Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Osvětlení, signalizace, audio, pojistky.

Moderátoři: 89majlo96, Moderátoři

Uživatelský avatar
Ruska.ruleta
**
Příspěvky: 416
Registrován: 12 črc 2010, 11:34

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od Ruska.ruleta »

Ahoj,
uvedení problém ohledně zvukové signalizace při odemykání a zamykání jsem přes zimu taky řešil. Není to tak jednoduché, má to pár much.
Pípnutí je hned po povelu. Problém je, že když špatně zabouchneš kufr, zvuk. potvrzení dostaneš, ale světlo v kufru (v případě zapnutých i stropních) zůstane svítit. Je pravda, že se dveře vozu nedají otevřít, přesto je to nedokonalé řešení.

Já šel cestou potvrzení pípnutí sirénky (použil jsem sirénu od alarmu, spínání na GND) až, když je vše opravdu zavřeno !
Je potřeba zapojit bohužel větší počet drátů. 2x motor centrálu, dále od podsvětlení displeje počtu ujetých kilometrů (když zhasne, jsou všechny dveře zavřené), drát k siréně do mot. prostoru.
Pak se to chová tak, že potvrzení sirénou je až po zavření všech dveří a ne hned po odeslání povelu DO.

RR
Rozdávat rady je zbytečné, moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.
Vesmír i lidská blbost jsou nekonečné, i když u toho vesmíru si nejsem až tak jist.
Odvaž se používat vlastní rozum!
:hyu: i30cw CRDi 85 kW
:hyu: i30 MPI
Reklama
 

Carolco
**
Příspěvky: 145
Registrován: 02 kvě 2010, 20:44
Bydliště: "Tady i onde,to byste nepochopil..."

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od Carolco »

Pěkně pěkně, jen nevím,jestli už není lepší dodělat alarm neorigo. který třeba hlídá zavření všech dveří při zamčení a případně na to upozorní... Taky může mít víc různých čidel (ultrazvuky,PIR,otřes....) a nebo výstup na pager nebo GSM modul.
i30 1.4 Start , Champagne Silver, Made in Nošovice

ex.: Peugeot 206 1.1
Peugeot 205 1.8
Škoda 120L
Škoda 100L
2x Trabant 601 "Limousine" :-)
Uživatelský avatar
alarm
******
Příspěvky: 3685
Registrován: 08 kvě 2009, 21:31
Bydliště: BLAVA

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od alarm »

Ruska.ruleta:
tvoje riešenie je dokonalé.Toto ale v zadávajúcich podmienkach nebolo :D
Teraz ma ale napadlo (ale neviem, ako sa auto správa), že ak pri pootvorených dverách nezhasne stropné svietidlo, stačilo by to prehnať cez relé.Ak je relé zopnuté (svetlo svieti) relé neuzemňuje sirénku.
Accent 94 .... 1998-2003
Favorit 135 ,Favorit 136
Škoda 100, Škoda 100
i 30 COMFORT 1,4 continental silver 2007 (predaný)

Accent LC 2004
Suzuki Vitara 2WD

alarm.ba@gmail.com
Uživatelský avatar
Ruska.ruleta
**
Příspěvky: 416
Registrován: 12 črc 2010, 11:34

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od Ruska.ruleta »

Všechno se bohužel točí okolo "nevlastnění "schémat el instalace. Je to velký hendikep. Protože mám vyrobený zatím jen první kus a zatím jsem se nepustil do rozebrání přístrojovky. Dočasně snímám "tmu" displeje foto-tranzistorem. Bohužel to nefunguje spolehlivě se snížením osvětlení přístrojů.
Nápad využití vodiče k vnitřnímu osvětlení není špatný, vyhnul bych se rozebrání přístrojovky a nutnosti zásahu do vnitřní části el. obvodu displeje, ale napětí se snižuje pro žárovku plynule, ne skokově. Ještě na to kouknu, asi to bude opravdu jednodušší :P
Další dílčí problém mám s "výrobou" impulzů pro sirénu. Zatím využívám blikače (zamknutí=1x dlouze bliknou, odemčení+kufr=2x krátce), ale bohužel při zamknutí auta s varovným blikáním směrovek do dělá blbosti. Další problém je spotřeba, která je ted 15mA a to je moc (auto má vlastní spotřebu cca 10mA + GSM-GPS vyhledávač 50mA, "protikunovka" pískač 7mA = cca 85mA) Takže je bezpodmínečně nutné do 14 dnů udělat pár kilometrů. A dalších pár drobností. Přesto je to funkční, ale ještě je třeba se tomu věnovat.

