Citlivost automatického zapínání světel

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Sprite
**
Příspěvky: 250
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Sprite »

Ahojte :-) Chtěl bych se zeptat, jak jste spokojeni s automatickým přepínáním světel z denního svícení na klasiku. Přijde mi, že (alespoň u mě) to přepíná dost pozdě. Včera například už bylo šero, pršelo, ale světa se pořád sama nepřepla z denních na klasiku. Přepínají se na můj vkus až je opravdu dost přítmí.

Nebo se dá někde citlivost přepínání nastavit? U škodovky toto nastavení bylo (plus teda tam bylo přepínání na klasická světla i v případě, že běžely po nějakou dobu stěrače nebo pokud auto překročilo rychlost tuším 160km/hod). Tak jsem to hledal všemožně v nastavení, ale u :hyu: jsem tuto volbu citlivosti, jestli zapínat dřív, později, nebo nechat normálně nenašel. O automatickém přepínání za deště jsem se ani nepokoušel :)

Díky moc za vaše poznatky :)
Reklama
 

Sopwith
*
Příspěvky: 32
Registrován: 03 dub 2020, 14:09

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Sopwith »

Jsem na tom podobně. Taky mi přijde automatika málo citlivá. Resp. podobně jako v bajce o žábě - pokud se světlo zhoršuje postupně, tak nereaguje. Ale když světla vypnu/zapnu, tak často hned naskočí potkávačky.
Na druhou stranu v nájezdech do tunelů často vidím, že světla naskočí i dřív než autům přede mnou.

Takže si ve finále stejně přepínám sám. Ony automatické dálkovky taky nejsou žádná výhra a zvládám je přepínat daleko líp.
i30 III
thaischumi
**
Příspěvky: 189
Registrován: 05 srp 2020, 09:03

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od thaischumi »

Naopak mě přepíná moc brzo, kdy po rozsvícení potkávaček nevidím skoro žádný rozdíl, navíc přes den svítí pouze přední denní, zadní obrysovky vůbec. Takže automatika nikdy, přepínám manuálně obrysovky - potkávačky (3.-4. poloha).
i30 kombi 2019 1.4 T-GDI Comfort "Clean slate blue"
Focus mk2 kombi FL 2008 1.6 TDCi 66kW 28x xxx km
RIP Focus mk1 kombi 2004 1.8 TDCi 74kW 414xxx km
Sprite
**
Příspěvky: 250
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Sprite »

thaischumi píše: 27 črc 2023, 10:01 Naopak mě přepíná moc brzo, kdy po rozsvícení potkávaček nevidím skoro žádný rozdíl
Jak tomu mám prosím rozumět? Jako že jedeš za plného světla a prakticky při minimálním zatmění se, se Ti přepne z denních na potkávací? A nenastavoval jsi to někde prosím? Nebo se to takto chová už z výroby? Děkuju
Uživatelský avatar
Mr. HYUNDAI
*******
Příspěvky: 11579
Registrován: 07 kvě 2008, 12:51
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Mr. HYUNDAI »

Nastavit citlivost nejde, stejně jako nefunguje propojení automatiky světel s automatikou stěračů (tedy pokud začne pršet a stěrače začnou pracovat, tak se samo rozsvítí).
Jsou věci, které :hyu: prostě neumí...
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Michael30
*
Příspěvky: 50
Registrován: 08 čer 2021, 10:02

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Michael30 »

ahojte, ja som to riešil (nevyriešil) tu:
https://www.hyundaiclub.net/viewtopic.p ... 73#p631673
i30 1.5DPi
thaischumi
**
Příspěvky: 189
Registrován: 05 srp 2020, 09:03

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od thaischumi »

Sprite píše: 27 črc 2023, 10:18 Jak tomu mám prosím rozumět?
Že za šera nebo ve stínu už mi naskočí potkávačky, kdy ještě není potřeba. Je to z výroby a nedá nastavit.
i30 kombi 2019 1.4 T-GDI Comfort "Clean slate blue"
Focus mk2 kombi FL 2008 1.6 TDCi 66kW 28x xxx km
RIP Focus mk1 kombi 2004 1.8 TDCi 74kW 414xxx km
Uživatelský avatar
Vysous
**
Příspěvky: 462
Registrován: 16 lis 2021, 14:27

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Vysous »

Ruční přepínání obrysovky/potkávačky jsou podle mě prostě nejlepší řešení, souhlasím. Přes den svítím i vzadu a když potřebuju (já) líp vidět, zapnu si potkávačky. Když to nestihnu/zapomenu, nic se neděje, protože auto je pořád bez problémů vidět a budíky svítí celou dobu. A navíc s obrysovkama nezhasne denní svícení se zatažením ruční brzdy, což vnímám jako benefit.

