Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Pokec o všem, co se jinam nehodí.

Moderátoři: Farrael, Moderátoři

Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od milosh »

V jednom tématu jsem se dočetl, že je dobré při předjíždění na auto před vámi bliknout pomocí dálkových světel. Prý to je běžné v cizině, ale i když tam také občas zavítám, nikdy jsem se s tím nesetkal. Může mi to někdo vysvětlit, k čemu to je, proč to v ČR používat a zda to je zde vůbec povoleno?
Reklama
 

Uživatelský avatar
imagine
*
Příspěvky: 45
Registrován: 21 srp 2021, 16:03

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od imagine »

Tohle slyším poprvé, ale Hynduš mi to dělá celkem často, když mám DÁLKOVÉ na automatiku a začnu předjíždět 😂.
i30 Style Combi 1,5 T-GDI MH 2021
Uživatelský avatar
Vysous
**
Příspěvky: 462
Registrován: 16 lis 2021, 14:27

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od Vysous »

Nevím, já v tom moc smysl nevidím. Když na mě někdo zabliká, beru to spíš jako informaci "něco je špatně" - tj. někomu překážím, nesvítí mi světlo, upadla mi SPZ, ap. Takže pokud nechceš znervózňovat ostatní řidiče, asi bych to nepoužíval.

Osobně bych to použil jedině ve chvíli, kdy bych už začal předjíždět kolonu a viděl, že někdo přede mnou dal blinkr doleva - v naději, že se fakt podívá do zrcátka, než tam vjede.

Legální to asi je - jde-li o krátké probliknutí za účelem upozornění na hrozící nebezpečí (jedu!) :)
i30 kombi MY2022 1.0 T-GDI, Engine Red, Family Smart (od 16.3.2022)
Focus Mk.2 kombi MY2007 1.8, Rudá metalíza!, Ghia (16.3.2016 - 16.3.2022)
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7911
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od Mexican »

ono sa svetelna hukacka (tz ten preblik) nazyva v manuale a casto aj na packach PASS (=predbiehanie). dovodom pouzitia je proste uputanie pozornosti. na juhu sa casto jemne pretrubi. proste ma upozornit vodicov ktori jazdu casto maju na salame (tz najma juh). v nemecku sa vytrvale preblikavanie na dialnici pokutuje ale prebliknutie je udajne okay ako signal vyrazne rychlejsie bliziaceho sa vozidla hodlajuceho pokracovat nezmenenou rychlostou
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od Minko »

ja v tom proste nevidim zmysel. zachvíľu tu začneme blikať za každé píxovinu ako v nejakej Indii kde sa trúbi, len tak pre istotu, aby ostatní vedeli že idem. Som priam alergický na preblikávačov čo blikajú keď obiehajú. Idem si svojím tempom vo svojom pruhu ak sa ti nepáči obiehaj ma, nemusíš mi prepaľovať oči diaľkovými.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
stefanpilat
**
Příspěvky: 494
Registrován: 11 úno 2020, 11:26

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od stefanpilat »

Zákon č. 361/2000 Sb., Zákon o provozu na pozemních komunikacích:
"§ 31
Výstražná znamení

(1) Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.

(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.

(3) Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.

(4) Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.
Zákon možnost upozornění řidiče předjížděného vozidla zatroubením (mimo obec) nebo probliknutím dálkovými (v obci) explicitně zmiňuje. Nikdy jsem se však nesetkal s tím, že by to u nás někdo udělat, narozdíl např. od jižních zemí. Myslím, že je to v tom zákoně nějaký přežitek z dob dávno minulých, kdy se to třeba i u nás dělalo, ale nejsem takový kmen, abych to pamatoval. Určitě bych se o to dnes ani nepokoušel, protože řidič přede mnou by to nejspíše vůbec nepochopil a mohl by naopak začít zrychlovat.
Hyundai i30 Fastback 1.4 T-GDI WhiteSand Style+Nav (2020-)
Kia Rio II Hatchback 1.4 16V (2008-2020)
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od milosh »