Mám ještě rozděláno sklopení zrcátek a dojezd oken po zamknutí . Zrcátka se dají sklápět velice jednoduše a to napojením polarizovaným relé na motor zámku. To mění stav kontaktů jen impulzem. Tlačítko pro původní ovládání zrcátek pak plní funkci, základní stav zrcátka "vyklopena" a nesklápějí se po zamčení, stlačené = odemknuto "vyklopená", zamknuto "sklopená". Opět jdu dál a to, aby se vyklápěla jen když opravdu chci s autem jet a ne když si do auta jen pro něco jdu. k tomu je třeba další drát od spínací skřínky (nebo použít +12V od oken, ty taky dostanou napájení až po zapnutí zapalování a vše by pak bylo otázkou pouze montáže do dveří řidiče). Takže k vyklopení zrcátek dojde až po zapnutí zapalování a ne hned po odemčení vozu.
Bohužel stále to má vadu na kráse, když se dveře zamknou za jízdy tlačítkem ve dveřích u řidiče, dojde ke sklopení, to lze blokovat zapnutým klíčkem :P Na podzim musím najít výstup přímo z DO a ne snímat polohu motorů.
No koukám "popisování" mi moc nejde :P . Vše je jen o čase a protože zima je v trapu, budu pokračovat až za půl roku, ted musím dodělat chodníky, vjezd .........

To alarm:
klakson je uzemněn a dostává +12V, naopak siréna od alarmu má na sobě stále +12V.

RR
Rozdávat rady je zbytečné, moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.
Vesmír i lidská blbost jsou nekonečné, i když u toho vesmíru si nejsem až tak jist.
Odvaž se používat vlastní rozum!
:hyu: i30cw CRDi 85 kW
:hyu: i30 MPI
Uživatelský avatar
atomion
*
Příspěvky: 98
Registrován: 18 úno 2011, 20:06
Bydliště: Cheb<->Ova

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od atomion »

Pánové, já žasnu. Asi opráším svou elektro-průmyslovku a poprvé lituji, že jsem tomu nevěnoval víc času #-o
Hyundai i30 1.4 Patriot - Cashmere Brown - k prohlédnutí
Uživatelský avatar
alarm
******
Příspěvky: 3685
Registrován: 08 kvě 2009, 21:31
Bydliště: BLAVA

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od alarm »

Ruska.ruleta:
To dialkové by zaujímalo aj mňa.Tiež by som potreboval vedieť kde je výstup, a ako urobiť, že keď je klúč otočený v spinacej skrinke, aby bolo funkčné.
To že stropné zhasína plynule je blbé pre tento prípad, ale asi by sa nič nestalo, keby spínalo rele.
Prinajhoršom by tam bol obvod,nejaké tranzistory, ktoré relé vypnú skokom....ale vždy sa mi to zdá jednoduchšie ako odchytávať svetlo displaya.
Accent 94 .... 1998-2003
Favorit 135 ,Favorit 136
Škoda 100, Škoda 100
i 30 COMFORT 1,4 continental silver 2007 (predaný)

Accent LC 2004
Suzuki Vitara 2WD

alarm.ba@gmail.com
Uživatelský avatar
Ruska.ruleta
**
Příspěvky: 416
Registrován: 12 črc 2010, 11:34

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od Ruska.ruleta »

Uvidíme. Chtělo by to, aby už konečně vyšla knížka "Jak na to" alespon v angličtině. Loni jsem to zjišťoval, ještě před nákupem prvního :hyu: . Měl jsem se zeptat za rok, to bude cca v červnu. Jinak mají nejlépe udělané knížky, jak co na autě rozebrat a udělat, včetně el. instalalce.
Odkaz : http://www.kopp.cz/www/cz/17-kategorie- ... nove-knihy
Mám Toyotu Yaris, Daewoo Matiz, Škoda Favorita i Felicii a naprostá spokojenost, až na vstřikovací čerpadlo u Felicie (1,9 D). Popsáno je Bosh (origo kniha byla Německá), ale česká Felicie měla Lumag.

