Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Co se jinam nevešlo - výfuk, kola, údržba, akumulátor, příslušenství, manuály/schémata atd.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Uživatelský avatar
rychlyzadok
**
Příspěvky: 179
Registrován: 09 zář 2018, 16:29

Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od rychlyzadok »

Ahojte,
rozhodol som sa dat na aute nastriekat dutiny na budúcu garancnu, na začiatku ledna/januára. V autorizaku som sa už informoval a robia to.
Ide mi o to, kedy je to najlepšie robiť.
Sedliackym rozumom by som povedal ze v lete, keď je auto dokonalo suché. No keď som čítal postupy ošetrenia podvozku a dutín, dočítal som sa, že auto okrem iného umyju tlakovou vodou a potom pristupujú k ošetreniu podvozku a dutín.
V autorizaku mi tiež povedali, že dutiny striekaju aj v zime, napr po oprave havárie.
Moja otázka smeruje na to, či je múdre dat dutiny striekat aj v zimnom období, alebo by ste dali auto ošetriť výhradne v lete?

Že chcem dat ošetriť dutiny som rozhodnutý pevne.
Ci ísť aj do podvozku, mi zatiaľ vŕta hlavou. Čítal som na všemocnom internete rôzne názory. A to, že ak už je podvozok chyteny, bude to po tichu hnit pod tým nastrekom.
Iní píšu, ze to ma len zaručene benefity.
Auto bude mať +- 3 roky a tak ma zaujíma, či sa to oplatí dávať robiť, ak doteraz som nič také nerobil.

Vďaka za postrehy a názory [-o<
I30 Fastback 1,4 T-GDi
Reklama
 

zulyk
**
Příspěvky: 328
Registrován: 31 srp 2010, 07:57
Bydliště: VT

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od zulyk »

za mna zbytocnost :wink:
HYUNDAI I30 FASTBACK, 1,4 TGDI
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od lumix »

Taky stříkam podvozek (dutiny zatím ne, budu dělat léto 2021), u nového auta jsem stříkal podvozek voskem a zatím paráda. Teď jsem strikl Dinitrolem prahy, místy u zvedacich míst byla sloupla barva) a celou zadní část (nápravu atd) i něco do podbehu jelikož plastový podbeh neni dotažen až k okraji blatniku. Záleží jak dlouho si chce kdo auto nechat. Mám 2018.
slabostka
*****
Příspěvky: 1725
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od slabostka »

podvozok najlepšie vystriekať hneď po kúpe, ak už je na povrchu korozia treba to ošetriť čo je hrozná babračka.... dutiny v podstate kedykoľvek.
Nástreky je dobré opakovať, ale to je už na rozvahu - to by som robil pri špecialitkách typu i30N, civic typeR,mazda mx-5...
Ak sa to robí v dielni je to v podstate jedno či leto - zima.
Vosk na podvozku nevydrží dlho, zatečie síce kade tade ale rovnako aj na nechránenom povrchu zdegraduje.
Ako som už písal inde - hrdza je stále problém, niežeby to automobilky nevedeli urobiť " na večnosť" - ale cena plus prečo by to robili že....
Ak chcete auto na 10 rokov a neriešiť podvozok, blatníky, prahy - dajte si to urobiť aspoň raz, určite lapače ku kolesám...
Ešte k technologii - tam kde to robia poctivo prvý deň dôkladná očista a popr. odmastenie, do druhého dňa schnutie, ďalší deň nástrek, zase deň schnutie, tretí deň odovzdanie auta. Ak vám povedia že za jeden deň všetko no neviem....
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
EFISO
**
Příspěvky: 425
Registrován: 22 črc 2018, 14:45
Bydliště: Sabinov

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od EFISO »

