to přesně tak jak píšeš, možná je to ten případ co píšeš...
motorol
***
Příspěvky: 726
Registrován: 20 srp 2016, 20:37

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od motorol »

Je kopec a kopec. Znám kopce kde 3000 ot na 1 je málo, když je auto plně obsazené. Závěr je neřešit a jezdit
Aktuálně: Hyundai i30 2014 new weekend 1,6 MPI
Dříve: Renault megane II sedan 1,6
Felicia 1,3
š105
petr.gr
**
Příspěvky: 219
Registrován: 29 pro 2016, 20:01
Bydliště: Šternberk

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od petr.gr »

Pokud se podíváte do nádrže, tak pro rezervu je v nádrži zvláštní malá ohrádka, která má stanovenou rezervu pro dané auto, ale benzín je na výšku. Při větším množství je zaplaveno benzínem vše. Nemůže se přidřít čerpadlo, není pístové ale lopatkové. To množství benzínu má takovou výšku, aby bylo čerpadlo neustále chlazené a nepřehřálo se. Pokud motor nenastartuje, tak je množství benzínu pro start minimální. To je z důvodu malých otáček po nastartování. Katalyzátor se takto zničit prakticky nemůže. Není to jako dříve u Š105-120 a karburátorem.
Axl80
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2018, 19:31

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od Axl80 »

Tak to je dobrá zpráva, to jsem nevěděl.
Díky za info :)

Je vidět že kluci korejský (německý) u toho přemejšlej :D
copper5252
***
Příspěvky: 911
Registrován: 30 kvě 2015, 16:45

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od copper5252 »

to petr.gr: sice máš pravdu ale na až tak docela :)
zaleží kolik je v rezervě benzinu , i lopatkové čerpadlo se umí zadřít :) vic několik lopatkových čerapadel co mám doma :))

jak už jsme psal osobně bych nechal skontorlovat katalizátor tim nic neskazíš ! raději tohle než pak řešít motor vydřený motor :(
ale je to na tobě ! take jsem kolikrát slyšel neřešít a jezdit , a dneska už jezdím v jiným autě I30II prodaná
jelikož motor stracel po delší jizdě výkon !
I20 Active T-GDI 88kw 2016
--------------------------------------------------------------
Nepřeji si aby na moje příspěvky reagoval Mirus30 !!!
a Axel.Foley ! Vendelín ! only_one ! a slabostka!!!!
soban
***
Příspěvky: 990
Registrován: 01 dub 2013, 19:42

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od soban »

Podívej katalizátor se nedostatkem benzínu nemůže zničit......

Ničí se tím že se dostane nespálený benzín do katalizátoru kde se zapálí a přehřívá katalizátor.

Takže aby se nezničil katalizátor musí zapalování fungovat na 100% pokud nefunguje a přes nějaký válec se dostane palivo do katalizátoru skracuje mu to životnost.

Takže pokud to nejelo (netáhlo) tak hlavně skontrolovat svíčky a zapalování aby fungovalo na 100%.
Axl80
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2018, 19:31

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od Axl80 »

Tak dnes jsem jel zpět pro dceru na tábor, v autě jen já a manželka, žádný náklad, takže skoro prázdné.
Benzínu jsem měl tentokrát dost.
Ve stejném místě jako minule (v hooodně prudkém kopci) opět stejná situace jako minule.
Jedu na jedničku, vytočím motor, zařadím dvojku a .... auto nechce jet....
Takže opět za jedna a poté co kopec zvolní zase za dvě.
Myslím si proto, že za to může elektronika v autě, která omezila výkon motoru.
copper5252
***
Příspěvky: 911
Registrován: 30 kvě 2015, 16:45

Re: Možné poškození katalyzátoru?

Příspěvek od copper5252 »

tak to je něco špatně :( u I30 jsem snad nekdi nejel na 1čku do kopce tedy nepičítem rozjezd a nebo "teren"
doporučují auto do servisu nebo si pořídit OBD diagnostiku a sledovat udaje motoru za jízdy co to ukáže když motor začne blbnout ! ale raději když tak servis ala takový který práci neodflákne ! což autorizaky dělaji rady !

to soban: ano katalizíátor se muže zničít jak pišeš ale i tak že pravě motor nemá dost benzinu ! nebo nasajé spěněný benzín ! řj auta stím težko muže počítat když o to nevím že je malo benzinu nebo se nasál spěněný benzin ! prostě bude jiný pomněr vzduchu a paliva a pak muže nastat problem , muže dojít k tomu že bude chudá smněs ve válcí tím padem víší teplota :( ale fakt nechci zde řešít situace které jsou extrémní :)

jinak jak psal tazatel už zase mu to udělalo a benzínu mněl dost :(
I20 Active T-GDI 88kw 2016
--------------------------------------------------------------
Nepřeji si aby na moje příspěvky reagoval Mirus30 !!!
a Axel.Foley ! Vendelín ! only_one ! a slabostka!!!!
Odpovědět

Zpět na „i30 2012- Motor a převodovka“