RR
Rozdávat rady je zbytečné, moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.
Vesmír i lidská blbost jsou nekonečné, i když u toho vesmíru si nejsem až tak jist.
Odvaž se používat vlastní rozum!
:hyu: i30cw CRDi 85 kW
:hyu: i30 MPI
NASUD
*
Příspěvky: 22
Registrován: 30 črc 2011, 21:34

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od NASUD »

Pípání,houkání při dálkovém ovládání zámku.
Napřed opáčko.
1)když vystupujeme z auta a vytáhneme klíč ze skříňky zapalování, tak se vypnou obrysová i potkávací světla(denní svícení)
2)dálkové ovládání zamkne impulzem všechny zámky.
3)pokud jsou všechny dveře správně zavřené, nejsou sepnuté dveřní spínače, tím také nesvítí vnitřní osvětlení ani v kufru, potvrdí směrovky 1x bliknutím zamčení.
4)když jsou některé dveře nedovřené, ale zámek zamkl (dveře nejdou sice otevřít, ale nejsou dovřené), směrovky nebliknou. Teprve po domáčknutí do správné polohy dveří, směrovky potvrdí zamčení vozidla.
5)Otevření je potvrzeno zablikáním směrovek 2x

Závěr. Odebírat signál ze svazků k zámkům nedává pravdivý signál o zamčeném vozidle. Přišel jsem na jednoduchý způsob jak (podle bodů 1 až 5) napájet piezoelektrický měnič(sirénu) v závislosti na stavu zamčení. Zkusím to napřed zrealizovat a pak dám vědět i s detaily zapojení.
Jak na to půjdu? Můžete to někdo zbastlit souběžně.
1) Použiji zadní skupinové světlo, kde jsou jak obrysová, tak směrová světla.
2) Na přívod (+) obrysových světel připojím cívku 12V relé s přepínacími kontakty. Druhý vývod cívky ukostřím(-).
3) vývody kontaktů budou zapojeny tak, že když budou zapnuta obrysová světla bude procházet proud cívkou a kotva relé přitažena. Rozpínací kontakt přes který bude vedeno (+) napájení od žárovky blinkrů bude rozpojeno a do piezoelektrického měniče (sirény) nepoteče proud. To je proto, aby při zapnutí směrovek za jízdy nehoukala siréna
4)Pokud zhasne vnější osvětlení (obrysovky), relé odpadne a signál od směrovek podle bliknutí vybudí sirénu.

Je potřeba jen zjistit odběr sirény, při bliknutí, jestli odběr nevyhodí pojistku žárovek blinkru. Jinak by bylo nutné použití ještě jednoho relé a zvláštního napájení Stačí změřit odběr na 12V voltovém zdroji, nebo přímo na baterii auta měřákem proudu. No kdo holt nemá musí poprosit nějakého elektrikáře.

Jo a bacha na garančku.... je to přece zásah
Přílohy
centrál i30.JPG
centrál i30.JPG (38.83 KiB) Zobrazeno 2888 x
Drobeček
Příspěvky: 1
Registrován: 22 zář 2011, 21:49

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od Drobeček »

Ahoj,
zdravím zde všechny :)
Taky by mě zajímalo jak se to potvrzení pípnutím udělá. Sice tomu nerozumím (až tak:) ale takhle jednoduše to určitě nepůjde.
Bude to fungovat pouze v ideálním případě na předfaceliftové verzi. Po faceliftu kdy světla svítí ještě 30 s po odebrání klíčku.............

Kdy to bude zlobit:
1, po faceliftové vozy nepoužitelné
2, když zastavím někde kde budu překážet a pustím varovné směrovky- bude to píííííííííípat pořád :(
3, hned jak se zruší povinnost denního svícení.
4, určitě by se ještě něco našlo.

Jinak zdravím Ruskou ruletu :)
Jsi to ty Tomáši jak jsi na stavebním foru rozcupoval admina a řekl jsi, že už na žádné forum nepolezeš? :)
Písni mi na Email (mám ho stále stejný), potřeboval bych poradit ohledně toho tepelného čerpadla.

Dík Drobek
Uživatelský avatar
alarm
******
Příspěvky: 3685
Registrován: 08 kvě 2009, 21:31
Bydliště: BLAVA

Re: Zvuková indikace zamknuti / odemknuti

Příspěvek od alarm »

a čo takto jednoducho:
Přílohy
sirenka.JPG
sirenka.JPG (9.75 KiB) Zobrazeno 2793 x
Accent 94 .... 1998-2003
Favorit 135 ,Favorit 136
Škoda 100, Škoda 100
i 30 COMFORT 1,4 continental silver 2007 (predaný)

Accent LC 2004
Suzuki Vitara 2WD

alarm.ba@gmail.com
Odpovědět

Zpět na „i30 Elektronika“