Kontrolní otázka, soudruzi. Co udělá náš dobře známý automobil vzor :hyu: , když ho ponecháme na větru a dešti? No? vojín : Zrezaví, ne vole?
poručík : Zrezaví, správně. A co hlavně? No koroduje, vy tupci! :mrgreen: :mrgreen:
Tak preto je lepšia prevencia ako neskoršia oprava . Do 10 rokov používania a následný predaj žiadny problém pre prvého majiteľa . Oveľa horšie už je to pre kupujúceho . Po 5-6 rokoch začnú hrdzavieť zvary na spojoch ramien a oboch nápravnic plus matice a skrutky podvozku . 6-7 rok začne povrchová korozia na miestach najviac vystavených vplyvu počasia a slanej kúpeli a kamienkov od našich cestárov ktorý majú záľubu sypania soli podľa ročného plánu ](*,) ak keď to nie je potrebné . V iných štátoch to nemusí biť až také strašne ale v CZ a SVK je fakt v zime horšie ako v prímorskom Irskom meste . Dutiny sú dlho OK . Iba tie spodné plechové diely majú v rámci šetrenia tenkú vrstvu farby a mám pocit že tam nie je viac vrstiev ale iba jedná. :-k To šetrenie vidno na 3-4 ročnej Dacii Duster ktorá ma hrdzavé zadné spodné ramena atd... Každý sme iný ,niekto sa stará o auto ako o svoje a niekto ako keby bolo cudzie :wink: Možno už tie novšie auta sú na tom omnoho lepšie ako tie staršie 10 a viac :mrgreen: Za mňa je prevencia vo všetkom vždy lacnejšia ako potom : Sunar,kočiar atd ... :wink:
Hyndai IX35 1.7CRDI Style 2011 (full LED)
Škoda Favorit 136LS
Škoda 110L
Boryš
****
Příspěvky: 1088
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od Boryš »

Já tu jen hodím názor jednoho majitele autoservisu na stříkání spodku auta. Když jsem k nim dal auto na opravu (doplnění dorazů do zadních pružin) tak se divil proč mám nastříkaný spodek auta. Dle něj že když je karoserie Marey zinkovaná, tak je to zbytečné a jen se kvůli tomu špiní ruce mechaniků při následných opravách. Tolik názor člověka, kterého někteří považují za odborníka. Nemyslím jen toho konkrétního, ale šéfa autoservisu obecně.
ozzy56
*
Příspěvky: 99
Registrován: 17 říj 2020, 21:46

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od ozzy56 »

nástřik dutin má smysl vždy, tak jako nástřik spodku karoserie, ale stříkat ramena náprav, nápravnice atd. moc smysl nemá--jsou to pevné hrubé díly, které se navíc dají lehce vyměnit, má taky smysl nastříkat všechny trčící závity šroubů na spodku nějakým voskovým sprejem, hlavně pokud si budete auto opravovat sami, jde to pak lépe povolit, stříkat dutiny vždy jen na čistý plech a hlavně musí být suchý!!! v servise jsme dávali odstrojené auto po umytí wapkou na noc do vypalovací pece vedle lakovny, je pravda, že mechanici nemají zrovna rádi auta zapatlaná zespoda, zvlášť, když to dlouho lepí
Tucson 1.6 GDI 2020
Uživatelský avatar
rychlyzadok
**
Příspěvky: 179
Registrován: 09 zář 2018, 16:29

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od rychlyzadok »

lumix píše: 01 lis 2020, 09:40 Taky stříkam podvozek (dutiny zatím ne, budu dělat léto 2021), u nového auta jsem stříkal podvozek voskem a zatím paráda. Teď jsem strikl Dinitrolem prahy, místy u zvedacich míst byla sloupla barva) a celou zadní část (nápravu atd) i něco do podbehu jelikož plastový podbeh neni dotažen až k okraji blatniku. Záleží jak dlouho si chce kdo auto nechat. Mám 2018.
Tiez mam 2018.
Co sa týka prahov a zdviháku, tak tie poctivo kontrolujem po každom servise a opravujem lokálne opadanu farbu. Takže tam, kde je holý kov tak základ antikorozny a na to body 910.
Keďže auto stále spoznávam, všimol som si tiež až teraz, ze podbehy vzadu nie sú po celej šírke plastové. V rámci prípravy na zimu som ich vyčistil od nalepenych kamienkov a nahodil vosk. Bohužiaľ nemám zázemie to robiť poriadne. A teda zhodiť koleso, a vizuálne to skontrolovať, umyť a naniesť body. Takže som to robil viac menej po hmate. :( Ale keďže viem, že kastla u áut koroduje dosť často v rámci zadných lemov, rad by som, aby mi na garančnej nahodili bitumen aspoň do tej obnazenej časti podbehov.

S podvozkom asi teda počkám do leta a uvidím... Ostatne som teraz kúpil bývanie a tak treba prachy inam. Bohužiaľ bude musieť auto ešte chvíľu vydržať.

