Tretia závada chladiaceho systému

Startování, spojka, převodovka, provozní kapaliny.

Moderátoři: nulda, 89majlo96, Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
robotron
**
Příspěvky: 175
Registrován: 13 lis 2009, 20:15
Bydliště: Prievidza

Tretia závada chladiaceho systému

Příspěvek od robotron »

Po 4 rokoch sa objavila ďalšia závada chladiaceho systému. Po deravej hadici za 40 Eur a hneď potom prehrdzavenej rúrke kúrenia za skromných 80 Eur začala tiecť chladiaca kvapalina niekde v hornej časti motora. V spleti hadíc a káblov som zistil, že vyteká z kolena na pravej strane motora.
Po demontáži sa ukázala príčina - v rúrke bola vyhnitá diera priemeru cca 1 cm a naokolo zopár menších dier.

Chladiaca kvapalina sa po 3 rokoch (!!!) premenila na hnedú brečku, zrejme to bola G11, ktorá je v tomto motore nepoužiteľná.

Originál koleno stojí smiešnych cca 130 Eur, čo som nebol ochotný investovať. Ďalšie možnosti sú aliexpress - to isté za 15-20 Eur (!!!!!), avšak dodanie okolo mesiaca, čo je príliš. Existujú aj nejaké náhrady originálu, ale sú nezohnateľné alebo iba o niečo lacnejšie ako originál.

Nakoniec som kúpil v jednom lotyšskom eshope, koleno 23 Eur vrátane teplomera, doprava 13 Eur, prišlo mi za 5 pracovných dní ako bolo uvedené.
Len dúfam, že sa na chladení už nič neposerie, lebo je to už nanajvýš otravné.

Poznámka na koniec - na fotke je novšie prevedenie kolena (asi od 01/2009). Staršie malo 2 otvory a menší priemer hadice. Avšak online katalógy uvádzajú iba staré prevedenie, amatéri.
koleno old.jpg
koleno old.jpg (242.05 KiB) Zobrazeno 261 x
Přílohy
koleno 1.jpg
koleno 1.jpg (122.3 KiB) Zobrazeno 261 x
11/2009 Hyundai i30 1.4 COMFORT ESP Sport, vivid blue
04/2009 Hyundai i20 1.4. Comfort
05/1996 Hyundai Accent 1.5, dark green
Reklama
 

Odpovědět

Zpět na „i30 Motor a převodovka“