Což samozřejmě neřeší problém lidí s citlivostí automatických světel, ale vyjádřit jsem se k tomu samozřejmě musel :mrgreen:
i30 kombi MY2022 1.0 T-GDI, Engine Red, Family Smart (od 16.3.2022)
Focus Mk.2 kombi MY2007 1.8, Rudá metalíza!, Ghia (16.3.2016 - 16.3.2022)
ToMa
*
Příspěvky: 48
Registrován: 09 dub 2022, 10:29

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od ToMa »

thaischumi píše: 27 črc 2023, 12:24
Sprite píše: 27 črc 2023, 10:18 Jak tomu mám prosím rozumět?
Že za šera nebo ve stínu už mi naskočí potkávačky, kdy ještě není potřeba. Je to z výroby a nedá nastavit.
Za šera mají svítit potkávačky vždy. Znám tři auta od Hyundaie a všechny zapínají světla na AUTO pozdě. Taky je to dobře vidět na silnici, pokud je šero, Hyundaie jsou jedny z posledních co nesvítí.

Při přejetí třeba pod mostom zapínají brzo, ale neřekl bych že nějak akčněji než ostatní auta.
I30N Fastback DCT 2023
hudyss77
**
Příspěvky: 107
Registrován: 07 dub 2023, 06:11
Bydliště: Liberec

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od hudyss77 »

Mr. HYUNDAI píše: 27 črc 2023, 10:40 Nastavit citlivost nejde, stejně jako nefunguje propojení automatiky světel s automatikou stěračů (tedy pokud začne pršet a stěrače začnou pracovat, tak se samo rozsvítí).
Jsou věci, které :hyu: prostě neumí...
Tohle mi chybí "rain lights" u starého letitého auta jsem to měl. A tady nic, ručně. Podle toho to pak na silnici vypadá, slejvák, že není vidět a spousta aut nesvítí :-k
Tucson 1,6 T-GDi Smart - 07/2021
Sprite
**
Příspěvky: 250
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Sprite »

Teď mě ještě napadla jedna věc, kterou jsem si hned neuvědomil, že pokud mám na rádiu zapnutou navigaci, tak ta se přepíná na noční režim mnohem dřív než světla.
Tzn. za šera, když světla ještě svítí na denní svícení, ačkoliv podle mě by už měly svítit klasické světla, tak navigace už je v tu dobu ztmavena na noční režim.

To asi znamená, že rádio má taky nějaké svoje světelné čidlo že? A je to nezávislé na tom čidle světel za předním sklem na palubovce :-k
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 771
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od i30mpact »

Rádio se postupně stmavuje a přístrojovka přepíná na noční režim. Ale že by na to měli více senzorů, to se mi nezdá, to mi přijde jako plejtvání senzory. :D
Sprite
**
Příspěvky: 250
Registrován: 05 pro 2022, 14:49

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Sprite »

:D Tak ale kdyby to všechno bylo řízené tím jedním u předního skla, tak proč by se rádio přepnulo za šera na noční režim, ale světla dál svítili denní #-o :D :D
Uživatelský avatar
Vysous
**
Příspěvky: 462
Registrován: 16 lis 2021, 14:27

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od Vysous »

Tak to je snadný vyzkoušet - zakrej ten snímač na palubovce novinama a uvidíš, jestli se rozsvítí jak světla, tak ztmavne navigace, ne?
i30 kombi MY2022 1.0 T-GDI, Engine Red, Family Smart (od 16.3.2022)
Focus Mk.2 kombi MY2007 1.8, Rudá metalíza!, Ghia (16.3.2016 - 16.3.2022)
Uživatelský avatar
i30mpact
***
Příspěvky: 771
Registrován: 15 zář 2021, 16:50
Bydliště: Praha

Re: Citlivost automatického zapínání světel

Příspěvek od i30mpact »

Sprite píše: 27 črc 2023, 22:50 :D Tak ale kdyby to všechno bylo řízené tím jedním u předního skla, tak proč by se rádio přepnulo za šera na noční režim, ale světla dál svítili denní #-o :D :D
Podle mě je tam fotorezistor a ten nefunguje skokově ale postupně zvětšuje/zmenšuje odpor, takže se z toho dá odvodit, jak moc tma právě je.
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Elektronika“