Ešte som si všimol, že fabricky antikorozny nastrek prahov nie je po celej dĺžke. Príde mi, že z vnútornej časti railu chyba ten nastrek tak +- od 3/4 auta až ku zadnemu kolesu.
Najprv som si myslel ze len odpadla dosť veľká časť farby od zdviháku, no po oboch stranách je to symetricky rovnako neosetrene. :shock:
I30 Fastback 1,4 T-GDi
EFISO
**
Příspěvky: 425
Registrován: 22 črc 2018, 14:45
Bydliště: Sabinov

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od EFISO »

Vosk jedine do dutín nikde inde! aby to nelepilo a nechytalo špinu. Ramena a nápravy, spodok (farba ,polyuretán ) atd...
ozzy56 : Máš pocit že výmena nápravnic je lacná a jednoduchá ? . Môžeš stretnúť technika na STK ktorý ti napíše . 503. (nosná konštrukcia ) korózia a je problém. Máš pravdu sú to dosť hrubé diely ale koroduje to súčasne z oboch strán ak tomu skoro nezabrániš a ver že to nemá hrúbku 5mm :wink:
Hyndai IX35 1.7CRDI Style 2011 (full LED)
Škoda Favorit 136LS
Škoda 110L
lumix
****
Příspěvky: 1381
Registrován: 03 říj 2016, 21:58

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od lumix »

Jsou vosky do dutin a na povrch.
slabostka
*****
Příspěvky: 1725
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od slabostka »

to čo sa strieka do dutín je tekutá hmota ala resistin ml - všeobecne vosky bývajú značené ML... čo sa strieka navonok je hmota ala "asfalt" resistin car. Samozrejme sortiment je obrovský, ja som doporučoval švédsky Noxudol - má v sebe sklené vlákna a tak po vytvrdnutí nepraská...
inak ten resistin car je super vec aj "okolo" domu - mechanické veci čo mi stoja vonku tým natieram, výrazne zvyšuje životnosť všetkého kovového čo nechávam vonku, vrátane častí bicyklov...
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
ozzy56
*
Příspěvky: 99
Registrován: 17 říj 2020, 21:46

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od ozzy56 »

EFISO
snad se shodneme, že karoserie shnije dříve než nápravnice, proto se doporučuje zaměřit ochranu na karoserii, nápravnice a ramena (ne čepy na nich) vydrží zpravidla po celou životnost auta, ale natřít je když rezaví můžeš
Tucson 1.6 GDI 2020
Boryš
****
Příspěvky: 1088
Registrován: 30 bře 2019, 12:18

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od Boryš »

Ještě jeden způsob ochrany spodku: spolužák na výšce smíchal naftu s vyjetým olejem, tím nastříkal spodek auta a pak se jel projet po prašné polní cestě...
slabostka
*****
Příspěvky: 1725
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od slabostka »

ozzy56 píše: 01 lis 2020, 19:33 EFISO
snad se shodneme, že karoserie shnije dříve než nápravnice, proto se doporučuje zaměřit ochranu na karoserii, nápravnice a ramena (ne čepy na nich) vydrží zpravidla po celou životnost auta, ale natřít je když rezaví můžeš
- tak neviem na našom getzikovi nápravnica odhnila po 10 rokoch. Pri kúpe pani za pultom vravela že ich predávajú ako na páse... takže by som vôbec netvrdil že diely podvozku vydržia vždy viac ako karoséria.
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
slabostka
*****
Příspěvky: 1725
Registrován: 23 dub 2008, 21:00

Re: Striekanie dutín a podvozku - kedy?

Příspěvek od slabostka »

Boryš píše: 01 lis 2020, 19:37 Ještě jeden způsob ochrany spodku: spolužák na výšce smíchal naftu s vyjetým olejem, tím nastříkal spodek auta a pak se jel projet po prašné polní cestě...
- hej vyjetý olej plný kyselín po spaľovaní je fajnový.... je to stará "historka" asi taká akože nás Rusi prišli zachrániť pred emerickou kontrarevolúciou
Getz 1.4, 04-2006
Nissan Almera Tino 2.0 cvt lpg 2002
Fiat Punto 1.2 16v cvt 2000
Toyota Auris HSD 2012
Suzuki Vitara 1.4 boostrejet 2018
Toyota RAV4 AWD hybrid 2021
Odpovědět

Zpět na „i30 2016- Ostatní“