No kazdopadne pri predjizdeni by se mel ridic soustredit hlavne na ten manevr a ne jeste "hledat packu na dalkovy".
Uživatelský avatar
oltcitak
****
Příspěvky: 1475
Registrován: 31 led 2010, 22:54

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od oltcitak »

No zbohom, samy profík. :roll:
"Rexik" 4WD,2,5l CRDi 103kW

Kód: Vybrat vše

http://oltcitak.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Pjotr1
***
Příspěvky: 800
Registrován: 26 črc 2020, 17:51
Bydliště: ostrov pozitivní deviace

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od Pjotr1 »

jak psal Mexican, když jsou složité podmínky (úzká silnice, prší, ..) a auto přede mnou jede (logicky) spíše uprostřed, tak ťuknu do houkačky, aby ten přede mnou o mně věděl, jel si svojí stopu a nevybočoval. Přijde mi to úplně vpoho.
i30 kombi 2020- Style 1.4 t-gdi navi Olivine Grey
ex : Nissan Primera 2.0i
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od milosh »

No ten klaxon bude asi ale jistejsi :D/
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od Minko »

No ono take spravanie dava logiku, taky clovek ide nebezpecne ale preblikovat/pretrubit kohokolvek normalne iduceho len preto ze predbieham... to mi pride cisty "treti svet".
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
Mexican
*******
Příspěvky: 7911
Registrován: 05 srp 2007, 14:39
Bydliště: Střelice (JmK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od Mexican »

treti svet? tak prazaci oznacuju mesta na vychod od Sporilova :shock:
2023 TUCSON NX4 HEV 2WD Style/Premium - hybridny mladoch od 04/2023
2007 Accent 1,5 CRDi VGT, Nemesis in Elegance & True Blue - legenda s 404 000km, ktora vzdy bude mat miesto v mojom srdci - 08/2007 do 04/2023

http://pancuha.wordpress.com/
Uživatelský avatar
Minko
***
Příspěvky: 946
Registrován: 08 říj 2017, 14:57
Bydliště: okr. Dunajská Streda

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od Minko »

Myslim v celosvetovom meradle pouzivania slova. Krajiny tretieho sveta.
Dacia Duster TCe 100 LPG Arizona Orange Journey + country pack 01/2024-
Hyundai i20 1.2 62kw CHIC Phantom black + winter pack 8/2017
ex Škoda Fabia 7/2019 - 1/2024
ex Kia cee´d_SW 02/2015 - 08/2017
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 2044
Registrován: 12 dub 2005, 15:29
Bydliště: internet

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od milosh »

Minko píše: 14 lis 2022, 19:18 No ono take spravanie dava logiku, taky clovek ide nebezpecne ale preblikovat/pretrubit kohokolvek normalne iduceho len preto ze predbieham... to mi pride cisty "treti svet".
Myslel jsem hlavne situaci kdy zacnes predjizdet nekolik aut a jeden z nich ti tam vjede, protoze do zpetneho skoro nikdo nekouka. Nedavno jsem videl dokument z Francie, byla tam i cast o Parizi a tam rikali, kdo troubi, jede :mrgreen:
Uživatelský avatar
swaty
*
Příspěvky: 37
Registrován: 09 led 2022, 17:16

Re: Probliknutí dálkovými světly při předjíždění

Příspěvek od swaty »

V září jsem byl na dovolené na jihu Francie, a potvrzuji, že kdo troubí jede. Na kruháči ti to tam klidně pošlou, nějaká přednost se tam neřeší, máš přece brzdy. Každé auto je tam orvané ze všech stran, u obrubníků se válí zbytky nárazníků a zrcátek. Jakmile máš někde mezeru na půl auta a nepošleš to tam, už máš trubku :lol: Samozřejmě sem se domů vracel s odřeným nárazníkem z parkoviště :cry: Takže na francouze bacha 8)
Hyundai I30 Fastback N-line 1,5 T-GDI DCT
.....................................................
Renault Megane III Grandtour 1,2 Tce 85kW - velký omyl
BMW E46 318iA
Toyota Corolla 1,4 VVT-i
Peugeot 205
Odpovědět

Zpět na „Pokec“